18.4.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajina nemá kde brát vojáky

Sdílejte článek:

DIANA ZAŤKOVÁ

Ukrajina má problém s nedostatkem nových rekrutů do armády kvůli malému počtu mladých mužů. Hrozí jí vyčerpání celé jedné generace mužů, hlásí americký deník The New York Times. Demografický problém nízké porodnosti a malého počtu mladých mužů sahá hluboko do historie, deník vzpomíná rozpad Sovětského svazu v roce 1991, kdy následující nejistota měla „ovlivnit reprodukční chování obyvatelstva“ na Ukrajině, informují české  Parlamentní Listy .

Ukrajina vyčerpá celou jednu generaci

„Zhruba milion mužů, kteří slouží v ukrajinské armádě, je zbitých a vyčerpaných,“ upozorňuje americký deník  The New York Times  spolu se skutečností, že mnozí ukrajinští vojáci jsou ve službě již déle než dva roky, přičemž desítky tisíc jich přišli o život nebo byli vážně zraněno.

Ukrajina podle amerického deníku “zoufale potřebuje nové rekruty” , mezitím se ale potýká s negativně vypadajícím demografickým problémem, který představuje malý počet mladých mužů.

“Ukrajina musí vyvažovat potřebu čelit neúprosné ruské ofenzivě posilováním jednotek a rizikem, že vyčerpá celou jednu generaci,” píše The New York Times vzhledem k tomu, že zdraví ukrajinští muži do třiceti let patří k nejmenší generaci v novodobé historii Ukrajiny.

Velitelé armády tvrdí, že v letošním roce bude zapotřebí až 500 000 nových rekrutů. Minulý měsíc přitom prezident Zelenskyj již snížil věk branné způsobilosti mužů z 27 na 25 let. Brannou povinnost žen Zelenskyj neplánuje, minimálně však ženy s lékařským vzděláním se už nyní musí registrovat na náborových úřadech.

Na mobilizaci žen by se však Ukrajina měla připravit, jak nedávno britskému deníku The Times oznámila poradkyně velitele pozemních sil pro otázky rovnosti žen a mužů Oksana Grigorievová. \”Podle naší ústavy je povinností každého Ukrajince chránit svou vlast, takže je správné, aby sloužily i ženy,\” uvedla Grigorievová.

Nízká porodnost není jen problém současnosti

Příčiny současného demografického problému Ukrajiny však podle The New York Times sahají více než sto let do minulosti. Porodnost pak snížil i například rozpad Sovětského svazu v roce 1991. Podobný pokles byl po rozpadu Sovětského svazu zaznamenán iv dalších postsovětských státech včetně Ruska.

Na Ukrajině je však demografický problém značnější než v Rusku, pokud se přihlédne k tomu, že Rusko má přibližně čtyřikrát více obyvatel. Pokles porodnosti byl navíc na Ukrajině vyšší, což zapříčinilo současný malý počet mladých mužů v porovnání se zbytkem populace.

V roce 1991 měly ukrajinské ženy v průměru 1,9 dítěte. O deset let později porodnost klesla na 1,1 dítěte.

V 90. letech se nad životem na Ukrajině vznášela nejistota ohledně budoucnosti, protože úspory mizely a platy se v době hospodářské krize stávaly bezcennými. Tato nejistota pak “ovlivnila reprodukční chování obyvatelstva” , řekl v telefonickém rozhovoru Oleksandr Gladun, zástupce ředitele Institutu demografie a sociálních studií Ptukha.

Rozhodnutím ukrajinského prezidenta Zelenského povolat muže od 25 let hrozí dalším zmenšením této malé generace Ukrajinců. Mnozí z omezeného počtu 25letých a 26letých mužů, kterých je podle vládních odhadů z roku 2022 asi 467 000, již slouží v armádě a žijí v okupovaných oblastech nebo mimo Ukrajinu.

Rozhodnutí přišlo pozdě

Rozhodnutí o snížení věku odvodů přišlo podle některých příliš pozdě. „Rozhodnutí bylo přijato – je dobré, ale je příliš pozdě,“ řekl Serhij Hrabskij, plukovník a komentátor války pro ukrajinská zpravodajská média.

Důsledky války jsou již patrné i na příštích generacích, přičemž počet narozených dětí klesl o polovinu. Budoucí porodnost závisí na tom, kolik mužů padne v boji a kolik žen se vrátí z exilu, uvádí zástupce ředitele Institutu demografie a sociálních studií Galdun. „Co můžeme dělat? Je to válka,“ dodal.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)