18.1.2021
Kategorie: Společnost

Slovensko: Bez testu do práce nechoď!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNa Slovensku se schyluje k dalšímu plošnému testování populace, které si prosadil premiér Igor Matovič. Slovensko je „zatvorené“ mnohem důsledněji než Česko.

Na webu Velvyslanectví ČR v Bratislavě se lze dočíst zcela detailně o zákazech pohybu, které nyní platí na Slovensku. Stojí za to je ocitovat všechny:

Omezení pohybu na Slovensku pro zavedené pro období 1. 1. 2021 do 24. 1. 2021:

Od pátku 1. ledna 2021 (od 5 hodin ráno) je na Slovensku tzv. lockdown. Jsou zavřené provozovny a platí omezení vycházení, a to v době od 5:00 hod. do 01:00 hod. následujícího dne. Celé znění příslušného usnesení vlády je možno stáhnout zde. Shrnujeme nejdůležitější výjimky z omezení volného pohybu:

  • cesta do a ze zaměstnání, cesta na výkon podnikatelské a obdobné činnosti a cesta zpět, pokud tuto práci nelze vykonávat formou home-office;
  • cesta do / ze školy, školky či jeslí;
  • cesta v nevyhnutelném rozsahu s cílem vyřízení nevyhnutelných životních potřeb – obstarání potravin, léků, zdravotnických prostředků, hygienického a drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata – a cesta zpět;
  • cesta na poštu a na výdejní místo internetových a jiných obchodů a cesta zpět;
  • cesta do zdravotnických zařízení s cílem neodkladné zdravotní péče, cesta do lékárny či na testování na COVID-19 a cesta zpět;
  • cesta na pohřeb blízké osoby, uzavření manželství, křest a cesta zpět;
  • cesta za účelem péče o blízkou osobu nebo příbuzného, který je na takovou péči odkázaný, a cesta zpět;
  • cesta osoby se psem anebo kočkou do vzdálenosti 1000 m od bydliště, cestu za účelem péče o hospodářská zvířata a cesta zpět;
  • návrat domů z rekreace či návštěvy jiné domácnosti;
  • cesta do či ze zahraničí;
  • cesta za účelem vycestování do zahraničí a cestu zpět při návratu ze zahraničí a cesta zpět;
  • cesta za účelem účasti na bohoslužbě anebo náboženském úkonu a cesta zpět;
  • pobyt v přírodě, vč. individuálního sportu, v rámci okresu;
  • cesta dítěte a jeho doprovázející osoby za rodičem nebo osobou, která má právo styku s dítětem, a cesta zpět;

Výjimek je plno podobně jako v Česku, nicméně turistiku lze provozovat legálně v souladu s nařízením vlády pouze v rámci okresu.

Ve slovenské vládě se velkou rozbuškou stalo plošné testování obyvatel. Proběhlo již na podzim a údajně přispělo k lepšímu zvládnutí pandemie. Premiér Igor Matovič pak chtěl toto plošné testování zopakovat a pohádal se kvůli tomu nejen s opozicí, ale i ve vládě. Nakonec si ale prosadil svou a plošné testování se bude opakovat. Podle zprávy v ČT24 z dnešního rána se osoby, které se vyhnou plošnému testování, nebudou moci pohybovat v rámci výjimky č. 1 – cesta do a ze zaměstnání. Přeloženo do normálního jazyka – nemáš test, nesmíš chodit do práce. Zatímco v Česku jsou antigenní testy dobrovolné a chodili na ně lidé, kteří chtěli navštívit zejména starší příbuzné s jistotou, že je nenakazí, na Slovensku se člověk bez testu neobejde, pokud chce chodit do práce. Je to způsob nátlaku, který by mohl být uplatňován například i při očkování. Nejsi očkovaný – nesmíš mezi lidi. Ukazuje se, že slovenská vláda přistupuje pod svým premiérem k opatřením, která se nebojí tvrdě trestat neposlušnost.

Výsledkem vládní politiky, a zvláště pak premiéra Matoviče, je výrazný pokles popularity jeho hnutí OĽaNO

Hnutí OĽaNO již kleslo na třetí místo za hnutí Hlas bývalého slovenského premiéra Petra Pellegriniho a za SaS ministra hospodářství Richarda Sulíka. Právě ten se postavil Matovičovi v otázce plošného testování a nakonec se podle slovenského tisku rozhodl na kritiku Matoviče nereagovat.

Obecně lze konstatovat, že covidová doba ztížila vládám situaci prakticky ve všech demokratických státech. Jen málokterá vláda není z opozice ostřelována za chybný boj s pandemií a opozice by vše dělala samozřejmě lépe. V médiích lze občas nalézt hlasy, které kritizují českou vládní politiku v covidové době ve stylu „Babiš nás nemá rád“ . tj. ve stylu Slovák Babiš nemá rád „Čehúny“. Nicméně, jak bychom měli v této souvislosti hodnotit politiku Matoviče na Slovensku – Slovák nemá rád Slováky?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...