25.4.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Rumunsko si přiveze 500 000 pracovníků z Pákistánu. Čeká, že mezi nimi budou i doktoři a inženýři

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

moody-prikrylova8629960_0Rumunsko, člen Evropské unie od roku 2007 a jedna z nejchudších zemí Evropy, se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků, a tak si hodlá do roku 2020 přivézt jeden milión pracovníků z Asie, z toho půlku z Pákistánu. Mezi Rumunskem a Pákistánem už existuje bilateralni dohoda a Rumuni čekají, že se jim takhle dostane řidičů, doktorů, inženýrů a stavebních dělníků, kteří se nemůžou dočkat, až začnou tvrdě pracovat.

Rumunsko – chudá země s velmi špatnou pověstí

V současnosti zde žije 20 miliónů lidí, přes 90 % se hlásí ke křesťanství, z toho většina k ortodoxnímu. V roce 2011 se pouze pár desítek tisíc hlásilo k islámu, tedy asi 0,3 %.

Když přijde řeč na kvalitu pracovních zdrojů v Rumunsku, tak dle statistik ve srovnání s ostatními zeměmi EU toho moc nabídnout nemůžou. Ukončené vysokoškolské studium má 17 % lidí, což je nejméně z celé Unie, ale jen tak pro srovnání, v ČR na tom nejsme o moc lépe – 22 %, přičemž státy typu Irska nebo severských států mají až dvojnásobek. Výrazně nejhorších výsledků dosahuje srovnání Rumunska a ostatních členských států EU v učení cizích jazyků, počítačové vzdělanosti či využívání internetu. Pokud chcete konkrétní čísla, najdete je ZDE. Nebo si třeba vystačíte s výsledky studií, kteří říkají, že Rumunsko nesnese srovnání se zbytkem EU.

Vloni Rumuni nalákali za prací do své země tisíce Turků, Vietnamců, Nepálců, což ani zdaleka nenaplnilo poptávku rumunských zaměstnavatelů. Především kvalifikovaných dělníků Rumunsku chybí nejvíce na světě – 73 % rumunských zaměstnavatelů má velké obtíže je najít a zaměstnat, například s tímtéž má problém 12 % ve Velké Británii, 18 % v Itálii, 26 % v Belgii, 31 % ve Francii, 34 v Německu, 47 v Řecku a 49 % v Polsku. V rámci jiných kontinentů se toto číslo pohybuje od 12 % v Indii po 22 % v USA nebo 28 % v Mexiku a 38 % v Jižní Africe.

Nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků v Rumunsku jistě do značné míry souvisí s vysokou migrací především do ostatních států EU – za poslední léta odešlo 3,5 miliónu Rumunů, což je 17,5 %. V Británii tvoří druhou největší komunitu hned za Poláky a společně byli jeden z argumentů pro Brexit.

Minimální mzda v Rumunsku je 446 Euro, tedy 11 481 Kč. Pro srovnání, v nedalekém Německu si žadatel o azyl může bezpracně přijít k 354 Eurům (9 113 Kč) a třeba minimální mzda v Německu je 1557 Euro (40 079 Kč).

Pákistán – chudá země plná negramotů a radikálních islamistů

Když se to pokusím podat diplomaticky, Rumuni nemají v Evropě nejlepší pověst. Asi jde říct, že Pákistán je zase takové Rumunsko Asie, jen si k tomu přidejte nejtvrdší formu praktikování islámu a 40% negramotnost v populaci.

Jaká je šance na to, že se Rumunské představy o pákistánských pracantech naplní? Když pominu poněkud přehnanou představu o doktorech a inženýrech, tak například ve Velké Británii patří Pákistánci spolu s Bangladéšany mezi ty s nejvyšší mírou nezaměstnanosti – 15 – 20 %. Zároveň jsou i ti, kteří mají na pracovním trhu svou kvalifikací a vzdělaností nejméně co nabídnout. A to připomínám, že do Británie se sami hrnou a mají tam menší problém se domluvit než v takové Bukurešti.

Ale i když budeme předpokládat, že z toho půl miliónu dovezených Pákistánců jich pár v Rumunsku zůstane, a dokonce někteří budou i pracovat, pořád ještě mám pocit, že víc problémů způsobí, než vyřeší.

Pochopitelně, dostáváme se k tolik populárnímu náboženství míru. Přestože muslimů není v Rumunsku ani půl procenta, chybělo málo a před třemi lety lety měli muslimskou předsedkyni vlády, z menšinové komunity Tatarů.

Pákistán je islámskou zemí už fakticky pekelně dlouho. Poprvé se islám do Pákistánu dostal roku 711 n.l., tedy 79 po smrti jejich proroka. Oficiálně se tento stát nazývá Pákistánská islámská republika, což je moc pěkný oxymóron. Platí zde zákon šaría, který trestá smrtí za vraždu, terorismus, znásilnění, únos, ale i za mimomanželský styk, homosexualitu nebo zřeknutí se islámu.Oficiální způsob popravy je oběšením, ale přípustné jsou i jiné. Podle odhadu např. Amnesty International bylo roku 2015 popraveno přes 300 lidí. Za menší prohřešky se uděluje trest veřejným bičováním, a to třeba jen za konzumaci alkoholu.

Myslím, že příběh je lepší než statistika, tak tady to máte.

Určitě si vzpomenete na případ Asii Bibi, Pákistánské křesťanky, která si dovolila v horku při práci napít se vody ze džbánu, ze kterého pily její kolegyně muslimky. Za to ji posadili do vězení, kde deset let čekala na trest smrti. Vloni ji po protestech celého světa propustili, ale musela se skrývat, ulicemi chodily tisíce naprdnutých muslimů dožadujících se, ať Asia visí. Psala jsem ZDE.

Tady je příběh další ženy, respektive 19leté dívky, která byla ukamenována k smrti. Důvodem mělo být, že byla donucena vdát se za muže, ale utekla s jiným. Zatímco ji krutě zavraždila sebranka zmetků s kameny, jejímu milému se nestalo víc, než že dostal pár vlažných ran bičem.

Ještě jiná islámská perla jsou vraždy ze cti, hojně praktikované a nepostižitelné právě v Pákistánu, a to i když už tato islámská republika změnila zákony, aby to trestné bylo. Tyhle vraždy ze cti mají na svědomí nejbližší mužští příbuzní ženy a pokud mají dojem, že se jejich dcera, sestra, matka atd. provinila něčím, co v jejich očích pošpinilo čest rodiny, chudáka holku prostě zavraždí.

Co EU bude dělat s půl miliónem Pákistánců?

O dohodě, na základě které dodá Pákistán do příštího roku 500 000 pracovníků do Rumunska, se moc nemluví, nenašla jsem ji v žádném trochu větším médiu anglicky ani česky. Evidentně to dílem nikoho moc nezajímá a dílem jsou asi radši, že se to po Evropě moc nevytrubuje.

Pákistán je tradičně mezi dvacítkou nejnebezpečnějších zemí světa, takže Pákistánci také nebudou zrovna zlatíčka. V kauzách neslavně známých znásilňovacích gangů v Británii je 84% Pákistánců.

Rumunsko se ale rozhodne rozdat půl miliónů víz platných po celé EU a nikomu do toho evidentně nic není. Je mi jasné, že elity v Německu, Británii, Švédsku atd o tom vědí. Ale jestlipak to někdo řekl i jejich voličům?

A tak zatímco dokonce i v Německu nebo Švédsku platí muslimským migrantům, aby se laskavě vrátili do svých domovin, protože ve vší té lásce a humanitě je nejsou schopni deportovat a pak jiný stát Evropské unie si je bude ve velkém a legálně přivážet.

Dost možná na rozdíl od zbytku Evropy hodlá udělat úplně všechno pro to, aby si „své“ Pákistánce UDRŽELI UVNITŘ. A v tom jediném jim hodlám popřát štěstí.

Zdroj: ZDEZDEZDE, ZDEZDE a ZDE

Autor: Jitka Moody


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...