5.2.2023
Kategorie: Ze světa

USA vyzbrojují Rusko

Sdílejte článek:

PL/BENJAMIN KURAS

Při tom všem humbuku kolem prezidentské volby v „české kotlině“ alias „pupku světa“ jsme jistě přehlédli nějaké světové události, které mohou být důležitější a mohou se nás týkat. Vraťme se tedy o dva týdny nazpět a přehrajme si, co jste stačil sledovat, díky tomu, že jste tentokrát české volby nechal plavat, neboť jste se (jak jste před nimi sdělil) nedokázal rozhodnout, kterého exkomunistu volit proti kterému exkomunistovi. Co z těchto dvou týdnů ve světě vám přišlo nejdůležitější?


Začnu tím, co mně přišlo nejbizarnější nebo nejabsurdnější. Biden vyzbrojuje Rusko. Než mě opravíte, že to je dezinformace či přinejmenším misinformace, neboť naopak Biden vyzbrojuje Ukrajinu proti Rusku, navedu vás na zprávu britského deníku the Sun, který v internetovém šumu zaznamenal vyprávění nějakého insidera v Kremlu, že Putin dojednává s tálibánci předání americké výzbroje, kterou v Afghánistánu Biden zanechal v plném provozním stavu a jejíž hodnota se odhaduje na něco přes 90 miliard dolarů. Výměnou za to se Putin chystá uznat tálibánce za legitimní afghánskou vládu. Rusko by tak získalo pro svou armádu přes půl milionu střelných zbraní a 50 tisíc vozidel.

Jaký je vlastně rozdíl mezi „dezinformací“ a „misinformací“, proti nimž vyhlásilo boj Světové ekonomické fórum WEF na letošní konferenci v Davosu?

Jestli jsem tomu správně rozuměl, tak dezinformace je záměrná lež vyslovená s vědomím, že je to lež a se záměrem někoho oblbnout na svou stranu. Misinformace je nepravda nebo nepřesnost vyslovená bez oněch lživých záměrů a třeba i v dobré víře v její pravdivost. Problém s misinformacemi, jak to vidí WEF, je, že misinformace může v dobré víře přebírat a šířit původní dezinformaci, které uvěřila, takže má stejný nebezpečný účinek a je podle terminologie WEF „škodlivá“. Právně by to tedy bylo něco jako rozdíl mezi úkladnou vraždou a neúmyslným zabitím. Jenže asi nebude snadné rozlišovat mezi záludným dezinformantem a bezděkým misinformantem, takže pro jistotu budou postihováni, potažmo umlčováni oba, podle pravidla, že výsledek převažuje nad úmyslem a mrtvý zůstane mrtvý, ať už byl zavražděn nebo jen zabit. Takže celá tato zpráva může být kremelská dezinformace šířená misinformací deníku Sun, a tím tedy i zde námi. A jaký v tom může být dezinformační záměr? Bojte se Putina, on ještě zdaleka není vyřízený a koukejte, jak je mazaný.

Může podobnou misinformací být i zpráva, že NATO zažívá nedostatek zbraní a střeliva, neboť jich příliš mnoho dalo Ukrajině?

Tohle zveřejnil Die Welt, jehož informační schopnost bývá uznávána jako spolehlivá. Tomu to prý osobně přiznal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Přitakal mu vrchní velitel Bundeswehru André Wüstner, podle něhož německá obranyschopnost zažívá „volný pád“, jehož zastavení „není v dohledu“. A vyzval politiky, aby se soustředili nejen na pomoc Ukrajině proti ruské agresi, ale i na obranu Německa a západní aliance.

Do toho se německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock uřekla, nebo přeřekla, nebo prostě plácla, že „západní spojenci bojují válku proti Rusku“.

Plácla to v debatě Evropské rady na téma zbrojní pomoc Ukrajině, v níž Německo dosud postupovalo zdráhavě. Zjevně jí šlo o to obhájit posílení zbrojní pomoci, které jako by teď zpochybňovali vojáci. Bylo to od ní asi přeřeknutí podobné Babišově „nepomoci Polsku“, které média rozmázla po celé Evropě. Na rozdíl od jeho to přeřeknutí německé ministryně mainstreamová média spíš ignorovala, zato ale nahrála na smeč médiím ruským.

Do toho přicházejí informace o rezignaci asi tuctu ukrajinských politiků a vysokých činitelů obviněných z korupce. Skoro jako by v tomto kontextu někdo chtěl, aby Západ nad Ukrajinou mávl rukou?

Evropská mainstreamová média se to zatím snaží zametat pod koberec, ale musíme vyslovit uznání Ukrajincům, že to zveřejnili na plné pecky, naštvaní, jak si hrstka zazobaných funkcionářů užívá na úkor válkou strádajících občanů. Jde o asi tucet papalášů, vysoce postavených, perverzně se obohacujících vilami a luxusními auty z erárních fondů, včetně asi peněz přicházejících ze Západu, ve funkcích jako: zástupce vrchního prokurátora, náměstek ministra pro rozvoj obcí a krajů, náměstek ministra pro sociální politiku, náměstek ministra vnitra, několik oblastních guvernérů, zástupce šéfa prezidentské kanceláře…

Obviněni jsou z úplatkářství a rozkrádaní veřejných fondů, například i peněz určených na potraviny pro armádu. Jen v tom šlo o částku rovnající se 328 milionům dolarů. Válka a strádání prostých Ukrajinců zjevně nezměnily nic na korupci papalášů, kteří v žebříčku korumpovanosti Transparency International udržují Ukrajinu na druhém nejkorumpovanějším místě v Evropě, jen o fous za Ruskem.

Všechny tyto informace, takto v jednom krátkém období na jedné hromádce, by mohly být vodou na mlýn sílícímu trendu uspíšit jednání o míru, jaký vyslovuje třeba Henry Kissinger?

Možná s tím záměrem jsou i takto souhrnně publikovány, ať už vědomě či podvědomě. Jenže, jak říká jedno americké přísloví, „k tančení tanga musejí být dva“. A zatím do tance není ani jednomu, ani druhému, a o tančení si vyprávějí jen ti muzikanti, co jim k tomu hrají. Metaforicky řečeno.

Dáme-li informace o oslabení obranyschopnosti západní aliance dohromady se stále sílící vlnou imigrace, nevyjde nám z nich ještě jedno vážné ohrožení Evropy?

Jednoduché počty by nám sdělily, že do Evropy přibylo, z velké části ilegální imigrací, víc cizích mužů ve vojenském věku, než je součet všech vojáků všech evropských zemí. Tato kategorie tvoří 80 procent všech imigrujících. Vzhledem k tomu, že jejich pašeráci od každého vybírají tučné jízdné, 5 tisíc eur i víc, a vzhledem k tomu, že v některých vozidlech, která je přivážejí, se tu a tam nacházejí i zbraně, sotva to asi jsou nějací ubožáci prchající o život. Že alespoň někteří z nich jsou „boží bojovníci“ za slávu islámu, je pravděpodobnější. O azyl v Evropské unii jich za loňský rok požádalo téměř milion. Ale „Velké výměně“ evropské populace se věnujeme dost často, pro jednou si od ní dejme pauzičku.

Dobře, tak další velké téma – cenzura internetu.

Novinkou je třeba vymazání parlamentního projevu britského konzervativního poslance Andrewa Bridgena z TikToku. Upozorňoval na souvislost anticovidových vakcín a kardiovaskulárních onemocnění a na potlačování informací a zamlčování výsledků průzkumu farmaceutickými firmami. Opět – ponechme stranou, zda poslanec informoval, misinformoval, nebo dezinformoval, všímáme si jen té cenzury.

A nějaká komedie?

Arizonský senát odhalil, že v loňských kongresových volbách v okrese Maricopa stovky vadných tabulátorů chybně přečetly čtvrt milionu odevzdaných volebních lístků. Ověřování podpisů ukázalo dvacetiprocentní chybnost. A u mnohých odevzdaných lístků nebyl dodržován takzvaný „řetěz uchovávání“. Většina chyb byla v neprospěch republikánských kandidátů podpořených Trumpem, v poměru 3:1 oproti chybám u postižených demokratů.

To by vysvětlovalo, jak to, že po předvolební sondáži předpovídající obrovskou republikánskou většinu nakonec republikáni zvítězili jen taktak. Ale to se jistě oficiálně označí za dezinformaci, stejně jako podobné chyby ve volebním vítězství Bidenově dva roky předtím. A dezinformátoři budou označeni za vnitrostátní teroristy.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)