3.3.2017
Kategorie: Ekonomika

Stát zničil, stát zadotuje

Sdílejte článek:

URZA

Malé krámky s potravinami skomírají; každoročně jich v ČR zavírají velké desítky až malé stovky. Proč? Ačkoliv je důvodů bezesporu více, jedním z těch neoddiskutovatelných jsou regulace, jež nesnesitelně zvyšují provozní náklady – hygienické předpisy, bezpečnost práce, ochrana zaměstnanců, kontrolní hlášení a mnoho dalších plus všechna byrokracie z toho vyplývající; nelze si jen tak otevřít obchůdek a začít prodávat, to zákon zakazuje.

[ad#clanek-respo]

Stejné zákony pochopitelně platí i pro supermarkety, jenže ty na to mají celá účetní, právní a personální oddělení, která se tím zabývají; v důsledku toho naprosto stejné regulace dopadají na malé hráče daleko hůře, neboť náročnost povinností s tím spojených rozhodně není lineární vzhledem k zisku či obratu, takže větší subjekty jsou státem zvýhodňovány (malé krámky si prostě nemohou dovolit vyčlenit ani jednoho člověka, jenž by se o tyto věci staral).

Současné řešení? Stát tyto malé provozovny dotuje; přesně jak řekl Ronald Reagan: „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“ Rozumné řešení? Zrušení regulací (ideálně i daní) a byrokratických povinností s tím spojených; malé obchody pak mohou svobodně konkurovat na volném trhu a uvidíme, co vlastně lidé chtějí.

A co na to Miloslav Hlavsa, ředitel družstevní sítě Konzum? „Nemám rád dotace.“ Potud skvěle; dotyčný však bohužel ještě pokračuje: „Provozování obchodů s potravinami v malých obcích není podnikání a mělo by se do zákona zanést jako veřejná služba.“ Jako podnikatel dotace nechce; stýská se mu však po starých dobrých předrevolučních praktikách. Co na to říci? Celé je to tak absurdní, že vlastně ani nevím; jenže kdyby stát nedeformoval trh, koho by pak vlastně politici zachraňovali?

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Urza

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...