16.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Zdanění církevních restitucí: Vyhrál zdravý rozum a právo, právní stát

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyS každou volební kampaní anebo problémem ve vládě se hodí nějaké téma, které se jako evergreenen hned vytáhne. Slouží proto, aby se nejen zvýšil potenciál v možných volbách, ale také pro zakrytí určité skutečnosti. Politický marketing má takové téma vždy po ruce. Jen si vzpomeňme, například na církevní restituce nebo druhý důchodový pilíř. V prvním případě se tím snažila levice vyhrát volby. Dnes se ukazuje, jak může být církev platná v současném světě a naší společnosti. Ukazují se první náznaky rovnoprávného fungování státu a církve.
Jenže komunistická ideologie je stále živá a pro mnohé přitažlivá. Touha po rovnostářské společnosti byla vždy lákavá pro ty, kteří svoje problémy promítají do závisti vůči pomíjivým hodnotám bohatství a majetku. S majetkem se přitom pojí zodpovědnost za jeho správu, což si mnoho lidí neuvědomuje. A komunisté o to víc. Všechno je všech a vlastně nikoho. Všechno je všeho lidu. A to nejen hmotný majetek, ale i naši umělci, naši sportovci a naši kněží. Nedokážu si představit, jak strašné to muselo být pro majitele firem anebo církevních představitele, když jim zaklepal na dveře v případě firmy jejich zaměstnanec, jindy ten neznaboh a opilec z hospody, a sdělil, že majetek jeho nebo církevního řádu, je všeho lidu. A kněží navíc zavřeli. Jen někteří kolaborovali a Pacem in terris.

Po schválení církevních restitucí, které měly být schváleny již dříve, sněmovna schválila návrh KSČM na zdanění státních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v restitucích. Pro novelu bylo celkem 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.

Podle komunistů by zdaněním mohl stát podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Novela by nebyla účinná zpětně. Církve by podle předkladatelů musely nově zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Finanční náhrady církvím ve výši 59 miliard korun za nevydaný majetek jsou prý přemrštěné, a že je možné je zdanit. Dále pak církevní náhrady jsou příjem a ten se má také zdanit. Takže vlastně jde o dvojí zdanění. Obojí je nesmysl. V tom prvním případě na to existují analýzy, které ukazují, že náhrady by mohly být i větší, ale právě pro sounáležitost církve a státu a v souladu s ekonomikou státu byly takto vyčísleny. V druhém případě je to úvaha, která je v přímém rozporu se zákonem o odluce státu a církve. Pokud by stát chtěl mít církev jako svého zaměstnance, pak by se jednalo o daň z příjmu. Navíc by šlo o dvojí zdanění, protože církve daně platí jako každá fyzická a právnická osoba.

Soudruh Filip se domnívá, že Ústavní soud nerozhodl dobře. Na to má jako občan plné právo. Nicméně to, že majetek, který jeho bývalí soudruzi a soudružky loupili nejen církvím, ale všem spoluobčanům – sedlákům, chalupníkům, živnostníkům, spolkům a všem, kdo tvořili ekonomickou páteř republiky, považuje za “dar státu,” je natolik nehorázné, že je skoro smutné to komentovat. Komunisté se prostě nezměnili. A to, i když změnili svoji brandovou značku z KSČ na KSČM. Ale lidé, kteří zastávají tuto ideologii rovnostářství a nesociálního pohledu na svět se nezměnili. A nikdy nezmění.

Zrušením zdanění církevních restitucí nevyhráli jen poslanci a senátoři, kteří tento návrh proti zdanění podali. Je to výhra právního státu, ale také kardinála Dominika Duky a České biskupské konference, kteří si stáli za svým a dodnes stojí. Máme velmi dobré biskupy a je dobré, že toto bylo vybojováno i pro všechny jiné křesťanské církve a židovskou obec. Právě Židé si v dějinách už zažili dost. Křesťané jsou dnes velmi diskriminováni. A to nejen mimo Evropu. Vybojovalo se to také pro základní princip státu. Vyhrál zdravý rozum a právo. Žijeme v právním státě. A to je dobře.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 2,52 out of 5)
Loading...