27.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Sekyra jako blázen, dostaňte ty prachy zpátky!

Sdílejte článek:

MARTIN VAVRUŠA

article_photoZvoní mi telefon. – Tak co, už u tebe byli? Byli už u Karla, Petra i Mirka. -Ty bláho, to je hustý, co se to děje?

– Jsem už patnáct let v oboru, ale tohle jsem ještě nezažil. Asi nějaké zadání.

– Bál ses?

– Ani ne, dokumentaci mám celkem v pořádku, ale prej Michal zmatkoval a celý týden trávil v ordinaci se sestřičkami až do půlnoci a čistili dokumentaci a všechno žehlili, aby to bylo v pohodě.

– Haha, znáš to, prý do půlnoci v ordinaci se sestřičkami, třeba za tím vůbec nebyla revize. Ale proč teď a tak masivně? Člověče, já na to prdím, denně trávím od nevidím do nevidím s pacienty, jsem udřenej a utahanej, na dovolenou nebyl čas, navíc máme za sebou dva roky covidu, ještě abych teď šílel z revize pojišťovny. Vše děláme, jak máme, co provedeme, vykážeme, a tím to hasne. Není důvod, aby cokoli špatného našli a aby mi dělali zle.

– Tak to si nemaluj, tohle jsme si mysleli všichni. Jsou jako cajti na dlouhé rovince bez lidí mimo obec, kde je padesátka, a oni měří, jestli náhodou nejedeš pětapade. Nejde jim o bezpečnost silničního provozu, jde jim o to vydělat balík na pokutách a dostat prémie. Ani v ordinaci nejde o to najít podvody nebo tak něco. Prostě tě přijdou sloupnout o pár set tisíc, nic víc, nic míň. Někde najdou chybnou formulaci, nedostatečný zápis, a škrtají ti celý případ.

***

A tak byli i u nás na severu. Milý pán, příjemný pokec, na tohle a na tamto si dávejte pozor, a my odevzdávali dokumentaci šedesáti pacientů. Do toho mi klidným hlasem slibuje: Jste mladý, nový, ještě nevíte všechno, není v našem zájmu vás trestat nebo vás nějak vypudit. Počítejte s tím, že nějakou tisícovku vám strhnout prostě musíme, každému něco najdeme, to je naše práce. Ale to vy finančně ustojíte, jen se trochu uskromníte.

Hezky se rozloučili, usmáli se, potřásli nám rukama a spiklenecky na nás mrkli, jako že to bude v pohodě.

Bum, výsledek revize: odpočet 90 000 Kč. Náš obrat za 8 týdnů u dané pojišťovny. Nenaděláte nic. Odvolat se můžete, ale chyba „CHRF44D“ nebo „PZNK56P“ vám toho moc neřekne, pokud nechcete na týden zrušit ordinační dobu a věnovat se kódovým označením chyb pojišťoven. Oni vědí, že tahají za delší konec provazu. Můžete se pustit do soudního sporu, roky bojovat, utrácet za právníky. A nakonec soud stejně bude stát za svým teamem: státní pojišťovnou. Prohrajete víc. Prostě to berte jako výpalné. Podobně, jako když přijde borec s ruským přízvukem, dvě namakané gorily v oblecích a černých brýlích, a nabídnou ti speciální balíček proti požáru. Díky jejich (ne)práci nevznikne požár, což je super, a je třeba tu (ne)práci zaplatit. Musíte to přijmout.

Ale ale ale, ozývají se najednou zastánci nejlepšího zdravotnictví ve světě, především ti, kteří mají bratránka v Anglii, sestřenku v USA a koukají na HBO. Kteří se mimochodem dost „vyznají“ a v diskuzích na netu jedou především hejty na doktory, že je platí dělnická třída, takže si doktoři mají vážit, že jim lid dovolil vystudovat lékařskou fakultu, a hlavně nemají porušovat tu Hippokratovu přísahu. Ale ale ale, říkají. Voni totiž doktoři kradou!!! Vykážou si něco, co neudělali!!! Prej načapali nějakého zubaře v Mostu, co vykázal plomby v důchoďáku všem důchodcům, co tam leží. Dokonce dvakrát ročně a dokonce na všech 46 zubů. Už to řeší policie.

Hmm. To je fér. Úplně jsem neslyšel, že by nějaký zubař v Anglii nebo USA měl zapotřebí psát důchodcům nafejkované plomby. Udělá svou práci a v Porsche odjíždí domů do své vily za svou milovanou ženou, aby jí oznámil, že víkend rezervoval v hotelu na pláži v Miami. Jasný, fejkovat, lhát a krást se nemá. Říká to zkorumpovaná, rozkradená pojišťovna plná politických trafik.

A my, kdo jsme se narodili v socialismu, si stále pamatujeme větu: Kdo nekrade, okrádá rodinu. A fakt, že jeden zubař fejkoval plomby za 15 Kč (nadsázka) a vydělal si tak bokem cca na nádrž nafty do staré škodovky (pořád nadsázka), je důvod, proč teď udělat kobercový nálet na všechny lékaře a vydojit z nich zpět několik desítek až stovek miliónů za práci, o které nikdo nikdy netvrdil, že ji neudělali, jen formalisticky uplatnili formulku s chybovým hlášením „PFWNVZ-66-B“

Tak ne, to fakt není důvod. Ten skutečný důvod jsem vám milostivě ráčil sdělit ve svých textech už v roce 2019. Ten skutečný důvod se jmenuje COVID.

Ony ty pojišťovny nakoupily bambiliony testů, PCR povinně nařídili i vaší akvarijní rybičce, jezevčíkovi a vaší babičce pro jistotu 2x. A pak nakoupily očipované vakcíny (stále nadsázka) a těch vakcín bylo tolik, že vás musí opíchat asi 70x, aby se sklady vypíchaly a nemusely se skartovat a platit pokuty Pfizeru. A ty jipky, a ty přesčasy, a ta děkovné zaměstnancům ve zdravotnictví, děkovné politikům, že jim drželi u té hrozné práce palce a děkovné jejich manželkám a milenkám za to, že to všechno s nimi hrdinně prožili, sem tam nějaký raut bez roušek po fotbalovém zápase. Děkujeme, super jízda, všichni jsme přežili, teda všichni my, které nezabil covid, nebo koho neumlátil nas*ný policajt s obuškem za nenošení roušky v lese, nebo kdo se včas dostal na kardio-unit s infarktem, protože sanity vozily virozky a příbuzní měli zákaz vycházet. A teď tu máme účet.

Sekyra jako blázen, v pojišťovnách zejí díry jako v Mariupolu, a zadání je jasné. Dostaňte ty prachy zpátky, protože jsme nejlepší zdravotnictví na světě a párty musí pokračovat. Z vobčana už nic nevydřete, vobčan je na pokraji hysterie z inflace a cen energií. Dostaňte to z doktorů, stejně ti prevíti nedostatečně projevují vděčnost za to, že jim český lid umožnil studovat. Jojo, z těch doktorů, kterým jste před kamerami před nedávnem děkovali a dávali jim dárečky. Kamery teď ale koukají na východ, všichni teď bedlivě pozorují, jak Vláďa „denacifikuje“ (pořád nadsázka a ironie), takže teď v tichosti sejmem ty parazity v bílém. Plošný nálet a to by bylo, abychom z nich nevymlátili pár desítek miliónů zpět. Konec příběhu, děkuji za pozornost.

Jo a mimochodem, stále máme málo lékařů. Uděláme konferenci, audit, brífink a brainstorming. To se vyplatí. Ten borec profesor s tou tečkou na čele a v mobilu už doporučil lékařům, kteří mají málo peněz, aby si našli vedlejšák. Asi třeba na kase v Tescu, když mají jenom 200 hodin s přesčasy měsíčně a pořád mají málo.

Chybí zubaři (což nechápu, mohou sedět, koukat na telku a psát fejkový plomby důchodcům v důchoďáku, práce snů), chybí dětští lékaři (regulátor asi počítal, že lidi přestanou plodit, měli tam na to prej nějakou tabulku), chybí praktičtí lékaři. Ale vrchní zkorumpovaná pojišťovna už prohlásila, že hodlá nastartovat program podpory lékařů v periferii. Hned, jak ukončí kobercové nálety, hned, jak vymáčkne pár melounů ze stávajících ordinací, tak hned potom se bude snažit pomoci novým lékařům, aby se chtěli této práci věnovat a cítili se u toho šťastně.

A na závěr si uděláme obrázek o tom, jaké to je, když kontrolor zkontroluje moralizujícího kontrolora. Lékaři kradnú? Všeci kradnú? Tak co teprve ta pojišťovna, ta to umí ve velkém. Ani stovky zubařů ve stovkách důchoďácích by v roce 2011 neuměly rozepsat plomby za pul miliardy korun.

A víte, co by celou dobu stačilo? Soukromé pojišťovny s konkurenčními pojistnými plány, kasovní systém, kdy klient je nositel platby a pojišťovna refunduje peníze klientovi za čerpané a uhrazené služby dle smlouvy, systém, kde se neustále tržně licitují ceny práce lékařů, ceny materiálů, ceny pojistek. Odpadnou drahé a potupné kontroly, šikana lékařů, kontroly pojišťoven, jestli kradou málo, nebo už hodně, politické trafiky a podobná svinstva. Konkurenční prostředí, státní kontrola férového tržního chování a evidence based medicine. Ale to ne, vašnosta si přeje všechno zadarmo.

Odkazy na největší skandály VZP a kontroly NKU:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nku-vzp-chyby-nedostatky_2205160812_ako

Kontrola u VZP, nedostatek sem, nedostatek tam, jde jen o pár milionů, noaco:

https://www.lidovky.cz/domov/kontrola-vzp-platila-dvema-firmam-40krat-vic-nez-je-bezne.A170127_091403_ln_domov_ele

Že by VZP platila nějakým firmám víc, než by měla?

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-kontrola-vzp-odhalila-podezrele-platby-firmy-inkasovaly-desetinasobky-beznych-castek-40022667

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kontrola-ministerstva-zdravotnictvi-ve-vzp.A130121_125755_domaci_hv

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,51 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)