22.11.2015
Kategorie: Ekonomika

Státní šikana živnostníků a firem opět nabírá obrátky. Likvidace “hlášením”

Sdílejte článek:

RED 22|11|2015

Babišovo ministerstvo v rámci “boje za lepší výběr daní”, neboli “odevzdejte státu co nejvíce peněz, ať je co přerozdělovat, vyhazovat za nesmysly, dotovat a rozkrádat, jinak půjdete do tepláků”, stvořilo další byrokraticko-šikanózní výplod, který pod nevinným názvem Kontrolní hlášení k DPH spustí od 1. ledna 2016. Jakou munici na živnostníky a “nepohodlné” firmy si nabil Andrej Babiš do svého kanónu? Jak lehce nyní půjde zlikvidovat každého, kdo se vrchnosti znelíbí? Přečtěte si komentář, který se objevil na sociální síti: 

[ad#hornisiroka]

Byl jsem dneska na školení ohledně kontrolního hlášení (DPH). Mám z toho depresi. Je to nastavené naprosto nelidsky. Asi změním obor. Myslím, že pro mnohé, kteří nemají daňového poradce, ale jen si nechávají zpracovávat přiznání od účetních (tedy bez převzetí odpovědnosti), neřku-li se o to starají sami, se to může stát poměrně snadno až likvidační.

Jde o to, že pokuty nejsou stanovené “až do výše”, ale natvrdo v částkách 1, 10, 30 a 50 tisíc, a lhůty pro reakci jsou 5 dní a nelze je nijak prodlužovat. Od zdaňovacího období leden 2016, případně 1. čtvrtletí 2016 má plátce povinnost podat kontrolní hlášení (dále jen “KH”) do 25. dne.

Přeskočím teď základní charakteristiky KH, ty jsou třeba na webu finanční správy. Jde o nové § 101c až § 101i, link na nové znění. Pokud se plátce zpozdí a podá hlášení sám, dřív než ho správce daně vyzve, vzniká povinnost uhradit pokutu 1 tis (§ 101h (1) a)). Nelze aplikovat 5 denní liberaci dle daňového řádu, na kterou jsou mnozí plátci zvyklí. Nicméně potud ještě přijatelné.

hlasenipdh

Správce daně vyzve plátce, aby KH podal v náhradní lhůtě 5 dní, pokud plátce KH nepodá sám. Pokud plátce ve lhůtě podá, je pokuta 10 tisíc. Tohle už je horší, opomenutí se stát prostě může, tím spíš, že se rozšiřují podmínky, kdy plátce při podání pochybil a má se za to, že podání vůbec nebylo uskutečněno (např. viz níže).

Plátce žije v dobré víře, že podal, nicméně nepodal, najednou přijde výzva, když stihne zareagovat, platí “jen” 10 tis (§ 101h (1) b)) Když však zareagovat nestihne a je jedno, jestli nezareaguje vůbec, nebo zareaguje 6. den, je pokuta 50 tisíc (!) (§ 101h (1) d)).

To ale není všechno, naopak, je to horší. Pokud systém při automatické křížové kontrole najde nesoulad mezi dodavatelem a odběratelem (a stačí třeba jen špatně zadaný variabilní symbol, překlep v DIČ), vyzve správce daně obě strany ke změně nebo doplnění chybných údajů ve lhůtě 5 dní. Kdo nestihne zareagovat, pokuta 30 tisíc. (§ 101h (1) c))

Pro příklad, jsem dodavatel, vystavím jedinou fakturu, mám jí dobře a včas vykázanou v KH. Odběratel udělá chybu. Správce daně vyzve obě strany. Já jsem na dovolené. Po 10 dnech od doručení do datovky je doručeno fikcí, běží 5 dní lhůty, nestihnu, nazdar. Pokuta 30 tisíc. Je totiž povinnost reagovat alespoň tvrzením, že jsem údaje uvedl správně. (§ 101g (3))

A pořád to není všechno. Pamatuje se na fyzické osoby nemající datovou schránku (a ruší se možnost pro fyzické osoby podávat DPH neelektronicky (zrušení § 101a (3)). Při podání prvního KH musí taková osoba uvést nějaký email (pokud neuvede a podá KH bez emailu, má se za to, že hlášení nebylo podáno vůbec a správce daně vyzve k podání papírově), pokud bude správce daně potřebovat plátce vyzvat k podání nebo doplnění, učiní tak pouze elektronicky na uvedený mail. Lhůta 5 dní začně běžet odesláním mailu (skončí ve spamu? nezajímá, pokuta 50 tis…). (§ 101g (4) b))

Proč jsou pokuty vyměřeny automaticky v poměrně vysokých částkách bez možnosti přihlédnout k jakýmkoli okolnostem? Protože tak budou lépe motivovat plátce k plnění svých povinností, což obratem povede k pročištění konkurenčního prostředí od daňových podvodníků a každý malý živnostník na tom vydělá. Tenhle argument s kamennou tváří uvedl přednášející Ing. Jiří Fojtík (ředitel sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství).

Pořád to není všechno, jsou zavedeny ještě pokuty, tentokrát už s možností přihlédnout k závažnosti pochybení, buď až do výše 50 tis, pokud plátce na výzvu nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje (napadá mě příklad, jsem na dovolené, kde teď už teda budu muset kontrolovat datovku, přijde výzva k doplnění, nebudu mít prostor kontrolovat správnost zadaných údajů vůči papírovým dokladům do 5 dnů, když nezareaguju, bude pokuta určitě 30 tisíc, když zareaguju tvrzením, že jsem uvedl vše správně, jsem v řežimu “pokuta až do výše 50 tisíc”). Pokuta až do výše 500 tisíc je pak určena pro toho, kdo “závažně ztěžuje nebo maří správu daní” ve smyslu výše popsaného, čímž se, doufám, už míní pouze skuteční podvodníci.

[ad#velkadolni]

Jako zcela nedobrovolného plátce DPH mě to dost vyděsilo. A víte, co je na tom k zblití? Že lidi dál volí Babiše. Jasně, proč by ne, jich se to netýká a na ty živnostníky musí být přísnost.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...