5.11.2017
Kategorie: Společnost

Touha po svobodě je v EU těžkou „vzpourou“

Sdílejte článek:

IVO STREJČEK

Centrální madridská vláda španělského lidovce Mariano Rajoye provedla v Katalánsku politický převrat a na tento region uvalila vlastní přímou správu.

[ad#textova1]

Premiér katalánské vlády, který svoji funkci získal na základě mandátu ze svobodných voleb, byl sesazen, členům katalánské vlády bylo zakázáno vykonávat svoji práci a pod hrozbou trestu jim byl odepřen vstup do jejich úřadů. Generální prokurátor José Manuel Maza vzápětí oznámil, že španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou hrozí obviněným — neuvěřitelných — třicet let vězení. 

Donald Tusk i J.-C. Juncker v Bruselu opakovaně agresivitu Mariano Rajoye legitimizují a prohlašují, že „EU bude mluvit pouze se Španělskem“, že postup španělské vlády je „vnitřní věcí země“ a tvrdě odsuzují „katalánský separatismus“.

Jaká to bruselská (marxistická) dialektika jednoty a boje protikladů! Jak by si asi všichni v Bruselu, Berlíně a Paříži počínali, kdyby s podobnou brutalitou vyrukovaly na své občany polská či maďarská vláda. Považovali by policejní běsnění s obušky nad volebními urnami za vnitřní záležitost Polska a Maďarska, nebo by se Evropská unie cítila natolik povinna bránit „evropské hodnoty“, že by musela přispěchat s nějakou „bratrskou“ pomocí či zahájit co nejpotupnější proces vylučování těchto zemí z EU?

Jedním ze základních pilířů západní svobody minulého století byla politika obhajoby práva na vlastní sebeurčení. To dnes již neplatí. Dnes je v Evropské unii — připomeňme té Evropské unii, která se chlubí „báječnou“ Nobelovou cenu míru — touha po svobodném hledání vlastní cesty nazývána vzpourou. Tak těžkou a tak nebezpečnou, že za ni (se souhlasem Bruselu, Berlína a Paříže) hrozí těžko představitelný trest rovnající se doživotí. Při vynášení případných rozsudků se pochopitelně nebude mluvit o trestech za hledání cesty k nezávislosti. Bude se soudit za finanční machinace, korupci, rozkrádání a další „kriminální“ činy obviněných.

Spor o Katalánsko je jednou z velkých výpovědí o situaci, která dnes panuje uvnitř EU. Již žádná referenda, žádný vzdor, žádný brexit! Období „pobrexitovské“ eurounijní normalizace bude řádně vyfutrováno hrozbami, agresivitou, nekompromisností a strachem.

[ad#textova1]

ZDROJ: InstitutVK.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...