3.2.2021
Kategorie: Politika

Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Změna ovlivní letošní volby

Sdílejte článek:

COM

Ústavní soud zrušil část volebního zákona a ulevil koalicím. Soud svým rozhodnutím vyhověl stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Senátoři napadli některá jeho ustanovení týkající se systému voleb a rozdělování mandátů.

Ústavní soud zachoval ve svém rozhodnutí současné volební kraje, avšak zrušil způsob přepočtu jednotlivých mandátů, neboť ve velkých volebních krajích stačily na vstup do sněmovny pouze 3 %, kdežto v některých malých volebních krajích bylo nutno získat přes 9 %, což je zcela protiústavní‼

Sestavení jednotlivých koalic je tak již bezesporu naprosto zbytečné, neboť tyto byly sestaveny právě k tomu, aby tohoto protiústavního způsobu výpočtu mandátů zcela využily.

Dále Ústavní soud zrušil načítání volební klauzule 5 % u koalic, takže volební klauzule 10 %, resp. 15 % pro koalice platit nebude, čímž zachránil koalici SPOLU, protože při původní volební klauzuli 15 % hrozilo, že se tato podle předvolebních průzkumů (při statistické odchylce 3 %) ani do sněmovny nedostane.

Nevyhověl však již podruhé návrhu na zrušení volební klauzule 5 % samotné.

Novelu Ústavního zákona musí ještě schválit Sněmovna i Senát. Opozice zrušení části volebního zákona vítá. Podle lidovců povede k narovnání pokřiveného prostředí, Piráti oceňují konec znevýhodňování malých stran.

„Ústavní soud právě zrušil znevýhodňování malých stran! Rozhodnutí vítám. Férové volby pro všechny zúčastněné hráče jsou základem naší demokracie. Stejně jako dodržování Ústavy včetně poměrného systému,“ uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka má ale obavy, že rozhodnutí přišlo krátký čas před volbami a poslanci i senátoři se o tom budou bavit dlouho. „Návrh přišel šest měsíců před volbami, a to není úplně šťastné,“ uvedl Chvojka s tím, že existuje řada variant, jak se bude moct ústavní zákon změnit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...