15.8.2023
Kategorie: Společnost

Váží si Ukrajinci naší pomoci?

Sdílejte článek:

JINDŘICH RAJCHL

Mnoho z vás psalo komentáře o tom, že Ukrajinci si neváží naší pomoci a pohostinnosti a chovají se většinově velmi neurvale.

Já tyto vaše negativní zkušenosti vůbec nezpochybňuji. Denně hovořím s lidmi, kteří mají podobné zážitky a snažím se jim pomáhat. Je to obrovský problém, jenž je samozřejmě třeba řešit.

Bylo by pro mě nesmírně jednoduché nyní odsoudit šmahem všechny Ukrajince. Patrně bych na tom získal i nemálo politických bodů. Přesto to neudělám.

Nebylo by to čestné a nebylo by to morální. Klesli bychom tím na stejnou úroveň jako Rakušan a spol.

Nezpochybňuji, že velká část Ukrajinců dokazuje svým každodenním jednáním, že si naší pomoci neváží a že jí pouze zneužívají. Nicméně i kdyby to bylo 9 Ukrajinců z 10, tak by nebylo správné.

Raději si dám tu práci a budu řešit každého jednoho z těch devíti lumpů individuálně, než bych odsoudil jednoho nevinného.

My nechceme porazit pětikoalici proto, abychom se chovali stejně nenávistně, jen v opačném gardu. My chceme budovat zemi, která je spravedlivá a měří každému podle toho, jak si on sám zaslouží.

Jako první strana jsme jasně řekli, že bychom okamžitě ukončili institut dočasné ochrany a nepřijímali žadné další migranty z Ukrajiny, kteří by neprošli standardním vízovým procesem dle českých právních předpisů. Stejně tak jsme jasně deklarovali, že všichni Ukrajinci, kteří sem přišli na základě tohoto institutu, by se měli vrátit na Ukrajinu, pokud opět neprojdou standardním vízovým řízením.

Schytali jsme za to sprchu nenávisti a zloby od všech možných lepšolidí. Dnes je již myslím zcela zřejmé, že tyto návrhy byly zcela správné a že jsme je činili pouze v zájmu občanů naší země.

Přesto nyní nenaskočíme na populistickou vlnu kolektivní nenávisti vůči VŠEM Ukrajincům, kteří k nám přišli.

Ti, kdo nevědí, jak se chová host v domě toho, kdo jim nabídl pomocnou ruku, musí odejít. O tom není nejmenšího sporu.

Budeme tvrdě bránit práva a bezpečnost našich občanů. Budeme v této oblasti zcela nekompromisní.

Nicméně to nezahrnuje uplatnění kolektivní viny i vůči těm, kteří se ničeho špatného nedopustili a kteří si naší pomoci váží.

Budoucnost naší země nesmí být založena na nenávisti, nýbrž na spravedlnosti. Na principu, že každý bude nést neprodlenou individuální odpovědnost za to, co vykonal on sám, nikoliv za to, co spáchali příslušníci jeho národa.

Nenechme se ovládnout zlobou a vraťme do naší země slušnost, čest a spravedlnost.

Jen tak můžeme vykročit skutečně kupředu k lepší budoucnosti.

Ať žije naše vlast, ať žije Česká republika!

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)