Věřit vědě a vědcům?
TOMÁŠ GUTTMANN
V minulých článcích jsem vzpomněl na halasné mediální kampaně týkající se zdraví občanů a ohánějící se vědeckými pojmy a výzkumy. Rozum se mohl dostat do konfliktu s tím, co bylo předkládáno jako věda. Média například strašila neexistujícími nebezpečími, včetně pomalých virů (zde), šílených krav (zde), ozónové díry (zde), tuku, trans tuku, cholesterolu, cukru, kávy, sladidel, aluminiových hrnců, másla, margarínu (zde), kouření z druhé ruky (zde), změny klimatu, atd. Lze se též zmínit o strašení obyčejnou kuchyňskou solí, což se také ukazuje jako fakenews (zde). Naopak vychvalovány v různých dobách byly tmavý cukr, káva, margarín, máslo, marihuana, kovidová vakcína pro děti, léky na zlepšení hodnot laboratorních testů jako například statiny (zde), a zcela neúčinné materiály včetně rostlinných výtažků, antioxidantů a organických potravin. Připomněl jsem, že život nám prodloužila jen čistá voda a antimikrobiální prostředky (zde); pokud nám něco život zkrátí, nebudou to tuky nebo cukry či oxid uhličitý, ale budou to naši nepřátelé na východě a na jihu, číhající na naši slabost.
Věda zůstává hlavním arbitrem ve věcech praktického života a pokud možno i abstraktní pravdy. Podobně jako se říká, že demokracie je nejhorší forma vlády kromě ostatních, co byly vyzkoušeny, tak lze říci i o vědě, že jde o nejhorší formu hledání pravdy kromě všech ostatních. Ale vědci jsou omylní stejně jako každá selka opírající se o svůj rozum, a navíc jsou někdy nepoctiví nebo zapleteni v zájmových skupinách. Je-li někdo profesorem molekulární biologie, neznamená to, že musíme přijmout jeho proruské názory, ale ani jeho názory na očkování nemusí být správné. Je-li někdo nositelem Nobelovy ceny, neznamená to, že se lze spolehnout na jeho náhledy; například izraelský nositel Nobelovy ceny za chemii profesor Aaron Ciechanover dělal v roce 2016 reklamu Severní Koreji a vyzýval za omezení sankcí vůči této diktatuře. Vždyť i velký fyzik 20. století Werner Heisenberg spolupracoval s Hitlerovým režimem. Ani sláva a ani opravdové znalosti nevylučují víru v cokoli a ani nechrání před omylem. Například Kepler i Newton se zabývali horoskopy. I nejobdivovanější z vědců, Albert Einstein, měnil názory a dost se mýlil.
Einsteinovým nejslavnějším omylem, a to dokonce dvojitým, je jeho kosmologická konstanta lambda. Přidal ji v roce 1917 do svých gravitačních rovnic, aby udržel vesmír v klidu. Když se v roce 1929 ukázalo, že se vesmír rozpíná, označil přidání konstanty za největší chybu svého života a vymazal ji; jenže v roce 1998 se zjistilo, že vesmírná expanse se zrychluje a že je třeba konstantu lambda do rovnice vrátit, takže její vymazání se ukázalo také omylem. Einstein přispěl ke vzniku kvantové mechaniky, ale nechtěl uznat, že její pravděpodobnostní svět je reálný – jeho rozum nebyl sladěn s touto vědou. Názory geniálního Einsteina byly proměnlivé a jeho intuitivní závěry byly z padesáti procent chybné. Přemluvil Roosevelta, aby začal vyvíjet atomové zbraně, a pak toho litoval; zpočátku odmítal sionismus, a později jej z celého srdce podporoval; a i jeho ateismus se koncem života otupil. V osobní sféře, Einstein bojoval za porozumění mezi národy, ale nerozuměl své manželce a nestaral se o svého nemocného syna – což nijak nesnižuje nic na jeho velikosti, ale jen potvrzuje, že každý vědec je také člověkem.
Mýlí se vědci ale i věda, a to tím častěji, čím je vědní obor dál od matematiky na ose matematika- fyzika- chemie- … biologie- … lékařství- … psychologie- … antropologie-, … astrologie-, atd. K oborům napravo od matematiky je třeba být opatrný, k oborům napravo od chemie skeptický. U oborů napravo od biologie ani nejde o vědu, a v případě ještě vzdálenějších oborů již absurdní omyly zcela převažují nad jakýmikoli rozumnými pozorováními. Jako příklad lze uvést antropologii. Významná představitelka této vědy a propagátorka „sexuální revoluce“ na Západě Margaret Mead se například ve 20. letech minulého století proslavila svým výzkumem domorodců Oceánie postaveným na rozhovorech s místními děvčaty, v němž senzacechtivé západní veřejnosti odhalila bohatý sexuální život dívek v divočině. Vědkyně propagující rovnost všech lidí světa však domorodce považovala za divochy zcela odlišné od svého západního prostředí a nechápala, že puberťačky v Oceánii byly skoro stejné jako jejich západní vrstevnice a s velkým smyslem pro humor si z ní udělaly legraci a nakukaly jí úplné nesmysly a všemožné fantazie co toužila slyšet. „Vědkyně“ legrácky holek sepsala a její „výzkum“ se stal jedním z pilířů této „vědy“ (zde, zde). „Věda“ a rozum se tady zcela rozešly.
Ale i v tak exaktním oboru jako je astronomie a fyzika se dělají chyby; v projektu Hubbleova dalekohledu například vědci špatně naprojektovali zrcadlo, takže tento projekt za miliardu dolarů málem zkrachoval (po čase se podařilo chybu korigovat). Prostě v oborech jako je biologie se lze sotva na závěry vědců spolehnout, a rozhoduje-li se mezi volnou rukou pro kůrovce nebo ochranou před ním, spolehnul bych se víc na lidové referendum než na názory biologů a vědeckých publikací. Nesmíme ale zapomenout, že pro jakákoli, třeba opačná, tvrzení lze najít vědecké práce i vědce, kteří je zastávají. K našemu zdraví se nejvíc vyjadřují vědci z oblasti biologie- lékařství- psychologie, tzn. oborů ne příliš exaktních. Je třeba si stále připomínat, že v těchto oborech panuje známá krize reprodukovatelnosti, tzn. že výsledky vědeckých publikací z těchto oborů nelze v drtivé většině potvrdit (zde). Vždyť hlavním cílem dnešní vědy není poznat pravdu, ale napsat co nejvíc publikací. Slyším-li v televizi zprávu o novém léku proti Alzheimerově nemoci, vím na 99%, že o něm podruhé již nikdo neuslyší. A kromě toho se o naše zdraví – a hlavně o naše peníze – zajímají nejen vědci, ale i šarlatáni, politici a média. Proto je namístě skepse, když se předkládají „nejnovější vědecká zjištění“.
Často dnes slyšíme argument, například v hypotézách o změnách klimatu nebo o očkování, že „jde o vědecký koncensus“. K takovému koncensu se nejlépe vyjádřil Einstein; když mu oznámili, že sto vědců v nacistickém Německu údajně vyvrátilo jeho teorii relativity, otázal se: „a nestačilo ji vyvrátit jen jednou?“. Většina vědců v historii hlásala úplné nesmysly, ale na jejich jména se zapomnělo, a ve škole se obvykle učíme o těch kteří se mýlili méně. Baviči a politikové, kteří nejsou dost vytíženi svou hlavní profesí a zabývají se například bojem proti změnám klimatu, tvrdí že 97% vědců má na klima stejný názor jako oni. Toto tvrzení sice bylo vyvráceno (zde), ale historik vědy by se mu stejně nedivil, protože skutečně většina vědců v historii se pravdě nepřiblížila víc než baviči v jejich době. Až do začátku 19. století měli vědci názor, že organické sloučeniny mohou vznikat pouze v tělech živých tvorů účinkem životní energie. Tento názor, zvaný vitalismus, představoval vědecký koncensus až do roku 1828, kdy Friedrich Wöhler připravil ve zkumavce organickou látku z anorganické. Vitalismus je názor považovaný za vědecký do roku 1828 a za nevědecký od roku 1828.
Vědcům i vědě lze „věřit“, ale není nutně třeba měnit kvůli této víře naše životy. Skuteční vědci a skutečná věda usilují o poznání pravdy a ne o změnu života ostatních, mohou se mýlit ale nevnucují své názory jiným a nikoho nepronásledují. Vědci však nejsou ti, kdo ve jménu vědy dávají na slané buráky varovné razítko „pozor sůl“ a na čokoládu „pozor cukr“, kdo zakazují některým občanům vstup do restaurací pod „vědeckou“ záminkou, že se od ostatních něčím liší (třeba rasou nebo očkovacím průkazem), kdo veřejně označí za dezinformátory vědce, jejichž práce je v rozporu s vytýčenou linií, nebo kdo organizuje vytváření černých listin a mazání emailů či celých webů ve jménu „vědecké pravdy“. Marxismus (obor na naší ose hodně daleko od matematiky, ale já ho ještě na Přírodovědecké fakultě University Karlovy musel studovat jako „vědu“) je znám citátem: „náboženství je opium lidstva“. Paradoxně jak ubývá na Západě náboženství, roste spotřeba skutečného opia a dalších drog, které zcela rozmazávají schopnost Zápaďanů vidět realitu a bránit se.
S ústupem židovsko-křesťanských tradic na Západě roste vliv pověr a destruktivních globálních věr (transgenderismus, víra v nadřazenost černochů, víra ve škodlivost atomových elektráren, víra v organické potraviny, víra v konec světa kvůli přehřátí, atpod.). Západní elity vyrostlé na oněch oborech daleko napravo od matematiky se domnívají, že zákaz aut a krav, nebo razítko „pozor tuk“ na lahvi s olejem či vymazání skeptických občanů z internetu, urychlí příchod marxistického ráje na zemi – což je zcela přirozeně v souladu s plány největších nepřátel západní společnosti, Číny a Ruska. Nebudou to cukr a sůl, kdo nám zkrátí život, ale barbarští migranti a jejich násilí, pokud budou přibývat dnešním tempem. Chaos, který nastane bude pak moct znormalizovat pouze bratrská pomoc Čínské lidové republiky.
Věřit vědcům? Ale kterým? Vědci jsou vždy na obou stranách barikády – skutečná věda by však měla být jen na jedné straně. Média a globální informační systémy často preferují určité vědce a jiné potlačují. Rozum někdy může „zůstat stát“ (třeba u kvantové mechaniky), ale věda, rozum i víra by měly usilovat o co nejlepší soulad. Měli bychom se ovšem co nejvíc opírat o vědění, abychom se mohli méně spoléhat na věření (víc měřit než věřit). Slepě věřit se nemá nikomu, ale snad se obecně lze spíš spolehnout na úsudek fyzika a chemika než politika a herce. Záleží též o jaký jde obor, a hodnotit je třeba vždy charakter a osobní historii daného člověka. Nejlepší je samozřejmě sám co nejvíc vědět. Máme-li se vyhnout výše zmíněnému pesimistickému scénáři o konci západní civilizace, měl by se urychleně změnit vzdělávací systém tak, aby děti získaly lepší znalosti ve fyzice, chemii a biologii, a byly v životě odolnější proti všemožným šarlatánům. V dějepise je třeba dětem jasně ukázat, že v surovosti a špatnosti si byli všichni lidé po světě dost rovni, ale jen západní technologie a kultura vedly k altruismu a k modernímu humanismu. Děti tomu musí věřit a musí získat hrdost na svou Západní civilizaci a její nesmírné úspěchy ve vědě – ale i v morálce. Bez takové víry se Západ stane otrokem Východu. Víra i věda a rozum se tu musí zcela spojit.
- Kladivo na drahé energie - 12.9.2024
- Putinova další šibalství - 12.9.2024
- USA: Volby opět rozhodnou korespondenční hlasy?! - 12.9.2024
Já dnes nevěřím nikomu,
stačila mi ta “vědecká” oblbovací šaškárna s tím kovidem,
kdy soudruzi “vědci” šmahem “zakázali” ve výkaznictví klasickou chřipku,
která je mezi námi tisíce let.
A ejhle už se zase najednou chřipka objevila.
Radši tedy sahám do svých letitých poznatků z několika oborů.
Babiš ten hajzl!
Podnikal v tom s Prymulou.
Vědomě lhal a ničil životy a zdraví lidí.
Dost dobře to vědět. Né, že ne. Hajzl ulhaný a ještě si nechal píchnout vitamín B12 a dělal z nás blbce, že je to vakcína 🤮
Uplácel nás tenistkami a dalším, aby jsme si to nechali píchnout 🤮!
Důchodce taky si uplácel, ale naletělo jen pár blbcu. Na Slovensku Babiše taky nesnáší.
Dělá tady slovákům ostudu a ničí české občany.
Je to stejný, pro americký hajzl jako Fiala a další!
Hraje si na hodnýho strýčka a je to 🤮🤮🤮
Kdyby byl teď ve vládě. Nebyl by lepší, než Fiala! NEBYL!!!
Taky nevěřím. A když slyším, že …”vědci zjistili”…, nebo …”vědci dokázali”…
************************
Hned si vzpomenu na ta “úžasná” léta po blbé revoluci. Tehdy se všichni “vědci” začali zabývat děsivou škodlivostí našich potravin a rušením norem ČSN. Máslo? Špatně! Sádlo? Špatně! Plnotučné mléko? Strašné!
Německý solený margarín? Super, skvělé! Acidofilní mléko? Vynikající a výborné pro děti!
Pak přišly hambáče s hranolky, pizza, brambůrky, tatarka a kečupíček a haldy popkornu…
************************
Podívejte se na současnou mládež. Asi 85% mladých kluků je fyzicky slabších, než holky. Děsivá situace. Za mého mládí před 55 roky byli tihle chcípáci odpadem a terčem posměchu.
No vida, tohle jsem tušil, nikoliv věděl a potvrzuje to jednu hodně drzou myšlenku, viz dále:
“Až do začátku 19. století měli vědci názor, že organické sloučeniny mohou vznikat pouze v tělech živých tvorů účinkem životní energie. Tento názor, zvaný vitalismus, představoval vědecký koncensus až do roku 1828, kdy Friedrich Wöhler připravil ve zkumavce organickou látku z anorganické. Vitalismus je názor považovaný za vědecký do roku 1828 a za nevědecký od roku 1828.”
……
Když si uvědomíme, že ve vesmíru, obrovském vesmíru, kde je planet jako zrnek písku na Sahaře, probíhá miliardy let velmi mnoho chemických, fyzikálních a kdo ví jakých pochodů a reakcí, tak z toho lze zákonitě odvodit, že život je daný hmotě a vzniká nahodile a průběžně ve hmotě resp. díky interakci v těch všech pochodech (některé určitě ještě ani neznáme) a z toho jde implikovat, že Bůh jako takový nemusí vůbec existovat a ten život nemusí být vůbec na těch základních prvcích jak ho známe na uhlíku, kyslíku… vodě, ale na úplně jiné bázi. Nakonec to je už i potvrzeno, že existují bakterie, které nepotřebují ke svému životu kyslík!
Takže klanění se vůči Bohům křesťanů, Židů, těch od islámu, od hinduismu atd. atd. vůbec nemusí být s realitou života s vesmírem jako takovým.
Uvědomujete si autore hloubku toho všeho, že všichni ti věřící mohou být vlastně naivní hlupáci? Tím nechci se vyhrazovat vůči náboženství jako takovému, ale příměrem řečeno, my jsme co do poznání světa a vesmíru na tom asi jako rybičky v akváriu, ty si také mohou myslet, že vědí jak vypadá svět….. No hlavně, že jsme si v minulosti díky náboženské odlišnosti dávali my lidé neustále přes držku a válčili jako šílenci.
“Uvědomujete si autore hloubku toho všeho, že všichni ti věřící mohou být vlastně naivní hlupáci?”
Když to obrátím:
Uvědomujete si autore hloubku toho všeho, že všichni ti nevěřící mohou být vlastně naivní hlupáci?
A když se na oba výroky podívám skrze svoji životní zkušenost, tak si troufnu prohlásit, že jsou jeden i druhý nepravdivé.
Jo Maxime kdesi v mořích vegetují sirné bakterie na sirných výronech
na dně o teplotách vyšších než 100 stupňů.
A kdoví co se děje ve vesmíru.
uvědomuješ si, že si pleteš pojem a průjem ? Stvoření=pojem, tvoje kecy o hmotě=průjem
Se poser človíčku….
věřit znamená nemyslet
… a myslet znamená hovno vědět…
jenže myšlení je cesta obvykle k vědění, věření je obvykle cesta do otroctví
Na tobě to je vidět jaký si myslitel a ty tvoje štěky to jen potvrzují. Takhle se projevují buď geniální lidé, nebo blbci. Takže už si tě zařazuji do správné kolonky …..
Jak říkal Karel Kryl, věřit se má Bohu, politici se kontrolují. Něco podobného platí také vzhledem k vědcům. Jsou to také pouze lidé, úzce zaměření, závislí na grantech. Mohou odhalit nějaký stupínek poznání. Ale pokud odsuzují názor jiných vědců, tak komu věřit? Věřit sobě, svému úsudku, protože vědci za nás náš život a jeho případné strasti žít nebudou.
Ano, ano. To hlavní jsou ty granty! Nic jiného ty “vědce” nezajímá. Závislost na grantech a penězích. Kdo jim zaplatí určítý “výzkum” a požaduje jistý jasný výsledek, pak ten výsledek výzkumu přesně sedí danému požadavku. Naposledy např. tzv. “globální oteplování”, ovšem dnes přejmenované na klimatickou změnu. Od toho se odvíjející přechod na elektrická auta, Zelený úděl. Za vším hledejte gigantické prachy, miliardy a miliardy miliard. Dolarů, Eur, Jüanů.
“…lze říci i o vědě, že jde o nejhorší formu hledání pravdy kromě všech ostatních.”
Autorův názor, já mám jiný.
“…měl by se urychleně změnit vzdělávací systém tak, aby děti získaly lepší znalosti ve fyzice, chemii a biologii,…”
Mám za to, že neblahé nastavení vzdělávacího systému má mnohem hlubší podklad. A pokud jde o konkrétní předměty, tak mi tu chybí především logika. Možná už někdy na 2.stupni ZŠ, ale určitě na střeních školách. (A´propos, sháním Graham Priest – Logika (česky), nabídněte, prosím).
Ale jináč dobré zamyšlení nad důležitým tématem, o tom žádná.
Věda na zakázku, která má plnit zadání, je zlo.
Poslanci posoudí novelu, podle níž se lékárny nebudou moct více předzásobit některými léky. ajajaj, konec evropské únie se zase přiblížil.
Jasně, ještě tak čtyřicet let a totalitní režim dnes známý pod zkratkou EU jistě padne.
Co je na tom divného?
Jsme už celé roky určeni k likvidaci.
A jsme takoví idioti, že to stále nechápeme a s nadšením na své likvidaci spolupracujeme.
Co chtít po debilizovaných konzumních ojroovcích kolonyje czechyja…
Věřit vědcům ? Ne. Věřit novinářům – to už vůbec ne. Čemu tedy věřit ? – věřte sobě. Svým znalostem a svým zkušenostem, tomu co jste se naučili ve škole. Myslím základní. Protože pokud někdo tvrdí něco co je rozporu se principy přírodních zákonů je to lež. …. Zářným příkladem je globální oteplování a boj s CO2. Pohledem fyziky základní školy je to lež jako věž.
Inu, ti věří vědcům a dalším zkorumpovaným autoritám teď v sobě mají dvě, nebo taky čtyři dávky depopulačního sajrajtu.
Gutmanne, to, že se věda občas mýlí je už z její podstaty DOBŘE! Věda se totiž snaží nacházet odpovědi ve velmi složitém světě. To jen fanatici Tvého kalibru chtějí po vědě absolutní pravdy, kterých však není schopna! Jediná vědní disciplína, která operuje pojmem PRAVDA je matematika! Tam se dají výroky dokázat a tím se stávají pravdou. V ostaních disciplínách jde vždy o hypotézy a jejich potvrzování či vyvracení. A nejdůležitějším pojmem je EXPERIMENT. Mám hypotézu, na jejím základě vyřknu predikci, vytvořím experiment pro její potvrzení či vyvrácení a pak jsem na dobré cestě vytvořit TEORII. Nikdy a nikde se tu nehovoří o absolutní pravdě, kterou tak moc požadují zejména náboženští fanatici. Věda je neustálý poklus vpřed, kdy to, co bylo včera může, ale i nemusí platit. Chtít po vědě absolutní odpověď je pitomost a kde tvrdí, že věda se mýlí a proto ji netřeba brát vážně, je jen ubohý debil…
Úplně by stačilo, kdyby vědci nelhali za korporátní prachy.
Takový experimenty jako je boj s CO2 a gryndyl si strčte do predle.
Jacku, tady se shodneme, protože z klimanáboženství mám husí kůži. To je totiž krásná ukázka toho, jak to dopadne, když z vědy vyloučíte oponenturu a prohlásíte něco za jedinou pravdu. To už pak není věda, ale ideologie!