2.10.2015
Kategorie: Ekonomika

Živnostníci, stále (toho) nemáte dost?

Sdílejte článek:

RED-MILAN ROMAN 02|10|2015

OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná, nebo prostě živnostník je přirozeným tahounem a pilířem každé domácí ekonomiky. Za předpokladu, že stát funguje tak jak má a váží si těch, kteří se živí prací.

Živnostníci jsou lidé, kteří v ČR žijí, bydlí, mají tu rodiny, známé, děti jim chodí do našich škol, a proto se jen tak nesbalí a neodejdou do zahraničí za daňovými úlevami. Přesto jsou tyto osoby nejvíce šikanovány ze strany státu. Stát si prostě řekne: Naložme jim, vždyť oni to snesou! Ještě nemají dost!

[ad#hornisiroka]

Ne, to není jen bezbřehá kritika. Položme si na stůl pár faktů. 

Výše minimálních odvodů dosáhla v roce na úroveň 3740 Kč, socální pojištění 1943 Kč a zdravotní 1797 Kč. Je to částka, kterou bude muset OSVČ státu zaplatit bez ohledu na to, jestli něco ten měsíc vydělá nebo ne. Tedy živnostník vždy prvního v měsíci vstane, uvědomí si, že ručí celým svým majetkem za podnikání, a že má opět dluh 3740 Kč, který musí státu zaplatit. Však, jen kdyby zkusil nezaplatit …

Navíc si tento živnostník bude muset sám najít práci, kterou udělá a po vystavení faktury se bude modlit, že mu ji i zaplatí. Pokud má to štěstí, že nepracoval pro velkou stavební firmu, jejíž majitel se kamarádi s vládou a tato firma mu za vykonanou práci i zaplatí, pošle státu 3740 Kč a musí si hledat další práci, aby uživil sebe a svou rodinu. Pardon, zapomněl jsem, pokud živnostníkovi jeho fakturu neuhradí, i tak bude muset státu odvody zaplatit. 

zl

Raději nebudu rozvíjet myšlenku, že tento živnostník má možná nějaké zaměstnance, které tak “vykořisťuje”, že musí vydělat ještě i na jeho odvody a mzdu a až nakonec zůstávají nějaké peníze i jemu.  Živnostník ve srovnání se zaměstnanci nemá nárok na placenou dovolenou, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud onemocní a kvůli tomu zaplatí odvody co i jen o den později, nedostane žádné nemocenské. Právě naopak, dostane pokutu za prodlení. 

Samozřejmě, nevyplácí se ani přehnaná aktivita ať už živnostníka, nebo i jeho rodiny. Pokud se rozhodne pracovat i o víkendech, například v stánku na různých akcích, a jde s ním celá rodina, aby alespoň chvíli byli spolu a pomohou mu vybalit kelímky z obalu, tak se jako blesk z čistého nebe zjeví kontrolor z Inspektorátu práce a pokuta třeba 50 000 je na světě. Proč? Protože mu dcera vybalovala kelímky a není přihlášena v Sociální pojišťovně, nemá smlouvu, její otec za ni neplatí odvody, čili ji zaměstnává načerno. No co tohle je …?

Zatímco se živnostník po této návštěvě stačí v stánku zamyslet, zda má celá jeho námaha smysl, přihrne se paní z Hygieny a spustí: vy tu nemáte dostatek personálu, nebo toaletu, nebo příbory, nebo nevícoještě, ale máte tu pokutu 6000 Kč. Myslíte si, že návštěvní den skončil? Ale kdepak. Přijde ještě pán z BOZP a spustí: Vy nemáte hasicí přístroj metr od stánku? Až tady, dva metry v autě? No toto? Bohužel řekne smutným, přímo soucitným hlasem, tak to máme za dva tisíce. A tak dále … Ne, tyto příklady nejsou vymyšlené. Vyprávěli mi je živnostníci, se kterými jsem se v uplynulých měsících setkal.

[ad#velkadolni]

Živnostníky bytostně potřebujeme. Zlepšují služby, jsou ochotni pracovat i tehdy, když jiní chtějí po své práci zaslouženě odpočívat. Živnostníci mají v sobě ten motor, který je žene. Nežebrají sociální dávky, ani podpory na pracovní místa. Sami si umí najít práci, mnohdy si sami vedou účetnictví. Nechtějí od státu nic. Chtějí od něj jen svatý pokoj. Naopak, stát od nich chce stále více a více a do jejich motoru jim ještě i sype písek.

Nebo máte pocit, že stát živnostníkům nějak pomáhá, jak se chvástá Sobotkova vláda, či vlády předcházející. Že se nějak zlepšují podmínky pro podnikání? Čím? EET, daňová hlášení, byrokratická buzerace, zvyšování daní … stále toho nemáte dost?

Námět: Milan Roman  

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...