9.3.2023
Kategorie: Politika

Současný progresivní socialismus padne až lidé zchudnou natolik, aby si to začali uvědomovat

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Často slýchám, že ten dnešní iracionální socialismus se všemi těmi zelenými politikami, LGBT agendami, ničením trhu a svobody se rozpadne a lidé se opět přikloní ke svobodě, až lidé zchudnou natolik, aby si to začali uvědomovat. Až budou opravdu strádat a budou už jen vzpomínat na staré dobré časy, kdy se dalo jezdit autem, nakupovat, bavit se, zkrátka žít. Ostatně v naší zemi se také totalita rozpadla ve chvíli, když byl kontrast mezi západním tržním blahobytem a šedivou, nezajímavou a žádné životní možnost neskýtající normalizační totalitou naprosto patrný a lidé se prostě chtěli mít dobře.


Je to sice určitá naděje, ale já se obávám, že to není tak jednoduché.

Ono totiž lze lidi přesvědčit, že strádání je vlastně správné. Že bída je morální. Že blahobyt je anomálie, která nás vzdaluje od podstaty lidství, odcizuje nás skutečnému smyslu života. Že smyslem žití je bezútěšná a bezvýchodná dřina.

Lidé totiž mají vždy tendenci chovat se tak, jak předpokládají, že je to morální.

Komunismus sliboval ráj na Zemi. Ten nedokázal zajistit. Proto se zdiskreditoval.

Současný progresivní socialismus však hlásá nedostatek a strádání jako morální ideál. Jako cíl. A mnoho lidí (např. zelení aktivisté) tento ideál vědomě přijímá.

V tom spočívá síla filozofie.

Pokud skutečně usilujeme o změnu, nemůžeme jen čekat, až dnešní socialistický systém spadne na úplné dno a předpokládat, že lidé zázrakem prohlédnou.

Lze totiž očekávat, že lidé na tom dnu budou spokojení a vůbec nebudou přemýšlet o tom, že by měli chtít něco jiného. Pokud chceme usilovat o změnu, musíme zdůrazňovat, že produktivní a blahobytná společnost je morální. A že k naplnění tohoto ideálu musíme znovu objevit kapitalismus.

 

Luboš Zálom

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,59 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)