24.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Zákazy vjezdu dieselů do Hamburku přinesly úplný opak toho, co přinést měly

Sdílejte článek:

 COM/P.PROKOPEC

Německá naftová sága pokročila do dalšího dějství a je stále absurdnější. Měření v prvním městě, kde byl zákazy dieselů zavedeny, ukázaly nárůst koncentrací NOx ve sledovaných místech. Co to bude znamenat?

[ad#textova1]

V poslední době neuplyne pomalu ani týden, abychom neinformovali o dalším městě, které své brány uzavřelo starším dieselům. Německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) tímto způsobem bojuje proti znečistění ovzduší, za kterým mají stát právě auta poháněná naftovými motory. Jako první s tímto krokem přišel Hamburk, který zakázal vjezd do dvou ulic, a sice na Stresemannstraße a Max-Brauer-Allee. Jelikož se tak přitom stalo již před mnoha měsíci, jsou na stole i první srovnání s loňským rokem. A mají dosti udivující výsledky.

Pokud bychom zůstali jen u červnových výsledků, které byly získány na Stresemannstraße, nebylo by o čem mluvit. Zařízení umístěné ve výšce 150 centimetrů totiž naměřilo průměrnou koncentraci NOx 37 miligramů na metr krychlový, což představuje meziroční pokles o 10 miligramů na m3 a hlavně hodnoty pod maximem stanoveným předpisy EU (40 mg/m3). Pokud by takovýto vliv mělo uzavření několika desítek metrů rušné ulice pro starší diesely, asi by nebylo proč dále snahy o tato omezení napadat. Jenže celá skutečnost tak optimistická není.

Onen pokles je totiž spojen opravdu jen s jedním měsícem, a to možná ještě z toho důvodu, že v loňském roce neproběhlo během června na dané ulici tolik kontrolních měření jako letos. Nicméně během podzimu jich bylo již daleko více a poměřování je tedy férovější. A situace vypadala docela jinak. Zatímco loni tamní průměrné emise NOx vystoupaly na 39 miligramů na m3, letos to již bylo 47 mg. Tedy jinými slovy, ještě loni Hamburg v říjnu žádná pravidla neporušoval, letos po zavedení zákazu tomu tak je.

Ještě horší je stav na Max-Brauer-Allee, kde sice nebyla zmíněna konkrétní data, nicméně veškeré letošní výsledky od srpna po současnost jsou horší než loni. Co je příčinou, není jasné. Někteří místní viní motoristy, kteří si ze zákazu nedělají těžkou hlavu, i když starší diesel řídí. A také policii, která není v kontrolách tak aktivní, jak by být měla. Je ale třeba dodat, že Němci jsou ze své podstaty poměrně spořádaní a zákonů dbalí. Většina tedy zákaz respektuje, řadu dalších „odfiltruje“ policie. I kdyby tedy někteří motoristé stále do zapovězených ulic vjížděli, stoprocentně jich je méně než loni. Logicky by tedy mělo dojít na změnu opačným směrem.

Nejblíže pravdě tedy nejspíše budou ti, kteří výsledek označují za nejjasnější důkaz toho, že spojitost mezi dieselovými auty a koncentracemi NOx v ulicích Hamburku je mnohem menší, než ekologičtí aktivisté tvrdí. Pravděpodobnou příčinu si vyberte sami, mnohem zásadnější otázkou nyní je, co bude dále.

Racionálně uvažujícímu člověku by mohlo přijít adekvátní omezení zase odstranit, rychlík je ale již rozjetý a vystoupit z něj nebude snadné. Daleko spíše se tedy dá předpokládat, že organizace DUH aktuální zjištění jen využije k další snaze o utažení opasků, neboť současné zákazy zjevně nevedou k nápravě. Nakonec to známe i od nás z jiných oblastí – pokud je například upleten nový bič na řidiče, který má snížit počet nehod a výsledek se nedostaví, uplete se větší bič, protože malý asi dostatečně nezafungoval. DUH na to hledí stejně, nakonec o dalších zákazech už otevřeně hovoří

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Petr Prokopec

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...