8.3.2018
Kategorie: Politika

Velká koalice bez plánu a koncepce

Sdílejte článek:

VVP

Merkelová moderuje vládu SPD (z Tichys Einblick: Merkel moderiert SPD-Regierung, 4.3.2018). Členové SPD říkají ano. S jejich požehnáním vzniká nová vládní konstrukce ochromená vnitřními protiklady, a která už nepotřebuje ústavní zákon. CDU k tomu už nemá co říct. SPD chce volit už jen 16 % oprávněných voličů, uvádí agentura EMNID, zabývající se průzkumem volebních preferencí.

[ad#textova1]

Podle informací ekonoma SPD Dietmara Nietana hlasovalo pro velkou koalici 66,02 % členů SPD. Všichni jsou rádi, všichni jásají, už je tady zase koalice těch, kteří nejvíc prohráli. Německu se tedy bude vládnout stejně špatně, jako tomu bylo doposud. A skutečný šéf vlády je předseda SPD, který ovšem ještě neexistuje. Je to pravděpodobně nejvyšinutější forma hledání většiny pro spolkového kancléře, jakou si lze vůbec představit a k jaké kdy došlo.

Staré víno ve starých trubkách

Hodně se mluví o politické zodpovědnosti za stát. Ovšem skutečnost je taková: Dva subjekty, které prohrály volby, budou dále pokračovat ve vládnutí tak jako dosud. Neboť v jejich „koaliční dohodě“ není nic, co by neobsahovala už ta minulá. Je to staré víno ve starých trubkách.

Migrační politika – přistěhovalectví

V autokratické politice ve věci uprchlíků se nic nemění. Více přistěhovalců – minimálně 220.000 – a neomezené scelování rodin, nejen pro uchazeče o azyl, nýbrž také pro osoby, které mají v Německu povolen jen dočasný pobyt. To jistě potěší „dobroděje“ v SPD. Náklady na toto opatření budou stát v budoucnu v každém roce 100 miliard euro. Ovšem v koaliční dohodě o tom není ani slovo. Výdajová položka, která bude růst nejrychleji, ovšem v koaliční smlouvě uvedena není, je zamlčována, skrývána jako státní tajemství. Bude tu nějaký nový finanční fond? Lid, tento velký hlupák, má být udržován v nevědomosti ve své králíkárně, v níž bude krmen jen pár sousty, které spadnou se stolu, zatímco ten největší krajíc budou konzumovat jiní.

Nic nového v energetice

To je faktor, který znamená jak pro ekonomiku, tak pro občany stále větší zátěž. Bude se prostě dále subvencovat, de facto bez ohledu na ekonomické zákony. Elektřina bude odebírána ze zahraničí, třeba klidně i z jaderných elektráren.

Ještě více státu a regulace

Ještě více státu, který se má vměšovat i do nejmenších detailů politiky. A nadále ještě větší množství výdajových programů, jako kdyby se vycházelo z přesvědčení, že současná vysoká konjunktura by měla platit věčně. Peníze sem, peníze tam – po nějakém přemýšlení o těchto výdajích ani stopa. Finanční prostředky se rozhazují, poskytují se různým lobbistickým skupinám, problémy se jen udržují – následky této politiky pro státní rozpočet se zamlčují. Ještě žádná vládní koalice nejednala tak nezodpovědně.

Digitalizace

Z obrovského plánu na „digitalizaci“ zůstal jen plán na instalaci sítě širokopásmových kabelů. Není to ale úkol společnosti TELEKOM? Vypadá to, jako by digitalizační žvanilové vážně věřili tomu, že pár kabelů ze skleněného vlákna by mohlo dohonit trvale se zvětšující náskok supervelmoci USA a ve stále větší míře i Číny v této oblasti. Co můžeme poskytnout ve srovnání s takovými giganty, jako jsou Apple, Amazon, Alphabet, Facebook a mnohými dalšími v této oblasti, kteří ovládnou svět v blízké budoucnosti a kteří svůj vliv rozšíří na všechny možné oblasti jako automobilový průmysl, farmaceutický průmysl, anebo potravinářský sektor. Tady jakékoli nápady chybějí, jsou to prázdná slova „made in Berlín“.

Vzdělání

To pro ty v Berlíně znamená „více peněz pro celý vzdělávací systém“. Takříkajíc širokopásmový vzdělávací kabel. Proti finančním výdajům na vzdělávání nelze nic namítat. Ale tím se děti nenaučí lépe číst a psát. Berlín a Brémy, které ve všech hodnoceních systému Pisa skončily vždy na posledním místě, takto dopadly nikoli proto, že by přehnaně šetřily. Naopak, své školské systémy zruinovaly zavedením nesmyslných učebních osnov, na což vynaložily velké množství peněz. Vláda CDU a zelených v Bádensku-Virtembersku si počíná stejně. Vzdělávací systém neztroskotává na nedostatku peněz, nýbrž na nedostatečném rozumu příslušných ministrů. A tak to jde dál ve všech oblastech politiky: rozhazování peněz místo dobrých nápadů.

Za hodně státních peněz mají být postaveny nové byty. Přitom každý ví, že nechybějí peníze. Těch je tolik, že je spíše otázkou, jak je uložit či využít. Existují problémy se stavebními podmínkami. Neexistují možnosti pro zahájení staveb, chybějí stavební pozemky a rozumné stavební předpisy. V budoucnosti má být zaveden příspěvek na děti určený k podpoře vlastní aktivity v oblasti výstavby. Ale kdo si může dovolit postavit dům za 12.000 euro. Tahle suma stačí nanejvýš na zaplacení daně z pozemku, která se zvyšuje téměř všude.

Daňoví poplatníci? Ty přece nikdo nepotřebuje

Solidární příspěvek má být každý rok snižován o 2,5 miliardy, celkem tedy o 10 miliard euro za celé volební období. To je hanebné, jestliže si uvědomíme, že se počítá s tím, že se oproti původnímu odhadu vybere o 100 mld. euro víc. Navrácení 10 % ze zvýšených příjmů se oslavuje jako snížení daní. Stará i nová vláda Merkelové si plete vládnutí s rozdělováním peněz. Vláda ale potřebuje mít nějakou vizi, nějakou představu, jak by to mohlo jít lépe.

Je to stejné, jako její slib zvýšit příspěvky do EU. Vzhledem k očividným nepravostem v EU je to chybná cesta. Problémy EU nelze řešit penězi, nýbrž politikou, která bude vstřícnější vůči východoevropským zemím, omezí výdaje na jihu a konečně už zavede účinné reformy k podpoře růstu.

Ústava? Směšná záležitost

A teď tedy členové SPD vyslovili souhlas s velkou koalicí a jen díky tomu bylo možné vytvořit vládu. Hlasování sporné anonymní skupiny rozhoduje o vládě. A kde jsou prosím hlasy voličů? A kde je respekt k ústavě? Jak pak má vláda poukazovat příště na ústavu, když ji sama pošlapala?

Za Merkelové postupně probíhalo vyprazdňování ústavy: rozhodnutí členů politických stran určuje, kdo bude vládnout. Koaliční dohody nahrazují v konečném důsledku parlamentní hlasování, poslanci už nejsou zodpovědní jen svému svědomí, nýbrž poslaneckému klubu a – co je ještě horší: Vláda se rozpadá na protikladné strany, které spolu ostře bojují ještě před volbou spolkového kancléře.

To ukazuje skutečnou slabost vlády Angely Merkelové. Ona musí přihlížet, jak se spolková vláda rozpadá na dvě, ne-li na tři části, v nichž si každý aktér hledí svých vlastních zájmů. CSU vládne pro sebe, sociální demokraté zvyšují svoji moc ve společné frontě, ministři za CDU jsou odsouzeni k tomu, aby jen přihlíželi, protože oproti výše zmíněným aktérům ovládají ty nejméně významné rezorty. Merkelová si může říkat co chce, ale nejdůležitější ministerstva se ocitla v rukách SPD, a ta už dávno „koordinuje svoji vládní politiku“ v jakémsi vedlejším úřadu spolkového kancléře tvořeném ministerstvy, která připadla SPD. A ten je dobře vybudován a organizován.

Kancléřka bez kompetence

A tak se ukazuje, že ústavou stanovená kompetence vydávat směrnice Merkelové není k ničemu. Koaliční smlouva je záležitost jejího výkladu. Ústava říká, že za spravování svého rezortu je osobně zodpovědný ministr. Kompetence vydávat závazné směrnice se tedy tříští o egoismus partnerů a jejich schopnost eventuálního vzdoru. Konec konců tyto ministry nepověřila kancléřka Merkelová, byli pověřeni svojí stranou a jejími členy. Merkelová může vyžadovat, co chce. SPD bude ve svých rezortech v důležitých ministerstvech jako ministerstvo financí, zahraničí, sociálních věcí a ministerstvo pro evropské záležitosti dělat co bude chtít. Anebo to, co bude chtít členská základna SPD. Stejně tomu je v případě CSU.

Ministerstvo hospodářství je pouze jakási cena útěchy, protože se už dávno v důsledku odebírání kompetencí stalo téměř bezvýznamným. Nový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) se může snažit o snižování byrokracie, tedy odstraňovat byrokracii, kterou politici předtím instalovali.

A tak se Německo vydává do nejisté budoucnosti, údajně vedené šéfkou vlády, která ztratila důvěru voličů, řízené koalicí, která v důsledku společných mocenských hrátek tento stát činí ještě víc kořistí politických stran.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...