28.7.2024
Kategorie: Multikulturní soužití

Rozsudek soudu: Syřané mohou být deportováni zpět do své vlasti

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ve velkých částech země nehrozí žádné ohrožení života a zdraví.

Angela Merkelová pozvala v roce 2015 do Německa „Syřany“. V rámci politiky „Assad muss weg“ došlo k největší imigrační vlně do Evropy v moderní historii.

Nyní dochází možná, opatrně, k revizi. Následky migrační vlny však už odvrátit nelze.

„Syřané mohou být deportováni z Německa do své vlasti, protože ve velkých částech země již nehrozí žádné ohrožení života a zdraví. Tak rozhodl Vyšší správní soud pro spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko,“ píše dnes Weltwoche.

Rozhodnutí se týká syrského žalobce z provincie Hasakah, jehož žádost o azyl byl zamítnuta. Žalobce vstoupil do Spolkové republiky Německo v roce 2014 poté, co byl v Rakousku odsouzen k několika letům vězení za pašování lidí.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky odepřel žalobci status uprchlíka i status doplňkové ochrany, protože mu v Sýrii nehrozí politická perzekuce a jeho zločiny se vylučují s ochranou uprchlíků. Správní soud dal původně za pravdu žalobci, načež Spolkový úřad podal odvolání.

14. senát Nejvyššího správního soudu rozsudek správního soudu změnil a žalobu zamítl. Předsedající soudce uvedl, že v provincii Hasakah a v Sýrii obecně již nedochází k žádnému vážnému individuálnímu ohrožení života nebo fyzické integrity civilistů. Přestože stále dochází k ozbrojeným střetům mezi Tureckem a kurdskými milicemi i k občasným útokům Islámského státu, nedosahují úrovně, která by vážně ohrožovala civilní obyvatelstvo.

Proti tomuto rozhodnutí může žalobce podat stížnost ke Spolkovému správnímu soudu, není tedy dosud právně závazné.

Zatím tedy nepravomocně, ale zdá se, že se přece jen prolamuje tabu „zločinného státu Sýrie“ a Assad musí pryč“.

Jak konstatují mnozí příčetní západní politici v čele s rakouským ministrem zahraničí Alexandrem Schallenbergem, iniciátorem dopisu některých ministrů zahraničí Josepu Borrellovi, je třeba „přiznat, že naše zahraniční politika vůči Sýrii nezastárla dobře“.

S pomocí Íránu a Ruska je nyní vláda stabilní, opozice je „roztříštěná, neexistující nebo v exilu“.

V současné době jsou do této iniciativy zapojeny Rakousko, Itálie, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Řecko, Chorvatsko a Kypr. Hlavním motivem bude pravděpodobně stále vysoký počet uprchlíků ze Sýrie, který postihuje zejména země sousedící se Středozemním mořem. Schallenberg přípravu takové iniciativy avizoval již v červnu.

Zejména jsou to stále platné sankce, které jsou zodpovědné za to, že životní podmínky v Sýrii jsou nadále nejisté a nutí lidi utíkat. Brání rychlé rekonstrukci, dokonce i zlepšení lékařské péče. Tito ministři však nevyzývají k ukončení sankcí, ale spíše jen „zabývají se nezamýšlenými negativními dopady“, ačkoli list připouští, že syrské obyvatelstvo trpí „největší humanitární katastrofou na světě“.

V dopise se také vyjadřují obavy, že by Čína mohla rozvíjet užší vztahy se Sýrií a že by EU nakonec ztratila jakoukoli možnost vlivu. Loni na podzim byl během návštěvy prezidenta Bašára Asada v Pekingu podepsán dokument o strategickém partnerství a hospodářské spolupráci.

Jak je citováno v tisku z dokument ministrů zahraničí, je zapotřebí „vyváženější přístup k aktérům v Sýrii, strategická výměna s arabskými partnery, další rozvoj přístupu EU k rychlé rekonstrukci a řešení nezamýšlené negativní dopady sankcí a vytváření podmínek pro návrat uprchlíků a migrantů do Sýrie.

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)