2.11.2021
Kategorie: Politika

Válek ministrem? Děkuji, nechci!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVlastimil Válek, podle mnoha náznaků kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě, se zasloužil o pozornost mimo jiné i tím, že by bránil v pohybu neočkovaným seniorům nad 65 let.

V covidové éře jsme měli tři ministry zdravotnictví, Adama Vojtěcha, Romana Prymulu a Jana Blatného. Vojtěch neustál loňský podzim, kdy se bránil radikálním opatřením a byl odejit prostřednictvím svého nástupce, bývalého náměstka Romana Prymuly. Ten vydržel pár týdnů díky tomu, že si s ním někdejší předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek domluvil schůzku v restauraci, která byla oficiálně zavřena. Pak se funkce ujal Jan Blatný a ten čelil zřejmě nejhorší situaci v nemocnicích na jaře letošního roku. Považuji ho stále za nejlepšího ministra zdravotnictví v covidové éře. Návrat Vojtěcha do funkce ministra byl politický tah, který hnutí ANO příliš nevyšel. Vojtěch začal poslouchat jako hodinky zavíračskou lobby poradců a pokračuje v tom i dnes, těsně před koncem mandátu Babišova kabinetu.

ČT24 se s urputností sobě vlastní věnuje covidu a do večerního pořadu 1.11.2021 pozvala dva hejtmany, Martina Kubu z ODS a Radima Holiše z ANO. Probíralo se očkování a z úst Kuby jsem poprvé uslyšel rozumné úvahy o tom, že s covidem už musíme přestat bojovat. Doslova prohlásil, že naše nemocnice jsou schopny situaci zvládnout, odvážil se dokonce potvrdit i to, že za podstatně nižší počet nemocných v nemocnicích, než v loňském podzimu vděčíme tomu, že je většina starší populace očkovaná.

Moderátor pořadu pak vznesl dotaz na názory budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. V médiích se o tom psalo ve zkratce jako „lockdown“ pro neočkované nad 65 let. Válek to samozřejmě nevymyslel, jen se chytil nápadu z Rakouska. Tam byl totiž vyhlášen plán opatření v závislosti na počtu osob v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. V určité chvíli by začal podle rakouského plánu platit lockdown pro neočkované, kteří by mohli chodit ven jen do práce (jak by se tam bez očkování dostali mi doteď není jasné) a jen pro nezbytné nákupy. Válek rakouský nápad rozvinul „tvořivě“ tak, že by neočkovaní senioři mohli chodit do obchodů jenom ve vyhrazený čas tak, aby se nepotkali s pracujícími. Kuba tento nápad nejen že nepodpořil, ale zkritizoval jako naprosto neúčinný způsob, Holiš prohlásil, že si to „nedovede představit“.

Nicméně, Válkovy nápady jsou plně v souladu s „bojem s covidem“. Plně souzní i s názorem o údajné „epidemii neočkovaných“. Toto sousloví jsem poprvé slyšel v médiích ve zpravodajství z USA. Americký prezident Joe Biden totiž právě tak před několika týdny nazval situaci v USA jako epidemii neočkovaných. Ona to samozřejmě není pravda a podrobněji se tématu „epidemie neočkovaných“ věnuje Václav Klaus zde. Z logiky věci navíc plyne, že pokud by se skutečně podařilo naočkovat téměř veškerou populaci, v nemocnicích by pak byli pouze a jenom lidé po očkování.

Ze všeho nejvíce by mě však zajímala situace v léčbě nemocných. Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík totiž v médiích prohlásil, že léků je dost, ale nepoužívají se a hrozí tak údajně jejich expirace. Ta ostatně hrozí i nespotřebovaným vakcínám. V Událostech na ČT před několika málo dny vystoupil lékař z nemocnice v Ústí nad Labem a nám, divákům, radil, abychom v případě infekce covidem požadovali monoklonální látky. To je sice hezká osvěta, ale osobně bych očekával, že způsob léčby navrhne lékař. Ze svého okolí ale stále slyším o tom, že se na covid žádné léky nepředepisují a teprve, když pacient dospěje do stádia dušnosti a potřebuje podporu dýchání, nasadí se kyslík.

Válek se dle mého soudu zdiskreditoval již dříve než prohlášením o lockdownu pro seniory. Jeho kritika vládní covidové politiky byly setrvalá a „zdrcující“. A komické bylo zejména jeho tvrzení o tom, že „opozice nemá data“. V situaci, kdy lze prakticky všechny údaje získat na webu ministerstva a porovnat stav v různých zemích světa lze například na worldindata.org. Pokud se Válek ujme úřadu, budeme svědky dalšího boje s covidem ve stylu současnosti. Jaký smysl má testování dětí kromě toho, že jim zakážeme chodit do školy a necháme doma i jejich zcela zdravé spolužáky. Školství je doslova obětním beránkem testovací lobby. O situaci ve společnosti by z hlediska procenta nakažených stačil náhodný odběr několikanásobně menšího počtu osob se stejným výsledkem, věděli bychom, kolik procent populace je nositelem viru a za podstatně menší náklady. Právě v Událostech ČT sdělila, že zdravotní pojišťovny již utratily bezmála 20 miliard korun za testování.

Jsem osobně velmi zvědav, zda si TOP 09 Válka do vlády prosadí. Pojede-li Válek ve stylu zákazů a nařízení, bude to pokračování politiky, které už má většina české populace plné zuby. Mnohem lepší by bylo řídit se názory lidí jakými jsou právě hejtman Martin Kuba. Ukončení všech nesmyslných restrikcí by totiž situaci v nemocnicích nijak vážně nezhoršilo a zejména by pomohlo odstranit dusnou atmosféru ve společnosti. Dokladem tohoto postupu může být například zkušenost Spojeného království, kde se ani po ukončení restrikcí v červenci letošního roku žádné drama nekoná, ačkoliv to mnozí předpovídali. I Česko by potřebovalo vydechnout – i my si to totiž zasloužíme.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...