27.2.2019
Kategorie: Politika

Kolaps EU superstátu? Euroskeptici by mohli paralyzovat Brusel po květnových volbách

Sdílejte článek:

MIKE/VOE

Euroskeptické strany pravděpodobně získají v květnu třetinu hlasů ve volbách do evropského parlamentu, uvádí nová studie. Analytici varují, že se tak může zhroutit celý politický systém v Evropě, takže Brusel bude bezmocný, hlásí RT.com.

Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR)  popisuje nadcházející hlasování jako „nejdůležitější parlamentní hlasování v historii EU“ a říká, že je dokonce možné, že euroskeptické strany získají více než 30 procent křesel v EP „,jestliže jejich obliba bude stále růst nebo se k nim připojí někteří členové hlavního proudu.”

Zpráva tvrdí, že pokud k takové situaci dojde, EU by se ocitla ve “vypůjčeném čase” a načrtává způsoby, jakými by se různé euro-skeptické strany mohli sladit, aby získaly větší sílu v Bruselu.

Nejistá situace v Evropě je důsledkem toho, že se EU “snaží zbavit národních států” a skutečnosti, že instituce EU jsou “příliš vzdálené od jednotlivých občanů”, řekl Jon Gaunt, britský rozhlasový host, novinář a politický komentátor. Tento bod se odrazil i ve zprávě, v níž se uznává, že euro-skeptické prosazují návrat k “Evropě národů” namísto toho, co označil Gaunt za “nedemokratický superstát”.

“Jejich schopnost paralyzovat rozhodování v centru EU by poškodila argumentaci pro-evropanů, že projekt je nedokonalý, ale schopný reformy.”

Navzdory rychlému vzestupu proti-systémových stran, zpráva tvrdí, že “tichá většina” v Evropě je stále proevropská. Gaunt se však domnívá, že projekt EU je “na začátku svého konce” a úsilí proevropských stran k reformě EU je “příliš málo, příliš pozdě”.

Zatímco se zpráva obecně domnívá, že Evropané stále “věří v projekt EU a věnují se mu”, uznává, že status quo už prostě nelze bránit a že hnutí jako Žlutá vesty ve Francii ukázaly, že obyčejní lidé “nevidí žádný vztah” mezi tím, co se děje v koridorech moci a otázkách, které je osobně zajímají.

Jedním z těch, kdo tento pohled odráží, je Laszlo Maracz, profesor evropských studií a vědecký pracovník na univerzitě v Amsterdamu, který řekl RT, že masové protestní hnutí ve Francii odráží skutečnost, že projekt EU prochází “velmi hlubokou krizí důvěry”, která může vést některé země na “pokraj politického roztržení” a zejména Francie by mohla vstoupit do “revolučního stavu”.

Zpráva neakceptuje odmítavý tón proti těmto stále oblíbenějším stranám a sentimentům proti EU, který je vykresluje jako skupiny, které chtějí “zničit Evropu” a vyvolat dojem, že strany reprezentující status quo mají větší právo na ovlivňování situace v Evropě – co vedlo EU k její současné krizi.

“Evropa je v krizi a krize nebyla způsobena euro-skeptickými stranami“, řekl Maracz. “Je to způsobeno těmi lidmi, kteří jsou nyní zodpovědní za politické rozhodování.”

Zdroj: Voice of Europe

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...