29.10.2016
Kategorie: Společnost

Zeman? Brady? Herman? Dalajláma?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ PAJONK

Modří nebo Zelení? Losna nebo Mažnák? Dalajláma nebo Čína? Arsenal nebo Manchester United?

Posledním nástupcům římské říše – Byzaňtanům – se kvůli závodům vozatajů podařilo spálit půl města a pozabíjet se navzájem. Z východu se na ně tlačili Peršané, později Turkové. Na Západě ztráceli území, obyvatelstvo platilo ohromné daně a řešení bylo zapálit půl města protože Zelení, nebo Modří. Nepodobáme se jim?

[ad#clanek-respo]

Aktuální průběžná volební kampaň o post prezidenta republiky zatím takovou intenzitu nemá. Záměrně říkám zatím, protože si dobře vzpomínám, jak vypadala Praha před minulými volbami.

Soudě podle aktuální mediální intenzity řešení prezidenta a jeho týmu, tlak do roku 2018 jen poroste. Už teď vidím, že v lednu 2018 jezdit do Prahy a nemít placku aktuálně preferovaného mediálně-establishmentového kandidáta, bude nejspíše o hubu. Vzít si placku Zemana (což nemám v plánu), pak bude velmi úspěšná strategie, jak získat průkaz ZTP.

Hrozně moc nemám rád tohle dělení společnosti na nepodstatných tématech (a dokázání zda máme, či nemáme, hulváta na hradě, nepovažuji za zásadní téma pro život a rozvoj naší republiky).

Podívám-li se na to totiž pohledem obyčejného člověka, kterým se v této kauze cítím, tak dojdu k několik  závěrům:

  • Politikaření, politikaření, politikaření. Ti půjdou na oslavu tam, ti tam. Ten si honí triko, ten zase ne.
  • Je to divná hra na divné šachovnici, co tím komu pomůžete?
  • Pana Bradyho neznám, nikdy dříve jsem o něj neslyšel z médií neslyšel. Najednou z něj bude držitel všech možných vyznamenání, hrdina národa, čestný občan Prahy, ocenění univerzit mu budou padat k nohám. Jediné co mi z toho vyplývá a degraduje tak nositele těchto vyznamenání, že hrdinským činem dnešní doby je „naštvat Zemana“. Alternativně potěšit Zemana, pokud jeden chce ocenění z Hradu.
  • V hlavních zprávách není uvedeno, co přesně ten člověk udělal (IMHO škoda, přijde mi to docela podstatné) a proč je jeho vyznamenání důležité.
  • Je to velmi únavné a pokud politologové smutní, že se lidé odvracejí od politiky, tak tahle kauza přesně ukazuje proč.

Je to mediální šum. Soudím, že ač prezident je podstatná funkce, tak není tak podstatná funkce, abychom mu věnovali takové neuvěřitelné množství pozornosti. Ano, svým chováním si ji umí urvat – ale my tu hru s ním neustále hrajeme. A ta pozornost pak chybí jinde. Na životy lidí mají vliv tiché doplňky zákonů, nepromyšlené paragrafy, výjimky pro zájmové skupiny. Ptám se proto, proč? Proč je veškerá mediální, ale i „podhradní“ pozornost upřena na to, kdo bude v letech 2018-2023 sedět na hradě? Má to zásadní vliv na náš život? Asi je to prostě nejsnadnější, co můžou média dělat. Zkoumat kam a komu tečou státní podpory a dotace? To by se někdo mohl více zlobit, Zeman X Brady, to má šťávu!

Mezitím:

Ok. Vysoké daně moc lidí nejspíše netrápí. Co služby státu?

  • Estonsko, zdá se používá skvělý systém pro svůj e-goverment. Česká republika a její e-goverment stojí někde v poli.
  • Doprava a dálnice, mluví se o nich, ale světlo na konci tunelu je kde?

Školství, penzijní reforma, sociální systém, šílené zdanění nízkopříjmových lidí a jejich nemožnost „utéci“ z ghett? Nic?

To nám tu všechno funguje tak skvěle, že už nemáme roupama co jiného zlepšovat než hradní protokol? Ať nedopadneme, jako poslední Římané, kteří dali dlouhodobě přednost vnitřním pletichám a bojům o protokol, místo toho, aby si udrželi loajalitu lidí ve svých zemích. Turkové jim to pak už spočítali.

PS: Nesnažím se tímto nějak zlehčovat divné manévry okolo Hradu či jakkoli omlouvat různá pochybení, nátlak a snahu vytřískat z funkce co se dá, bez jakýchkoli morálních zábran, jen mám pocit, že by bylo lépe řešit věci, které jsou změnitelné a nabízet lepší cesty, než furt dokola házet bláto a utvrzovat přesvědčené.

PPS: Sfouknutím jedné svíce, nebudou ty druhé zářit jasněji.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tomáš Pajonk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...