26.2.2021
Kategorie: Politika

Zavřené Česko aneb co se má od pondělí změnit

Sdílejte článek:

COM

Ministři naznačili, jak by se od pondělí měl změnit život v Česku. Zavřou školky, další obchody, přikážou povinné testování ve firmách a chtějí omezit pohyb mezi okresy. Definitivně rozhodnou večer.

O definitivní podobě opatření proti šíření koronaviru vláda rozhodne večer po jednání Poslanecké sněmovny. I přesto ministři naznačili, co se v Česku od pondělí 1. března změní.

Přísnost opatření bude záležet na přijetí, či nepřijetí nouzového stavu. O jeho prodloužení vláda zítra požádá poslance. Ráno v půl deváté se ministři sejdou se sněmovní opozicí, aby jednotlivá nařízení a omezení projednali.

Zásadní změnou má být ještě přísnější omezení pohybu obyvatelstva.

Nově podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chce kabinet úplně zakázat pohyb mezi okresy jen s několika málo výjimkami, jako je cesta do práce či péče o osobu blízkou.

Další restrikce by se měly dotknout maloobchodu. Ten je v současné době sice už omezen, avšak se spoustou výjimek. Řada z nich by mohla skončit a měly by být otevřeny opravdu jen nezbytné prodejny.

Byť se ještě před dvěma týdny hovořilo o tom, že od pondělí 1. března se začnou do škol vracet vybrané ročníky, zejména deváťáci a maturanti, bude to právě naopak. Uzavřou se i dosud otevřené první a druhé ročníky základních škol, mateřské školy i speciální školy či dětské skupiny. Režim bude stejný, jako tomu bylo loni na jaře. „Budou otevřeny jen pro děti zdravotnického personálu, členů složek IZS a dalších nezbytných povolání,“ potvrdil Babiš.

Co ministři na tiskové konferenci vyloučili, je plošné uzavření průmyslu, byť zaměstnání je po rodině druhé co do šíření koronaviru. Povinné na pracovišti však budou respirátory FFP2 a posléze přibude také testování zaměstnanců.

Od 1. března odstartuje testování dobrovolné, na které bude stát firmám přispívat. Každá firma dostane od státu příspěvek na čtyři testy na měsíc pro každého zaměstnance. Platit to bude pro všechny firmy i OSVČ. Maximální příspěvek 60 korun na test bude proplácen zdravotními pojišťovnami.

Zprvu bude testování dobrovolné, poté chce kabinet přijít postupně k testování povinnému. „V prvních 14 dnech března chceme mít ucelený systém testování. Na dobrovolné fázi bude v době několika dní, kdy potřebujeme, aby se do Česka dostalo maximální množství testů a dovozci se zásobili. Během několika dní se přejde na systém povinný,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na jarní úroveň se změní i délka karantény a izolace, a to z 10 dnů zpět na 14 dnů. Důvodem je šíření nových mutací, takzvané britské a jihoafrické, které jsou nakažlivější.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...