10.8.2023
Kategorie: Politika

Ukrajina … ne, opravdu nevyhrává(me)

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Včera jsem četla několik zajímavých článků a postřehů o aktuální situaci na Ukrajině, tak se s vámi o ně chci podělit. Nejsem vojenský analytik, a tak to prosím berte jen jako moje osobní zamyšlení.

Přemýšlela jsem, jak moc ji uškodilo to, že se o tom celou dobu lže. Je to divadlo jen pro nás, nebo i pro samotné Ukrajince? Ono jich tam totiž opravdu neumírá málo, to číslo se zřejmě už nepočítá jen na desetitisíce. Jak moc ji nejvíc ubližují právě ti, co fanaticky jako pitomí řvou, že je všechno v pořádku, dodávky jsou, zbraně jsou, všechno je na pohodu, a ty co tvrdí opak označují jako dezoláty, kteří jen schválně podrývají bojechtivou morálku, a jsou to ideálně proruští kolaboranti a trollové.

Tak ono to všechno asi je, jen jaksi asi někde jinde. Například německá vláda sice zveřejnila seznam pomoci, který ke konci července obsahoval celkem 120 položek, včetně nejmodernějších tanků Leopard 2 a transportérů Marder, které byly po dlouhém váhání přislíbeny na začátku roku a byly dodány na jaře. Deník WELT pravidelně sledoval aktualizovaný seznam dodávek, a zjistil, že v posledních dvou měsících nebylo téměř nic dodáno. Tedy kromě 11 tisíc dávek konzerv. Když o tom mluvil Matouš Bulíř, málem ho to stálo krk, a teď je to realita všedních dnů?

Čím dál tím víc mám pocit, že Západ včetně USA pomáhá, jen když Ukrajina vypadá jako dobrá investice a když vypadá slabší couvá a s přihmouřenýma očima by možná začal dělat i nějaké ty dohody. Nejnovější odhady jsou tak podle CNN významnou změnou ve srovnání s optimismem na začátku protiofenzivy. Očekávání byla podle oslovených odborníků „nerealistická“ a nyní přispívají k požadavkům některých lidí na Západě, aby začala mírová jednání a zvážily se územní ústupky ze strany Ukrajiny.

A tak Zelenskyj dělá co se dá, slibuje nereálné ofenzívy a posílá další statisíce chlapů prakticky bez výcviku na frontu vstříc tisícům min a za tu dobu velmi silnému ruskému opevnění. Musí. Slíbil to, tak do toho jde za každou cenu. Píárově bojuje o Bachmut, zatímco Rusové dělají kilometry zákopů. „Vysoce postavený západní diplomat tvrdí, že ukrajinské síly ve skutečnosti neprošly ani první linií. Pokud podle něho zůstanou uvázlé zhruba v nynějších postaveních po dobu několika dalších týdnů, těžko lze očekávat, že by se situace měla vzhledem k jejich postupnému vyčerpání najednou změnit.“ A přijde podzim, zima. Co bude, až Ukrajinci „dojdou“?

Na červencovém bezpečnostním fóru v Aspenu si Zelenskyj stěžoval na pomalý přísun zbraní ze Západu a stál tam jak kůl v plotě. Nemyslíte vy všichni rádoby ukrajinští fanoušci, co už ho vidíte skoro v Moskvě, že měl pravdu? Že tím svým zlehčováním situace a řvaním, jak je všechno v pořádku jste jim ublížili mnohem víc, než všichni ti, které jste považovali za ruské trolly a málem byste je za to ukřižovali? Nemyslíte, že spíš kvůli vám, než kvůli nim teď budou umírat další tisíce lidí, a Západ se ve finále ve vlastním (jak jinak) zájmu radši nějak dohodne? Že prostě měli zase pravdu proto, že to nejsou ideologií zaslepení magoři, ale realisticky uvažující lidé?

Ale jak říkám, tohle berte jen jako mé osobní zamyšlení nad tím, že už i světový tisk, a sem tam už i náš mainstream začíná psát o tom, že ono to možná celé dopadne trochu jinak. Že zkrátka západní velmoci chtějí jen Ukrajinu (jako každého) využít, ať už k čemukoliv.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)