13.5.2021
Kategorie: Politika

Slabý Biden a násilí ve světě

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNení to zřejmě jen můj pocit, ale jak z USA, tak z celého světa, přicházejí zprávy o růstu napětí střelbou s mrtvými a v lokálních válečných ohniscích, naposledy z Izraele.

Roman Joch se po dobytí Kapitolu demonstranty tvrdě vymezil proti Donaldu Trumpovi a vše označil za jeho jasnou vinu. V jeho stati Nejostudnější prezident na Trumpa nakydal kýbly špíny. Po sto dnech vlády Joea Bidena přišel s tezí, že Biden je „Horší než Trump“. Tento pozoruhodný obrat v myšlení pana Jocha jen ukazuje, jak hluboko se stereotyp bídáka Trumpa, šířený „fake media“, vryl do podvědomí většiny politických komentátorů.

Za svého druhu „nejpůvabnější část“ článku „Horší než Trump“ považuji tuto pasáž: „Romane, koho bys volil, kdybys byl Američanem?“ zeptala se mě manželka, když si myslela, že jí to řeknu. Mýlila se, jak jsem řekl. Neřekl jsem jí to. Takže, koho bych volil? V naprosté většině případů bych nevolil. V Kalifornii (demokratický stát) a ani v Texasu (republikánský stát) bych nevolil prezidenta, jen kongresmany, senátory a místní úředníky. Trumpa bych nevolil. Ale ve státech, kde na každém hlasu záleží? Ve státech jako Arizona, Wisconsin, Michigan, Georgia, Severní Karolína, Florida, Ohio, Pensylvánie? Koho bych tam volil? Trumpa. Ne proto, že ho miluji, naopak, nesnáším ho. Ale proto, jaké zlo je ta strana druhá. Tolik Roman Joch.

Nicméně, žerty stranou. Politická situace ve světě se od nástupu Bidena do funkce výrazně zhoršila. Vztahy s Ruskem vyhrotila Bidenova administrativa s využitím rusko-ukrajinského konfliktu včetně anexe Krymu. Propaganda z USA, hojně podporovaná evropskými médii, líčila a líčí Rusko jako místo všeho zla. Došlo to dokonce tak daleko, že i Německo vyjádřilo nesouhlas s americkou politikou vůči Rusku včetně odmítnutí amerického požadavku ukončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. A že si Německo spolu s Francií, které dnes de facto ovládají zahraniční politiku EU, uvědomují, že protiruská politika má své hranice, svědčí i odmítnutí našeho požadavku vyhostit „solidárně“ po jednom ruském diplomatovi.

[ad#article_et21]

To, že z USA přicházejí a přicházely zprávy o střelbách na různých místech, jsme si už zvykli. Počet případů střelby v USA s tragickými následky, o kterých média referují, se ale za poslední měsíce zmnohonásobil. Není mi zcela jasné, zda jde o záměr amerických pokrokových médií podpořit zákazy zbraní v USA nebo důsledek frustrace pachatelů těchto zločinů v současných poměrech USA.

Ve světě se ale zvýšilo napětí v řadě míst světa. Bidenova administrativa, která projevila zájem o obnovu jaderné dohody s Íránem, ale v této době čelí vojenské konfrontaci s íránskými Revolučními gardami a americké plavidlo muselo dokonce použít varovné výstřely proti íránským člunům. Čína zase demonstrovala svou politiku „jedné Číny“ demonstrací vojenské síly nad Tchaj-wanem. O americkém odhodlání podpořit Ukrajinu vysláním dvou vojenských plavidel do Černého moře jsem již referoval včetně překvapivého rozzuzlení – vyslání lodi bylo odpískáno a místo toho přišla nabídka na summit USA a Ruska na nejvyšší úrovni. Vskutku zajímavá politika.

Současné obnovení vojenského konfliktu v Izraeli lze rovněž přičíst na vrub změně v Bílém domě. USA totiž obnovili financování Palestinců, které Trump zastavil. Nynější americká administrativa sice stále podporuje právo Izraele na obranu, ale současně i právo Palestinců.

Bývalý prezident Donald Trump využil situace k útoku na svého nástupce. Násilí je podle něj důsledek slabosti prezidenta Joea Biden. „Když jsem byl v úřadu já, byli jsme považovaní za mírovou administrativu, protože nepřátelé Izraele věděli, že USA Izrael pevně podporují a že v případě napadení přijde rychlá odplata. Za Bidena ve světě přibývá násilí a ubývá stability, protože Bidenova slabost a chybějící podpora Izraele vede k novým útokům na naše spojence,“ míní Trump.

Plně se s Trumpem ztotožňuji, protože americká zahraniční politika je v současnosti naprosto nesrozumitelná. Trumpova politika dosáhla uzavření míru Izraele s dalšími arabskými státy. Bidenova politika opět probudila v Palestincích ochotu riskovat válečný konflikt, protože se otevřely dveře americkému financování. Tak zvané „dvoustátní řešení“ na území bývalé britské Palestiny se tak opět jeví Palestincům jako možné.

Nezbývá mi než souhlasit alespoň s názvem Jochova článku – Biden je skutečně horší než Trump. Ale to jsem na rozdíl od pana Jocha věděl dávno před jeho nástupem do funkce.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...