9.4.2016
Kategorie: Společnost

V EU zraje vzpoura

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 09|04|2016

Na pozadí mediálního vření, jak okolo šíleného návrhu Evropské komise na „změnu azylové politiky EU“, tak i okolo krycí, kouřové aféry „Panama papers“ se možná ve skrytu a v tichosti dějí věci! Někteří politici už totiž asi přešli od „velezrádných“ myšlenek k činům.

[ad#clanek-respo]

Tak třeba takový rakouský prezident Heinz Fischer. Před pár dny navštívil Moskvu a setkal se i s Vladimírem Putinem. Na tom by samozřejmě nebylo, alespoň v normálních časech, nic divného nebo dokonce revolučního. Státníci se občas scházívají, že. Ovšem dnes to překvapivé je. A čím dál více, když k nám začínají postupně prosakovat i detaily jeho návštěvy.

Nejen že jednal s tím arcilotrem a nepřítelem číslo 1 naší milované EU, s válečným štváčem Putinem. Ale o čem jednal! Už si ani diplomatické servítky nebral. Zcela otevřeně a na plná ústa jednal o způsobech, jak dojít k co nejrychlejšímu zrušení sankcí EU proti Rusku. Potvrdil, že „Rakousko se v rámci EU aktivně zapojuje do diskusí o této problematice “, tedy jinými slovy – už nějakou dobu už na tom v kuloárech makáme a tlačíme na zrušení protiruských sankcí.

Už jen tato slova by stála za pozdvihnutí obočí. Ale ještě hroznějšího kacířství se Fischer dopustil na jednání s předsedou Ruské státní dumy (ruského parlamentu) Sergejem Naryškinem. Tam si oba státníci převelice notovali, když došlo na téma tak zvané „uprchlické krize“. S uspokojením přijal Fischer Naryškinova slova, že „Rusko je ochotné se podělit o své zkušenosti z boje proti terorismu…“  Tomu byl přítomen i další, poměrně překvapivý účastník jednání – náčelník generálního štábu ozbrojených sil Rakouska Otmar Kommenda. O čem jednal on se svými ruskými partnery, o tom media mlčí. Hezká je však jeho (nezvykle sebevědomá) odpověď na otázku novinářů, kteří se vyptávali na účel jeho návštěvy Moskvy:  „Nehodlám sledovat žádné příkazy a podřizovat se něčím nařízením s kým jednat, a s kým ne.“

Řeknete si, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Třeba jde o soukromou iniciativu presidenta, který ve funkci brzy skončí. Ale objevují se další případy. Moskvu totiž, a zrovna v tom samém týdnu, navštívil i předseda francouzského Senátu Gérard Larcher. I on se vyjádřil, že Paříž hodlá přispět k přípravě rozhodnutí o zrušení západních sankcí uvalených na Rusko.“ Tak to se podívejme!

Skoro to vypadá, že rozumnější část politiků, a to i v zakládajících státech EU, už zlomila nad EU hůl, hodila Brusel přes palubu a začíná v tichosti opouštět ztracenou vartu merkelismu.  Začíná si hledat cestičky k obnovení dřívějších, oboustranně výhodných vztahů, bez ohledu na panující ideologii, na níž ještě nedávno všichni přísahali. U zmíněného sbližování s Ruskem je to jen o něco nápadnější, než jinde.

Varovné praskání totiž sílí. Evropská unie se, i přes zoufalou snahu bruselské agentury mezi politiky a novináři, rozpadá. Aktuální průzkumy k Schengenu ukazují touhu drtivé většiny  obyvatelstva, a to právě zakládajících zemí EU, po uzavření hranic a oddělení se od toho svrabu, co se rozlézá Evropou. Nizozemské referendum signalizuje mohutnící lidový odpor (až nenávist) k čemukoli, co pochází z Bruselu. A v Rakousku došlo i k prolomení posledního tabu  – deník Österreichpřinesl provokativní článek s návrhem na zákaz islámu na území Evropy.

Ale zpět k rakouskému prezidentu Heinzi Fischerovi. Brzy zavítá i k nám. Ve dnech dnech 11. – 12. dubna 2016 má v plánu navštívit Českou republiku. A to v opravdu velkém stylu. Spolu s ním totiž přijede, kromě jeho manželky, i vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner, ministryně pro vzdělávání a ženy Gabriele Heinisch – Hosek, zemský hejtman spolkové země Burgenland (Hradsko) Hans Niessl a předseda Hospodářské komory Christoph Leitl s delegací zástupců rakouských firem, kterou doplňují představitelé vědeckých a kulturních institucí. 

Že by oťukávání a domlouvání toho, co přijde po EU? Že by první náznak nově vznikajícího uskupení středo a východoevropských států? Něčeho na bázi Rakousko-Uherska, které také původně vzniklo jako hráz proti muslimské expanzi.

[ad#clanek-respo]

Nechme se překvapit a držme palce našemu presidentovi, na jehož pozvání rakouská delegace přijíždí. Třeba uvidíme zrod nového, budoucího, vzájemně výhodného uskupení národních států. Jakési koalice odporu k merkelismu a (Bruselem prosazované) eurosebevraždě.

vylicil

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...