4.4.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajina čelí vážné katastrofě

Sdílejte článek:

HSP

Ukrajina čelí „vážné katastrofě“ na bojišti i v případě, že americký Kongres odblokuje pomoc Kyjevu. Informoval o tom portál Politico s odvoláním na vysokopostavené ukrajinské vojenské důstojníky, kteří sloužili pod Zalužného velením.

Podle nich je „vojenský obraz bezútěšný“ a existuje „velké riziko, že se frontová linie zhroutí všude tam, kde se ruští generálové rozhodnou soustředit svou ofenzívu“.

Díky početní převaze a řízeným leteckým bombám by Rusko pravděpodobně mohlo “prolomit frontovou linii a v některých oblastech ji zničit”, uvedli vojáci. Tento útok očekávají ještě před srpnem.

„Ukrajině nyní nemůže nic pomoci, protože neexistuje žádná seriózní technika, která by mohla Ukrajině nahradit velkou masu vojsk, kterou na nás Rusko pravděpodobně vrhne. My tyto technologie nemáme a Západ je nemá v dostatečném množství,“ řekl jeden z rozhovorů.

Domnívají se, že Ukrajina a Západ učinily řadu chyb, zatímco Rusko se dokázalo přizpůsobit zbraním dodávaným AFU.

„Zalužnyj to nazval ‘válkou jedné šance’. ” Tím měl na mysli, že zbraňové systémy se velmi rychle stávají nepotřebnými, protože Rusové jim rychle čelí. Například jsme úspěšně použili střely Storm Shadow a SCALP, ale jen na krátkou dobu. Rusové se stále učí. Nedávají nám druhou šanci. A jsou v tom vynikající,“ řekl jeden z důstojníků.

Jako další příklad se uvádějí stíhačky F-16. „Každá zbraň má svůj čas. Stíhačky F-16 byly potřebné v roce 2023, v roce 2024 už nebudou vhodné,“ řekl respondent. Podle něj je Rusko již nyní připraveno na jejich protiopatření.

„V posledních měsících jsme začali zaznamenávat rakety, které Rusové odpálili z Džankoje na severu Krymu, ale bez výbušných hlavic. Nechápali jsme, co dělají, a pak jsme pochopili: určují dolet,“ řekl.

Rusko tedy počítá, kam nejlépe umístit své systémy S-400, aby co nejvíce zvětšilo oblast, kterou mohou pokrýt a útočit na F-16, a drželo je dále od frontové linie a ruských logistických center.

Zdroje také vyvracejí oficiální tvrzení ukrajinských ozbrojených sil, že Rusko bojuje s „masem“.

„Nevěřte humbuku, že jen hází vojáky do mlýnku na maso na porážku. Samozřejmě, že dělají i to – dále maximalizují vliv své početní převahy – ale zároveň se učí a zdokonalují,“ řekl důstojník.

Mezitím Ukrajině výrazně chybí muži na frontových liniích, a to umocňuje problém nedostatečné podpory ze strany Západu, uvedli respondenti.

“Nemáme jen vojenskou krizi, máme i politickou krizi,” řekl jeden z důstojníků s odkazem na potíže s mobilizací. Podle něj, zatímco se Ukrajina vyhýbá naprosté branné povinnosti, „Rusko nyní shromažďuje zdroje a bude připraveno na velký útok kolem srpna a možná i dříve“.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)