8.11.2022
Kategorie: Politika

TOP 09 prý není stranou s populistickými sliby

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Proč TOP 09 jakožto strana, které jsou dle slov její předsedkyně cizí populistické sliby, nepřijde například s nějakým racionálním řešením důchodové reformy ihned?

TOP 09 je dle slov její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové stranou, která si zakládá na kompetenci a hodnotové politice, a proto jí nejsou vlastní populistické sliby, se kterými si lze vystačit jen do druhého dne. Předsedkyně Poslanecké sněmovny to napsala v příspěvku na svém facebookovém profilu, pod nímž je vyfocená část vedení strany, jako jeden z komentářů ze včerejší programové konference strany.

Kde se konference konala a na kolik stupňů tam byla v rámci vládní koalicí deklarovaných úsporných opatření vytopená teplota, v textu uvedeno není, nicméně faktem je, že na zmiňovaném snímku Markéta Pekarová Adamová ani ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová svetr ani kabát oblečeny nemají… Ale podstatnější pro budoucnost naší země samozřejmě je, jaké konkrétní cíle či vize byly na programové konferenci této strany, jejíž volební preference se obvykle pohybují v rozmezí 4-5 procent, představeny.

A jak je možno dočíst se například v článku zde na iDnes, nebylo jich určitě málo. Například předsedkyně strany Pekarová Adamová ve svém úvodním projevu označila rok 2030 za „naprosto realistický“ termín pro přijetí eura, a také uvedla, že očekává složitou debatu o zvýšení věku pro odchod do důchodu, která je ale podle ní nezbytná. Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pak zase oznámil, že chce vrátit do hry znovuzavedení nadstandardů ve zdravotnictví, byť připustil, že tento krok by vedl k rozdělení kvality zdravotní péče na dvě skupiny.

Co k těmto prognózám či cílům, které byly představeny na konferenci strany, která dle slov její předsedkyně má energii a plán na to, aby vyvedla naši zemi z krize, dodat? Termín předpokládaného či uvažovaného přijetí eura asi nemá smysl při vzpomínce na to, kolik takových termínů bylo již v minulosti od různých politiků stanoveno, vůbec komentovat. Že situace s důchody je do budoucna neudržitelná, o tom se také mluví již spoustu let, a je tak dosti pravděpodobné, že se věk odchodu do důchodu skutečně bude muset zvýšit. Ovšem od současné vládní koalice mi přijde poněkud alibistické, když v souvislosti s tímto problémem pouze mluví ve stylu, že se v budoucnu bude muset řešit. Narážím tím například na nedávná slova ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že věk odchodu do důchodu bude muset „některá budoucí vláda“ posunout (viz odkaz zde).

V podobném duchu vyznívají i slova Markéty Pekarové Adamové na včerejší programové konferenci, a tak se tedy ptám, proč TOP 09 jakožto strana, které jsou cizí populistické sliby, s nimiž si někteří politici vystačí jen do druhého dne, nepřijde s nějakým racionálním řešením penzijní reformy ihned. To by mi totiž přišlo smysluplnější, než například věnovat svou energii a čas na protlačování novely zákona, která má měnit dosavadní způsob volby členů Rady České televize a Českého rozhlasu (část těchto rad má nově volit Senát, což by samozřejmě hrálo do karet současné vládní koalici…)

Ale možná v tomhle směru paní Pekarové Adamové a spol. křivdím. Byť se totiž někteří diváci domnívají, že naše veřejnoprávní televize je příliš „sluníčková“, novinář a publicista František Kostlán je naopak přesvědčen, že je xenofobní. Ve svém textu, publikovaném zde na Aktuálně.cz, totiž píše o tom, že právě vinou neobjektivního zpravodajství ČT se v naší zemi znovu vzkřísila xenofobní hysterie proti syrským uprchlíkům. Dle pana Kostlána je proto nejvyšší čas zvolit do Rady ČT normální lidi, kteří současného generálního ředitele co nejdříve vymění…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)