4.4.2024
Kategorie: Ekonomika

Tak jak to vlastně je?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Údajně jsme dle médií i politiků stále spíše příjemcem peněz z EU než plátcem. Pokud by to byla pravda, byli bychom na tom ještě hůře, než tušíme. Ve skutečnosti je zvláštní, že si ještě nikdo fundovaný nesednul ke všem dostupným číslům, nesečetl má dáti-dal a neseznámil národ s tím, kde je vlastně skutečnost.

Systém Evropské unie je značně nepřehledný a zkreslený. Provoz bruselské centrály musí stát při úrovni platů celého tamního ancáblu stejně, jako provoz nějakého menšího státu. Skládáme se na něj my všichni a bylo by zajímavé zjistit, kdo jakým dílem. Z tzv. evropských peněz jsou hrazeny nejen všechny možné i naprosto překvapivé dotační programy, ale i různé výpomoci mnoha oblastem představovaným nám jako existujícím v jisté nouzi. Ukázkou absurdity byla dlouholetá ekonomická podpora Palestiny a politická Izraele. Přerozdělování peněz v ústředí EU je často naprosto účelové a závisí na momentálním směřování celého tohoto molocha. Úlitby farmaceutickým společnostem, solárním a větrným baronům či jiným zájmovým skupinám musí stát nekřesťanské peníze. Kolik jich musí přitéct ze státních rozpočtů, to si lze jen těžko představit.

Dotace z EU jsou velmi často používány na projekty, které nemají se zdravou ekonomikou a konkurenčním prostředím nic společného. Jednotlivé akce poté sice podléhají tvrdé kontrole, nicméně pro úspěšnost uplatnění dotací jsou často nutné mnohé lopingy. Například stavební firmy jsou vystavené těžko splnitelným podmínkám, kdy jsou vypracované projekty špatné a těžko realizovatelné, ale jejich změny v průběhu staveb jsou nelogicky velmi omezené, a to i když se nijak výrazně nenavyšuje cena. Na kvalitu samotných schválených projektů se radši neptejte a na potřebu improvizovat také ne. O zbytečnosti některých můžeme polemizovat do nekonečna a je s podivem, na co vše lze vyškrábnout pár milionů. Vždyť to platí EU. Bohužel poté chybí peníze úplně jinde.

Dle médií nám Brusel vyčítá nedostatečně využívané finance na stavbu nových dálnic a nově nám zakazuje používat tyto peníze na silnice 3.a 4.třídy. Netušíme, kam tedy ty prachy mizí, když si uvědomíme stav těchto komunikací. Samotné dálnice mají u nás také podezřele nízkou živostnost a pravdou je, že z Polska a Rakouska, o Německu nemluvě, jsou dálniční úseky dovedeny k hranicím dříve než z našeho vnitrozemí. Zdá se, že sabotujeme možnost rychlého přesunu vojsk ze Západní Evropy na východ, ale za tím vším je vnímatelná spíše neschopnost než úmysl. Jisté je, že nyní budou sice možná přibývat malinko rychleji dálniční úseky, ale zbytek silnic bude vhodný tak pro traktory.

O výhodnosti být součástí EU polemizuje všichni. Skutečné a nezkreslené výsledky hospodaření našeho státu i mezinárodního společenství jsou nedostupné a nelze si udělat představu o tom, co se skutečně děje. Občas se dozvíme, co je z evropských peněz hrazené, a nestačíme se divit. Většinou se ale nedozvíme vůbec nic. V této situaci nelze mít v EU ani malinký náznak důvěry. Falšují se výsledky jak u nás, tak i v celém společenství. Pokud jsme skutečně stále spíše příjemcem peněz z EU, pak je to jedině proto, že náš těžký průmysl přestal existovat, lehký a potravinářský přešel do cizích rukou, zemědělství je utlumováno a politici kradou.

Po roce 1989 jsme byli na dobré cestě k jisté obnově zastaralých, ovšem stále dostatečně produkujících technologií, bohužel jsme z této cesty sešli. Ve skutečnosti jsme žádnou EU, a ani RVHP, nepotřebovali. V mnohém jsme byli soběstační a za suroviny jsme platili prací. Stačilo 35 let drancování státu a jsme zadlužení, nesamostatní a kolonizovaní. Kdysi bychom se bez dotací a potřeby přerozdělovat naše peníze jinde obešli. Nyní prý ne. Tak kdo někdy přinese součty toho, jak se u nás hospodaří? Médiím a slovům politiků o tom, že bez EU existovat nemůžeme, věří jen prostí hlupáci. Pravdou je, že systém je nastaven tak, aby samostatnost byla co nejtěžší.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)