29.2.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Volby zblízka a zdálky

Sdílejte článek:

DANIELA KOVÁŘOVÁ

27. února 2024 proběhl na půdě Senátu pod záštitou Ústavě-právního výboru seminář Volby zblízka a zdálky, který se zabýval přínosy a riziky korespondenční volby českých občanů ze zahraničí. Čtyři desítky účastníků vyslechly argumenty, které návrh někdy naprosto podporovaly, některé příspěvky pak k němu byly neutrální, jiné naopak absolutně odmítavé.

Seminář moderovala senátorka Daniela Kovářová, která v úvodu semináře položila diskutujícím řadu otázek a tezí, z nichž za nejvýznamnější považovala možnou ztrátu důvěry části veřejnosti ve výsledky voleb. Předseda ÚPV Tomáš Goláň korespondenční volbu podpořil a podrobně popsal, jak bude hlasování a sčítání hlasů probíhat, a také odpovídal na konkrétní dotazy položené účastníky v rámci diskuze. Dále uvedl, že se principálně na volbách nic zásadně nemění, neboť korespondenční volba je pouze alternativou osobní účasti dnešního hlasování na zastupitelských úřadech. Místopředseda Senátu Tomáš Czernin vysvětlil složitou situaci Čechů žijících v zahraničích, kteří musejí pro realizaci volebního práva překonávat značné časové, finanční i logistické obtíže. Senátor Tomáš Třetina návrh podpořil a podotkl, že jediným důvodem, proč v minulosti návrh nebyl přijat, byla diskuse kolem preferenčních hlasů.

Poslanec Jiří Kobza upozornil na fakt, že korespondenční volba vyvolává napětí ve společnosti a že po volbách hrozí riziko napadení volebního výsledku u Ústavního soudu. Vysokoškolský pedagog Zdeněk Koudelka připomněl analogii s volbami do obecních a krajských zastupitelstev, kde se o korespondenční volbě neuvažuje. Podotkl, že český občan s dvojím občanstvím v ČR a v jiném státě EU může volit do Evropského parlamentu dvakrát, což by mohlo mít vliv na výsledek voleb. Předseda strany Svobodní Libor Vondráček napadl nerovné postavení českých občanů, kteří na rozdíl od občanů žijících v zahraničí korespondenčně volit nebudou. Matematik Marian Kechlibar upozornil na zahraniční trendy skenování pošty a na vzrůst složitosti společenských i IT systémů, což nahrává pokusům o prolomení zabezpečení. Profesor Jan Kysela podotkl, že otázka korespondenčních voleb je otázkou politickou, nikoliv právní, a vyjádřil pochybnost nad očekáváním vysokého počtu voličů ze zahraničí. Expert na problematiku voleb doc. Tomáš Lebeda uvedl, že i dnešní způsob volby obsahuje slabá místa a že není třeba zavádět korespondenční volbu pro občany v Čechách s ohledem na dobře fungující praxi voličských průkazů, dle jeho názoru tak korespondenční volba neohrožuje výsledky voleb a demokratický systém.

Do následné diskuse se zapojila i přítomná veřejnost. Jedna z připomínek poukazovala na paradoxní situaci aktuální novelizace zákona, který ještě neexistuje, neboť dosud nebyl projednán Senátem a publikován ve Sbírce zákonů.

Účastníci se shodli na tom, že zavedení korespondenčních voleb pro Čechy žijící v zahraničí je otázkou politickou a že jde o zásah do stávajících pravidel demokratické soutěže, který vyžaduje podrobnou a odpovědnou diskusi odbornou i politickou, k čemuž seminář zásadně přispěl. V brzké době bude z příspěvků přednesených na semináři vydán sborník v tištěné i elektronické verzi. Zájemci o tento sborník mohou kontaktovat senátorku Danielu Kovářovou ([email protected]).

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)