4.7.2019
Kategorie: Politika

Vrátí se k nám komunismus z Ameriky?

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Kdy jste si naposledy položili otázku, jak se daří americké Komunistické straně? Že něco takového vůbec ještě existuje? Dělá si z nás srandu? A vůbec ne. Letos slaví svoje sté výročí, s programem požďouchnout stranu Demokratickou k budování socialismu stylu ne už sovětského, ale venezuelského. S venezuelskými soudruhy se taky jezdí radit, jak americkým kapitalistům zakroutit krkem.
 

Nadešla pro ni dějinná „pivotní chvíle k demokratickému a transformačnímu vzedmutí radikálního posunu politického a masového myšlení ve Spojených státech“. Vyslechl to (a potleskem odměnil) její letošní červnový 31. celonárodní sjezd od svého předsedy Johna Bachtella, proslulého definováním programu strany, jímž je „usilovat o pokojný přesun k socialismu, pokud to bude možné.“ (Pokud to možné nebude, přesun bude nepokojný?)

Strana se musí zapojit do boje, protože světu hrozí propojené krize působící zoufalství a strach, ale zároveň volající po „sílící jednotě proti radikální pravici vedené Donaldem Trumpem, jejíž atidělnická, antiženská, antiLGBT, antiimigrantská a antimuslimská politika energizuje tisíce lidí k socialismu a proti celému kapitalistickému systému“. Projekt spolupráce je „bojem za nejplnější možnou demokracii a plný rozkvět lidu“.

Nejsou tak dávné doby, kdy se jazykovědci domnívali, že podobná revoluční klišé nejsou v angličtině proveditelná. Jenže angličtina se od té doby změnila. Přesněji řečeno, změnili ji marxisté Frankfurtské školy, když pracně transformovali americké vzdělávání. Lámali, ohýbali a kroutili ji na skřipci Marxovy němčiny, až z ní svižnou, stručnou, vtipnou a srozumitelnou anglickost vyždímali a naplnili ji pseudofilosofickými bláboly, po jejichž srozumitelnosti nikdo nebažil, jak byla nudná. Kdo pamatuje reálný komunismus, rád zavzpomíná na tu smrtelnou nudu jeho řečnění, jehož účelem nebylo něco sdělit, nýbrž uondat posluchače k duševnímu otupení a vyčerpání neschopnému sebeobrany.

A Bachtell v té staré gramofonové brázdě jede dál na plnou páru: Kapitalismus ohrožuje planetu, rodí militarismus, xenofobii, rasismus a popírání změn klimatu. Mocné kapitalistické a reakční síly se začínají bát moci organizované pracující třídy, lidí barevných, žen a hnutí LGBT. Proti kapitalismu musíme bojovat nejen na ulicích, ale také v organizacích a ve střetu idejí. Utvářet kontra-narativ proti Trumpově pravici, která sabotuje sílící jednotu progresistů levice šířením lží a dezinformací ve snaze udržet se u moci. Vykořisťuje pracující a lid a zneužívá jejich strachu a nejistoty, na nichž staví třídní nadřazenost, běloškou nadřazenost, mužskou nadřazenost, korupci a strategii rozděl a panuj.

Nebudeme se zde uondávat celým projevem, přejdeme rovnou k jeho „strategii“. Tou je „maximální jednota a spojenectví levice a středu“, včetně spolupráce s Demokratickou stranou“. Tam – a teď zbystřeme – „je naděje, neboť mnohé síly operující dnes uvnitř Demokratické strany“ vytvoří spolu s komunisty „stranu pracujících třídy zítřka“. To díky tomu, že „naše ideje jsou dnes mainstream“. Naše vize „přemění zdi v mosty, zbraně v pluhy, kapitalisty v dinosaury.“ Vzhůru do boje proti celosvětovému fašismu, a to je naše budoucnost.

Nejzábavnější na tom je, že Bachtell ještě pokládá Demokratickou stranu za „středovou“. Revoluční marxismus ji prosákl už dávno. V loňské říjnové sondáži Gallupově 57% Demokratů fandí socialismu. Extrémní formou socialismu je Green New Deal čerstvé mladičké kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortez, schválený většinou demokratických členů kongresu. Extrémními socialisty jsou čelní funkcionáři Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Joe Biden, Kamala Harris a Corey Booker. Jejich antikapitalistická rétorika se začíná podobat 50. letům Východní Evropy. Jejich voliči se jí nechávají čím dál snadněji manipulovat.

S nimi i silná americká média. Včetně internetových stránek. Ve stejné době, kdy se vyvíjí společná socialistická strategie komunistů a demokratů, organizace investigativní žurnalistiky Project Veritas natáčí rozhovory se zaměstnanci internetových gigantů potvrzující, že některé (zatím konkrétně Google) manipulují své algoritmy tak, aby znemožnily Trumpovo volební vítězství, k němuž má v této chvíli sondážemi odhadovanou většinu 53%. Tu by prý Google dokázal bránit jedním lusknutí algoritmu.

Dá se možná ještě doufat, že stalinisté v Komunistické straně se porafají s trockisty ve straně Demokratické. Ti jsou tam už dobře zabydleni a symbolizováni třemi jmény pilných učedníků chicagského trockistického „guru“ Saula Alinskyho, pro něhož průnik do Demkratické strany byl hlavním cílem už od 70. let. Ta jména jsou Bernie Sanders, Barack Obama a Hillary Rodham, později Clinton. A je jich tam víc.

Jestli se jim ta socialistická fúze zdaří a internet odgoogluje Trumpa do politické stoupy, a jestli se zároveň v Británii nepodaří fúze Konzervativců s Brexitisty a nastoupí Corbyn, může se nám stát toto: Jak jsme se za komunismu museli bát anglo-amerických imperialistů, tak se brzy budeme bát anglo-amerických komunistů.

Autor: Benjamin Kuras

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...