14.10.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajina: Mohli jsme to obejít

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

A takhle to je tam se vším.

Ihgor Korol, velitel 1. praporu 65. brigády, s obrovskými potetovanými pažemi, mluví klidně, dokonce i když nemůže najít vhodné výrazy. Oznámení o osvobození Robotyne bylo podle něj určeno hlavně pro média, protože ze strategického hlediska obsazení této nyní zpustošené lokality nepřineslo vůbec nic. “Mohli jsme to obejít,” řekl novinářům AFP nedaleko od fronty v Záporožské oblasti.

“Velká oznámení na Ukrajině milujeme, stejně jako rychlá vítězství. Realita je jiná,” vysvětluje důstojník s tmavými brýlemi na nose, který vystupuje pod válečnou přezdívkou Morpech, což je zkratka pro námořní pěchotu či příslušníka těchto sil.


Rusové zvolili taktiku vyčerpání nepřítele. No hlavně, že na iDnes před několika týdny jásali, že Ukrajinci prolomili první linii a dál to půjde hladce, protože pro diskutéry a novináře je přeci první linie nejtěžší. Přitom každý, kdo byl na vojně ví, že první linie nemá za úkol zastavit nepřítele, ale zpomalit a způsobit co největší ztráty útočící straně.

Jak řekl jeden voják pro NYT “Stojí nám ty oběti za tento kus proklaté země, kde nás nikdo nechce?”

Ze začátku na Ukrajině bylo ohromné vzedmutí a chuť bojovat s agresorem, jak psala naše média. Ano bylo, ale ne na východě Ukrajiny. Ale o tom už se nepsalo. Psalo se jen to, co psala povolená ukrajinská média, citovali se ukrajinští politici. Touha západní Ukrajiny se tak stala touhou celé Ukrajiny. Těch na východě se nikdy nikdo nezeptal, až na novináře z Washington Post a ti zjistili, že na východě Ukrajiny, na Krymu politika Krymu moc podpory nemá. Občas se objeví záblesky i v ukrajinském tisku, ale ve smyslu, že Oděsa, Charkov jsou regiony, kde je mnoho rusky mluvících a porušují jazykový zákon a nerespektují nařízení Kyjeva. Dokonce starosta Charkova, velký zločinec, vydává úřední prohlášení v ruštině, protože ukrajinštině moc lidí nerozumí.

Podobné to je v Oděse a dalších regionech na východě. Kyjev má podporu na západě Ukrajiny. Paradoxně v Kyjevě, lpícím na ukrajinštině je většina rusky mluvících.

Chápu, že každý kdo má pochyby o dobrých úmyslech vlády Ukrajiny, kdo třebas jen zapochybuje o vítězném tažení Ukrajiny, kdo jen poukáže na to, že tento konflikt nezačal v roce 2022, nezačal ani po Majdanu, ale začal rozpadem SSSR je dezolát a papouškuje ruský narativ.

Ve světle zpráv, že Rusko je vyčerpané, že nemá už zbraně, zálohy, Putin už osmkrát umřel na rakovinu, ekonomika Ruska je na dně a skomírá pod sankcemi by člověk nabyl, že ukrajinská armáda už musí být v Moskvě.

Skutečnost je, že ruská ekonomika roste jak uvedla agentura Bloomberg a vypadá to, že ruský rozpočet za letošní rok, navzdory zvýšeným nákladům na armádu skončí přebytkem. A paradoxně to není zbrojní průmysl, který za tím stojí, ale sankce, které Rusy donutili nahradit zboží ze Západu vlastní výrobou.

Opakuje se rok 2014 a sankce EU na dovoz potravin do Ruska a dnes je Rusko plně soběstačné ve výrobě mléčných a masných výrobků.

Chtěli jsme Rusko potrestat zákazem dovozu plynu a ropy. Jak to je? Příští rok Rusové výpadek dodávky plynu do Evropy plně nahradí dodávkami plynu do Asie. Vývoz ropy z Ruska vzrostl. Sice Němci kupují ropu z Kazachstánu, ale zlí lidé říkají, že to je ruská ropa, kterou kupuje Kazachstán a pak jí posílá Němcům. Ale to budou zcela jistě pomluvy. Stejně jako ty, určitě lživé zvěsti, že ten zkapalněný plyn není sice z Ruska, protože byl dovezen z jiných zemí.

Asi to vše je ruská propaganda, jako to, že Rusko je jednou z nejméně zadlužených zemí na světě. Agentura Bloomberg to vysvětlovala tím, že ruský rozpočet je koncipován tak, že když se sníží příjem, tak se sníží výdaje. Prostě Rusáci. Nedělají to jako na Západě, kde se řídí ekonomika dle felduráta Katze: “Máme uherák, olejovky, lososa a budeme mít smažená vajíčka. To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou peníze”

Ale, trochu jsem odbočil:

Zdravotník Mykola zvaný Doc tvrdí, že “cena je velmi vysoká”, když vypráví o evakuaci raněných pod palbou. “Válka je krev, pot, špína a smrad. Pach z obrazovek nevane,” říká sedmačtyřicetiletý voják. Podle Poltavy je nejtěžší sdělit příbuzným kamaráda, že byl zabit v boji a že nemohli odnést jeho tělo z bojiště, protože by to mohlo stát další životy. (nepsala naše média, že Rusové nechávají své padlé na bojišti?)

Neexistuje boj zblízka, ostřelují nás hlavně z minometů ráže 82 a 120 milimetrů, z houfnic ráže 152 milimetrů, útočí kamikadze drony a dopadají přesně naváděné letecké bomby o váze 500 až 1500 kilogramů,” říká voják reagující na přezdívku Miron.

Ale optimismus musí být, takže:

Důkladnost ruského opevnění podle něj svědčí o tom, že se Moskva po porážkách z loňského podzimu rozhodla nesnažit se o další postup, ale upevnit své pozice: “Pochopili, že už víc nezvládnou, a tak se tu zabetonovali.”
————————————

Co na tom, že tohle je strategie, taktika jak vyčerpat nepřítele a minimalizovat vlastní ztráty. Proč útočit, když druhá strana se útokem vyčerpá sama?

Vzpomeňte si na to, až zase naše média budou psát o tom jak Rusům vše dochází, jak ukrajinští vojáci postupují a jak likvidují nepřítele. A hlavně si uvědomte, že ukrajinské hřbitovy i v těch zapadlých dědinách jsou posety rostoucími ukrajinskými vlajkami.

Jak dnes zveřejnil Deutsche Welle. Mezi ukrajinskými uprchlíky přibývá čím dál tím více mladých mužů.

A nikdo, nikdo z politiků v Evropě si nepoloží otázku, proč průměrný věk padlých je přes 40 let. Proč tito lidé jsou nahnání do armády a proč desítky tisíc mladých ukrajinských mužů utíká z Ukrajiny.

A já se ptám, proč si tuto otázku nepoloží? Proč nikdo nemluví o mírových jednáních, ale jen o tom, že Rusko musí být poraženo a Ukrajina musí zvítězit. A proč dánská ministryně obrany řekla, že je levnější dávat peníze Ukrajině, aby za nás bojovala proti Rusku?

Odpovědi se nejspíše nedočkám.

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)