26.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Tohle čeká EU po přechodu na obnovitelné zdroje

Sdílejte článek:

PŘEMYSL SOUČEK

Pohled na aktuální údaje z Německa, které má více obnovitelných zdrojů, než těch konvenčních, jasně ukazuje, kam se státy sdružené v EU řítí. Současné pojetí plánu Green Deal a je opravdu obrovskou příležitostí. K obrovskému průšvihu.

Situace: Energetika státu stojí výhradně na fotovoltaických a větrných zdrojích (OZE). Celostátní okamžitá spotřeba je 55 gigawatt, ale zmíněné OZE dodávají pouhé čtyři gigawatty. Co se stane? Pokud správce energetické sítě nedokáže bleskově zajistit chybějících 51 gigawatt, ponoří se daný stát do tmy. Pět desítek gigawatt ovšem jen tak nevyčarujete, nedovezete, ani na ně stát nemá zálohu…

Přitom jde o zcela reálnou situaci z 23. ledna v 18 hodin, jak je vidět z přiloženého grafu z německého webu Agora-energiewende.de, který on-line monitoruje situaci v německé síti a zdroje, odkud do ní přichází elektřina. Nemít Německo – s Rakouskem hlavní vynucovatel co nejrychlejšího odchodu od bezpečně fungujících zdrojů elektřiny a tepla – stále funkční elektrárny na fosilní paliva v dostatečné kapacitě, aby pokryly celostátní spotřebu, celé Německo by se zastavilo, zhaslo a mrzlo.

Zdroj: https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/21.01.2022/24.01.2022/today/

Z obrovského nepoměru, mezi celkovou spotřebou a výrobou z fotovoltaiky a větru je vidět, jak nepředstavitelné investice by přechod na OZE vyžadoval. Německo má totiž již větší instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích, než v těch konvenčních. Přesto toto množství větrníků a solárních panelů loni nedokázalo dodat všechnu potřebnou elektřinu ani jeden jediný den. A 23. ledna to dokonce byla jen jedna třináctina spotřeby.

Aby si tedy Německo dokázalo zajistit elektřinu z obnovitelných zdrojů i v zimě, musí svoji základnu OZE třináctinásobně zesílit. Pak by takový den, jako byl 23. ledna, mohlo zvládnout vlastními silami. Pokud ovšem nestoupne jeho spotřeba. Třeba kvůli elektromobilitě, kterou Německo také vehementně prosazuje. Takhle pojatý přechod od fosilních paliv je prostě mizerný nápad, který nemůže skončit dobře. Inu, oni se také energetici shodují v tom, že to dobře neskončí…

O tom, že by bylo možné někam uložit elektřinu pro celé Německo byť na jeden den, se zatím nikomu ani nesní. Mimochodem, bateriové úložiště na jednodenní zálohu pro Českou republiku by přišlo na šest bilionů korun.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...