23.2.2021
Kategorie: Společnost

Zelené šílenství

Sdílejte článek:

YADALI RAMON

Ochrana životního prostředí je téma dne. Mám takový pocit, že v dnešní době je snad každý mladý člověk (obzvláště na Západě) ochránce životního prostředí a ochránce zvířat. Pojďme se na tuto novou ideologií podívat trochu zblízka.


Pravda je taková, že životní prostředí se začalo rvát do popředí zájmu už v šedesátých letech minulého století, a to v tehdejším Západním Německu. V České republice se o ochraně životního prostředí a klimatu začalo mluvit až po Sametové revoluci v letech devadesátých. Měli jsme dokonce i Stranu zelených ve vládě, což už je naštěstí pryč, neboť lidé zjistili, že těmto lidem jde pouze o dobře placené funkce a o životním prostředí neví nic, což se krásně vyjevilo, když herec a moderátor Jan Kraus se dotázal ve svém pořadu tehdejší místopředsedkyně Strany zelených Kateřiny Jacques, co že to vlastně je ta biomasa a ona nedokázala odpovědět.

Je potřeba pochopit, že těmto samozvaným ochráncům životního prostředí, klimatu a zvířat vůbec nejde o naši planetu, ale o moc. Je to ideologie zvaná environmentalismus, která nemá se životním prostředím vůbec nic společného. Vrcholem absurdity je naslouchání osmnáctileté švédské dívce Gretě Thunbergové, která trpí Aspergerovým syndromem, což je vlastně druh autismu. Tato duševní porucha se vyznačuje tím, že člověk žije ve svém vlastním světě, mele si svou a své okolí nevnímá. Osmnáctiletá dívenka tudíž neví, o čem mluví, ale Evropská unie se tváří, že jí rozumí a naslouchá jí. Apokalyptická tvrzení Grety a jiných environmentalistů, že máme pouze 12 let na to, abychom radikálně změnili náš způsob života, jinak naši planetu postihne zkáza, skutečně nemohou být brána vážně. Zajímá mě, jakými výpočty přišli zrovna na těch 12 let, a ne třeba na 15 let, 17 let, 26 let apod.

Pojďme se nyní zaměřit na některé oblíbené argumenty těchto tzv. ochránců životního prostředí. Velmi časté tvrzení je, že už nemůže být pochyb o tom, že změny klimatu jsou způsobené činností člověka. Na tom údajně panuje konsenzus. Vůbec to není pravda. Existuje spousta vědců, kteří tato tvrzení odmítají. Rozdíl je pouze v tom, že jim není dán žádný mediální prostor, na rozdíl od ekoteroristů, kteří jsou velmi hlasití, mají téměř neomezené finanční prostředky a média na své straně. I kdyby si většina současných vědců skutečně myslela, že změny klimatu jsou primárně způsobené člověkem, tak pouze připomínám, že před 500 lety si lidé také mysleli, že je planeta Země placatá, než slavný portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães dokázal, že je kulatá. Lidé jsou o něčem přesvědčeni jen do té doby, než jim to někdo pádnými argumenty a důkazy vyvrátí. V minulosti zažívala naše planeta velké změny klimatu (Doba ledová atd.), kdy člověk měl naprosto minimální vliv na klima, neboť žil v jeskyních a lovil mamuty. Neexistovaly žádné spalovací motory, uhelné elektrárny, z továrenských komínů nešel kouř. A přesto došlo k razantní změně klimatu.

Dalším známým argumentem je to, že ovzduší je více znečištěné dnes, než tomu bylo například před třiceti lety. Je to lež. Jako příklad použiji Českou republiku. Před třiceti, nebo čtyřiceti lety byla Česká republika, potažmo tedy Československo z hlediska životního prostředí jinou zemí. Spalovací motory aut ještě nebyly na tak vysoké úrovni, jako dnes. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany se teprve stavěly, lidé tolik netřídili odpad. S rozvojem spalovacích motorů se snižovala jejich ekologická zátěž. Spalovací motory dnešních moderních vozidel jsou někde úplně jinde než před čtyřiceti lety. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany nahrazují spoustu uhelných elektráren, takže dopad na ovzduší, nebo životní prostředí jako takové je opět mnohem menší. Lidé mají kolem svých domovů kontejnery na nejrůznější druhy odpadu, takže se ho snaží třídit.

Ekologičtí aktivisté brojí za alternativní zdroje energie, přejí si výstavbu větrných elektráren, solárních elektráren, chtějí, aby veškerá vozidla jezdila na elektřinu. Nevím, jestli tito lidé umí počítat, ale nahradit množství jaderných elektráren například těmi větrnými, aby zůstalo zachováno stejné množství vyprodukované energie by znamenalo zábor obrovského množství půdy. Aktivisté si sami odporují, protože turbíny větrných elektráren usmrtí velké množství ptáků, kteří kolem nich létají, ale to už je asi vedlejší. Co se týče těch elektrovozidel, tak je to také nesmysl. Vezměme si třeba elektrobusy. Baterie u takového elektrobusu není zdaleka tak výkonná, jako u klasického spalovacího motoru. Jeden můj známý mi sám popisoval, jak byl několikrát svědkem toho, že do vyššího kopce mají tato vozidla problém vyjet a lidé to museli pomáhat roztláčet. Ta baterie navíc dlouho nevydrží, a proto má zpravidla každý elektrobus ještě náhradní dieselový agregát, takže stejně jezdí na spalovací motor. Tyto argumenty ale evidentně nebrání ekoteroristům v tom, aby silou prosazovali hromadné nasazování elektrobusů do městské dopravy.

Takovým nejnovějším trendem současné doby je vracení staronových druhů zvířat do krajiny. Ochránci přírody jásají nad tím, že se v Česku zase objevují medvědi, nebo vlci. Farmáři už jásají méně, neboť přibývá případů, kdy smečka vlků roztrhala jejich ovce a způsobila jim nemalé škody. Ochránci kontrují, že vlci a medvědi do naší přírody patří, neboť to byl člověk, který je vytlačil z jejich obydlí. Václav Klaus mladší se ale v jednom ze svých pondělních komentářů správně podivuje nad tím, proč si ti aktivisté vybrali zrovna vlky a medvědy? Tato zvířata se vyskytovala v českých zemích před nějakými 200 lety. Proč se třeba tito lidé nepokusí o navrácení nějakých druhů rostlin a živočichů, kteří zde byli před 300 lety, 500 lety, nebo třeba 1 000 000 let? Proč si bojovníci za práva zvířat vybrali jenom nějaký úsek našich dějin a jiný ne? Postrádá to veškerou logiku.

Člověk by samozřejmě měl být šetrný k životnímu prostředí. Měl by třídit odpad, neměl by vyhazovat odpadky jen tak v lese, neměl by bezdůvodně kácet lesy a zabíjet zvířata. Zelení šílenci jdou ale do nesmyslných extrémů, které si navzájem protiřečí a způsobí více škody, jak užitku. Evropská unie chce udělat do poloviny 21. století z Evropy bezuhlíkový kontinent. Co na tom, že Evropa se podílí na znečišťování ovzduší pouhými devíti procenty z celkové produkce oxidu uhličitého ve světě.

Nedopusťme, aby se z Evropy stal jakýsi skanzen, kde se nebude odehrávat žádná průmyslová výroba, žádné vyvíjení moderních technologií a všichni budeme jezdit na oslech, jak by si to přála ta „moudrá“ Greta. Jak říká bývalý prezident Václav Klaus ve své knize Modrá, nikoli zelená planeta: „Ano ochraně životního prostředí, ne environmentalismu.“

  • Yadali Ramon, fb
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...