20.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Stát kontroluje u podnikatelů téměř vše, ale co s penězi a daty sám dělá říci nechce

Sdílejte článek:

COM/MICHAL BLAHA

Pan Michal Blaha na svém blogu zhodnotil vzájemné pozice podnikatelů “kultivovaných” EET a státu: Andrej Babiš a stát se rozhodl, že je nutné kontrolovat – téměř – každou příjmovou operaci podnikatelů v ČR. Většina parlamentu to schválila a tak musí podnikatelé o sobě říká GFŘ a Ministerstvu financí úplně vše.

[ad#clanek-respo]

Dramaticky jiná situace je, pokud se občan či nejdejbože podnikatel zeptá, jakým způsobem GFŘ samo nakládá s jeho penězi a jeho daty. Vše je tajné, 200 miliónů za roční provoz ADIS pro IBM bez výběrového řízení je drobnost, kterou přeci podnikatele s obratem 1 milión korun ročně zajímat nemusí. A co na tom, že těch 200 miliónů pro IBM je poskládáno z jeho daní, píše Michal Blaha.

Finanční správa totiž uzavřela další smlouvu se společností IBM a opět bez výběrového řízení. Za co konkrétně utratí 200 milionů korun z veřejných peněz ale občané vědět nesmí, podle finanční správy se totiž jedná o obchodní tajemství. Vysvětlení požaduje po ministru financí Andreji Babišovi poslanec Jan Farský (TOP 09).

„Podstatou problému je, že utratí miliony za software, který má hlídat poslední korunu živnostníka, ale když se ten živnostník zeptá, za co přesně veřejné peníze utratili, tak řeknou, že je to obchodní tajemství,“ okomentoval smlouvu Farský, podle kterého se stát chová k občanům jako vrchnost. Přestože podrobnosti o smlouvě nejsou, dá se předpokládat, že peníze půjdou také na EET.

Smlouva mezi Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) a společností IBM byla podepsána na začátku listopadu. IBM má pro finanční správu upravit informační systém ADIS na základě legislativních a procesních změn v letech 2016 a 2017. Za to od státu dostane zaplaceno 194 982 590 korun. Přesný popis, za jaké konkrétní změny zaplatí a jak velké částky, je ale uveden v příloze, která není zveřejněna. Veřejná zakázka byla přitom udělena bez výběrového řízení v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) stejně jako v případě softwaru pro EET.

Michal Blaha pokračuje: A ještě horší je, pokud se GFŘ zeptáte, zda náhodou nemělo EET krátky výpadek, do očí vám to popřou. Bez ohledu na přesně opačnou, tvrdými daty podpořenou zkušenost podnikatelů pod EET. A pak se GFŘ, SPCSS a Andrej Babiš diví, že jim nikdo nevěří. Není důvod, když zbytečně lžou o věcech, ve kterých musí být 100% otevření.

Uč se, státe, od podnikatelů

Podnikatelé, podnikající na internetu, obsluhující stovky tisíc zákazníků ví, jak se ke svým zákazníkům chovat. Na plánované výpadky/upgrady je potřeba upozornit proaktivně minimálně 24 hodin předem (či déle). Na neplánované ihned jak je to možné. A po ukončení prací o tom všechny informovat. A velmi důkladně evidovat, zda skutečně nastat či nenastal problém, pokud ho zákazník hlásí. 
 
A všem proaktivně přiznat, že problém nastal, pokud se tak stane. Protože my podnikatelé víme, že chyba se stát může. A že popíráním si důvěru nikdy nevybudujeme. 
 
Finanční správo, státe, učte se tomu, co komerční sféra, kterou tak důkladně hlídáte, ví a déle už 20 let.
[ad#clanek-respo]
 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...