26.3.2018
Kategorie: Politika

Strašáci a bubáci dělají politiku

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Díky císařovně Marii Terezii máme od roku 1774 povinné školní vzdělání a ani doba okupace či stalinismu neučinila z národů žijících v České republice nevzdělané prosťáčky. O to více působí komicky řada trvale rozšiřovaných lží a nepravd, které si hrají na objektivitu, ale ve skutečnosti jsou spíše ostudnou placenou reklamou.

 [ad#textova1]

Debata ztrácí racionalitu

Debata o tom, jak škodlivá bude přímá volba starostů a hejtmanů v České republice hraničí s hysterií a je čím dál směšnější. Skoro to vypadá, že vypukne jakási národní tragédie. To, že přímé volby starostů jsou obvyklé v drtivé většině členských zemích Evropské unie sice opakují mnozí slušní komentátoři dokola, leč stále marně. Na Slovensku je tento systém už desítky let a ani hvězda politických „supermoudrostí“ v České televizi, Magda Vašáryová, s tím nic neudělala a ani neudělá. Není totiž žádný důvod systém měnit. Má své Pro i Proti, ale Pro převládá. Aby si přímo volení starostové přihrávali nějakou „malou domů“, to je na Slovensku dnes velmi obtížné a v malých obcích doslova nemožné.

Lhát je snadné

Ještě nedávno Jan Farský (STAN) a jeho Starostové přímou volbu podporovali, nechali si dokonce před několika lety zpracovat průzkum veřejného mínění, podle kterého by přímou volbu starostů uvítalo zhruba 86 procent (!!) obyvatel. Ale protože návrh přišel rychleji z dílny SPD, náhle se jim přímá volba nezdá. (Zdroj: 1url.cz/5tYKL). Obrtlíková politika Farského je v médiích přímo ukázková. „Zákon nepřinese přímou volbu starostů, ale rozvrat komunální politiky,” hřímá dnes Farský. (Zdroj: 1url.cz/rtYKr). „Přímá volba starostů přinese paralýzu komunální politiky“ hlásá pochmurnou temnotu Kalousek z TOP 09. (Zdroj: 1url.cz/6tY7h) Připomínat, že v takových Spojených státech se vedle starostů v místních volbách volí na pět let i šéf policie v hodnosti šerifa, je asi zbytečné. Šerifa volí dokonce i v Las Vegas a žádné paralýzy demokracie se nikdo nebojí.

Odborné neodbornosti

Dalšího strašáka vypustil „expert“ s honosným názvem „politolog“, což začíná být skupina lidí, kteří hovoří ke všemu, ale zdá se, že naprosto ničemu nerozumí. Petr Jüptner uvádí, že hnutí SPD se přímá volba nemusí vyplatit. „Strany celkově oslabí. Nejvíce pak extremistické strany a strany bez silného komunálního zázemí – tedy mimo jiné SPD“ A dodává: „Současná česká diskuse o přímé volbě ale nemá žádný věcný základ, je to o politickém marketingu a populismu.“

K tomu dva postřehy. Poprvé: Slovník politologa se nápadně podobá vyjádření opozičních stran v Poslanecké sněmovně k předloze návrhu od SPD. Tou se nyní budou zabývat ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu. Jak nepochybně každý poslanec ví, jde o změnu ústavy, takže pro její schválení je nutná nejméně třípětinová většina jak ve sněmovně, tak v Senátu. Podruhé: SPD Tomia Okamury vznikla 16. června 2015 a dosud se žádných komunálních voleb nezúčastnila. Nemá tedy zatím žádné komunální zázemí, které by si prosazením přímé volby starostů mohla oslabit.

Zpívá jak mu platí

Zbývá vytáhnout posledního obehraného strašáka proti SPD a tím je „Tmářství SPD“. S tímto posledním hodnocením přišel (ne)povedený aktivista Patočka, který o SPD tvrdí, že cit: „..je to nový politický projekt napájený skutečným, byť obludně zacíleným idealismem zdola vyrůstajícího identitářského, tmářského, nenávistného hnutí.“ (Zdroj: 1url.cz/9tYK1). Mouřenín se prostě činí..

à propos musíme si připomenout, že českým mnoha bývalým nacistům, sudetským Němcům resp.jejich potomkům se přijel klanět lidovec Herman, nikoliv Tomio Okamura. (Zdroj: 1url.cz/ktYKW). Nic proti usmiřování, ale tmářské, nenávistné hnutí tj. nacismus vzešlo z Německa, nikoliv z SPD.

Leč je nutno přiznat si, že SPD si protiútoky médií i jiných stran tak trochu vykoledovala. Zbytečné ataky členů SPD na Senát, Českou televizi či stranu ČSSD (Okamura prohlásil, že nepodpoří vládu ANO, pokud se bude opírat o ČSSD) to vše sešikovává strany i organizace proti SPD. Politika zásadních postojů je sice sympatickou věcí, ale zároveň platí, že do lesa se na zajíce s bubnem nechodí.

[ad#pp-clanek-ctverec]

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...