18.5.2021
Kategorie: Společnost

Šéf MeSES Smejkal obviňuje všechny

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPod titulkem „Smejkal: Epidemii jsme opravdu nezvládli“ se současný hlavní poradce české vlády v potírání covidu obsáhle vyjadřuje k aktuální situaci.

Rozhovor Petra Smejkala, který vede mezioborovou skupinu proti covidu MeSES a která radí české vládě, se obšírně vyjadřuje k aktuálnímu stavu vývoje epidemie. Nešetří přitom kritikou všech od vlády po opozici, a tak nejlépe si počíná pouze právě jeho skupina, která pracuje bez nároku na odměnu. V následujícím textu si dovolím některé Smejkalovy názory komentovat.

[ad#article_et21]

1) MeSES v tomhle směru není nic nového. Je to opět snaha pár snílků, nebo možná naivních lidí, nabídnout státu pomocnou ruku a říct, že mu pomůžeme a nechceme za to ani korunu. A znova se zdá, že stát si něco z toho vezme, ani moc nepoděkuje a řekne, že bylo možná špatně, co navrhovali.

Smejkal se staví do role obětního beránka, kterému to ale „nevadí“. Pokud by mu to skutečně nevadilo, nestěžoval by si, že ho ministr zdravotnictví (Jan Blatný a nyní Petr Arenberger) nedostatečně respektují.

2) Poprvé jsme začali používat faktor incidence. Dříve se tu stále mluvilo jenom o tom, jakou máme obložnost (míra využití lůžkové kapacity – pozn. red.) a kolik máme pacientů na JIP, ale to není to dobré číslo. Díky této skupině se začaly používat parametry, které jsou běžné v západních zemích. Vnesli jsme do toho světový přístup a ukázali, že tu jsou zaběhlé postupy a nemá se to stále dělat způsobem „brzda-plyn“.

S tímto přístupem, tak zvaně „světovým“ – jsme se dostali do situace, že počet pacientů v nemocnicích, a i pacientů v těžkém stavu nehraje žádnou roli. Jak ale Smejkal vysvětlí, proč pro otevření zahrádek restaurací má být tak zvaná incidence právě 75 případů covidu na sto tisíc obyvatel? Není náhodou současná epidemiologická situace spíše důsledkem toho, že covid prošel českou populací a nakazil nejnáchylnější jedince? Nejlepší je dnes situace právě v těch částech republiky, kde byla ještě před dvěma měsíci nejhorší.

3) Obecně můžu říct, že jsem trošku zklamaný z období pandemie politiky napříč. Až na výjimky jsem neviděl, že by přišli s nějakou alternativou a vymanili se z toho, kdy jsou stále hesla „vraťme děti do škol“ nebo „otevřeme obchody“, protože je to hrozně líbivé. To je přitom ale úsměvné, protože to chceme asi všichni, ale jde o to, jak to uděláme bezpečně, abychom je zase nemuseli zavřít. Slyším to ze všech politických stran, ale všichni se shodneme na tom, že jsou to naprosto prázdná hesla. Nabíráte na tom body, ale ve mně samotném to vzbuzuje spíše nedůvěru.

Smejkal tady neříká celou pravdu, možná ani půl pravdy. Jsou evropské státy, a je jich většina, kde k tak drastickému omezení výuky jako v Česku vůbec nedošlo. Právě v uzavření škol jsme dokonce světoví přeborníci. Mnoho lékařů kromě těch z MeSES se vyjadřovalo dlouhodobě kriticky právě k uzavření škol. Žádný zásadní vliv uzavření škol na šíření covidu nebyl z dat, kterými se právě tolik ohánějí Smejkal a MeSES, patrný. Ve mně samotném vzbuzují Smejkalova slova jenom potvrzení toho, že se kolem něho vytvořila skupina stejně smýšlejících „zavíračů“ a že v této skupině nebyl žádný epidemiolog, který by měl jiné než „zavíračské“ návrhy. A že i mezi epidemiology byli lidé, kteří varovali před drastickými zákazy pohybu obyvatel jako o způsobu, který nemusí být optimální, je také pravda. Koneckonců, nakonec i ono Švédsko, které dopadalo na jaře 2020 jako jeden z nejhorších států pak při způsobu, jakým (ne)omezovalo svou populaci a nenařizovalo plošné nošení roušek a dalších „samozřejmých“ zákazů na podzim, na tom v celkové bilanci není zdaleka tak špatně.

4) Takže v tom nesouhlasíte s premiérem Andrejem Babišem, který tvrdil, že jsme to zvládli?

Ne, řekl bych, že jsme to fakt nezvládli.

K této Smejkalovi odpovědi mohu napsat pouze jediné. Někdo nám tu neříká celou pravdu. Není mi zcela zřejmé, jak by podle Smejkala mělo vypadat zvládnutí pandemie. Nemíním zde zveřejňovat statistiky, v nichž je Česko na špici států s počtem zemřelých na počet obyvatel. Rozdíly mezi státy EU a USA jsou minimální a Evropa, chcete-li EU, byla a je nejpostiženějším kontinentem, co se covidu týče. Připomenu jen, že zprávy z Indie s počtem obyvatel asi 1,4 miliardy lidí, hovořily o „rekordech“ v úmrtí za den (až 5000 osob), což po přepočtu na počet osob v Česku dělá asi 30 osob denně. U nás umíralo až 200 lidí. Tím chci jen naznačit, že absolutní čísla jsou jen lákavou dezinformační látkou.

Z mého pohledu Česko situaci zvládlo, protože se vyhnulo jarnímu kolapsu nemocnic díky rychlé reakci vlády a připravilo dostatečné kapacity lůžek, což se ukázalo jako zásadní při letošní vlně nemoci covidu-19, kdy připravených 2000 lůžek intenzivní péče bylo téměř stoprocentně zaplněno. Nedocházelo u nás k dramatickým konfliktům, který by nutil personál vybírat si mezi pacienty, tj. k situacím, které byly k vidění například v Itálii na jaře loňského roku.

Kdo tedy situaci zvládl, ale Smejkal neuvádí. Mohu tak doplnit, že na počet obyvatel nejlépe situaci zvládli podle publikovaných údajů Čína, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan či Austrálie. Jsou to kromě Číny vesměs ostrovní státy, které omezily styk s cizinou. Čína nasadila své „kontrolní páky“ a udržela lidi zavřené doma. Jinak ostatní svět dopadl stejně jako my čili podle Smejkala situaci celý Západ nezvládl. To ze Smejkalova názoru vyplývá, i když on bude stoprocentně tvrdit, že tak zvaný Západ se “světovým přístupem” dopadl lépe než Česko. A to je právě ona zásadní nepravda, chcete-li lež.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...