4.12.2016
Kategorie: Společnost

Rusko jako bojovník za svobodu projevu? Inu zloděj křičí, chyťte zloděje

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Evropský parlament nedávno schválil rezoluci, ve které odsoudil propagandistickou válku Ruska proti Evropě a připustil jistá protiopatření. Nevím, co to má znamenat, nejsem přítelem cenzury, ale reakce Ruska mě pobavila.

[ad#clanek-respo]

Kreml tohle samozřejmě odsoudil s tím, že Evropanům nemají být upřena práva na alternativní informace a staví se do pozice div ne bojovníků za svobodu médií. No, to už bych spíše uvěřil tygrovi, že se hodlá postavit do čela boje za práva vegetariánů.

Všichni dobře vědí, že jak to se svobodou tisku v Rusku vypadá, že opozice nemá do hlavních médií přístup, hrstka nezávislých novin, rádií a televizí, která ještě zbyla, je pokutována a pronásledována.

To dokazuje i výroční zpráva Amnesty International (AI) za léta 2015 – 2016. „Svoboda projevu i shromažďování jsou i nadále v Rusku přísně omezeny. Autority dominují tisku i médiím a dále rozvíjí svou kontrolu nad internetem. … Zvyšuje se počet jedinců zatčených a obviněných za kritiku národních zákonů a za veřejné prezentování či vlastnictví materiálů považovaných za extremistické či jinak nezákonné podle nejasných národních bezpečnostních předpisů“.

Koneckonců důkazem omezování svobody v Rusku je i nedávný zákaz sociální sítě Linkedin. Před rokem to schytala televizní stanice Dožď za to, že se v anketě ptala lidí na to, jestli by nebylo lepší, kdyby se obležený Leningrad za II. světové války raději vzdal Němcům, protože mohly být zachráněny desetitisíce lidských životů. Možnost jejího vysílání byla úřady silně omezena.

Jedna právnička kritizovala na ruské sociální síti Vkontakte (obdoba našeho Facebooku) útisk Ukrajinců v ruské Kubáni a dostala za to dva roky vězení. Jak správně upozorňuje lidskoprávní instituce AI, tak ruské zákony jsou velmi vágní a umožňují de facto za jakoukoliv kritiku režimu posílat lidi do pracovních táborů.

Nejsem přesvědčen o tom, jestli máme s Moskvou bojovat jejími zbraněmi, tedy cenzurou a zákazy. Já považuji svobodu projevu za klíčové lidské právo. Avšak od putinovského Ruska, které doma kriminalizuje a potírá i sebemenší nesouhlasné projevy, je vrcholem pokrytectví hrát si na bojovníka za svobodu médií. A kdyby u nás platili stejné zákony jako v Putinově říši zla, tak by dobrá polovina publicistů a blogerů byla zavřena ve vězení.

[ad#clanek-respo]

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...