9.2.2024
Kategorie: Ze světa

Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem (video)

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Rozhovor, kvůli kterému možná bude Tuckeru Carlsonovi zakázán vstup do EU, je pravděpodobně tím nejsledovanějším rozhovorem letošního roku. Zatímco některá jiná západní média Putin pro jejich tendenčnost odmítal, Carlsonovi dal šanci se ho zeptat na některé otázky, jejichž odpovědi jistě zajímaly nejen americké diváky.

Tucker uznal rizika setkání s tak vysoce postaveným vůdcem. Uvedl však několik důvodů, proč se rozhodl pokračovat.

Tucker prozradil, že prvním důvodem pro provedení rozhovoru je to, že je přísežnou povinností tisku informovat veřejnost.

Tucker dále rozvedl, jak velkou katastrofou je válka na Ukrajině, a poznamenal, že zcela převrátila globální a vojenské obchodní aliance. Pokračoval v kritice amerických televizních stanic za to, že lžou svým divákům o skutečném stavu konfliktu.

„Američané mají právo vědět vše, co mohou o válce, do které jsou zapleteni, a my máme právo jim o tom říct, protože jsme také Američané. Svoboda projevu je naším přirozeným právem. Narodili jsme se s právem říkat, čemu věříme. Toto právo nám nemůže být odebráno, bez ohledu na to, kdo je v Bílém domě. Ale stejně se snaží,“ řekl Tucker.

„Téměř před třemi lety Bidenova administrativa nezákonně špehovala naše textové zprávy a poté jejich obsah prozradila svým služebníkům ve zpravodajských médiích. Udělali to proto, aby zastavili rozhovor s Putinem, který jsme plánovali minulý měsíc.

Jsme si docela jisti, že udělali přesně to samé ještě jednou. Tentokrát jsme ale do Moskvy stejně přijeli. Nejsme tu proto, že bychom milovali Vladimira Putina. Jsme tady, protože milujeme Spojené státy a chceme zůstat prosperující a svobodní,“ řekl Tucker.

„Nenabádáme vás, abyste souhlasili s tím, co Putin v tomto rozhovoru říká, ale vyzýváme vás, abyste se na něj podívali. Měli byste vědět co nejvíce, a pak, jako svobodný občan a ne otrok, se můžete rozhodnout sami,“ uzavřel Tucker.

Zde jsou klíčové momenty z rozhovoru, který je celý tlumočen do angličtiny, části z rozhovoru přinesu v překladu později, i když předpokládám, že se objeví i jinde, nicméně nemyslím si, že v něm najdete cokoli překvapivého:

  • 00:02:00 – Putin vypráví o historii Ruska a Ukrajiny: Putin začíná tím, že nastiňuje historické vazby a konflikty mezi Ruskem a Ukrajinou
  • 00:25:04 – Rozšíření NATO: Rozhovor se přesouvá k rozšiřování NATO na východ po skončení studené války
  • 00:30:40 – NATO a Bill Clinton: Putin kritizuje roli bývalého amerického prezidenta Billa Clintona při prosazování rozšiřování NATO
  • 00:41:10 – Ukrajina: Diskuse se přesouvá ke konkrétním otázkám na Ukrajině
  • 00:48:30 – Co spustilo tento konflikt?: Putin poskytuje svůj pohled na události, které vedly k eskalaci konfliktu ve východní Evropě
  • 01:02:37 – Mírové řešení: Carlson zkoumá Putina ohledně možných cest k mírovému řešení, kde Putin nastiňuje své podmínky pro vyjednávání.
  • 01:11:33 – Kdo vyhodil do povětří plynovody Nord Stream?: Rozhovor nabírá dramatický obrat, když Putin hovoří o záhadném zničení plynovodů Nord Stream
  • 01:24:13 – Obnovení komunikace s USA
  • 01:36:33 – Jak mocný je Zelenskyj? Ruský vůdce hodnotí vliv a schopnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kontextu konfliktu a mezinárodní politiky.
  • 01:48:36 – Elon Musk a umělá inteligence: Carlson a Putin se zabývají tématem umělé inteligence a rolí vlivných osobností, jako je Elon Musk, při utváření budoucnosti globálních technologií a bezpečnosti.
  • 01:51:07 – Uvězněný americký novinář Evan Gershkovich: Rozhovor končí Putinovými komentáři k případu Evana Gershkoviche, amerického novináře zadrženého v Rusku, což signalizuje složitý problém v americko-ruských vztazích.

 

 

Níže uvádím alespoň překlad pasáže o Nord Streamu:

Tucker Carlson: Kdo vyhodil do povětří Nord Stream?

Vladimír Putin: Vy, určitě.

Tucker Carlson: Ten den jsem byl zaneprázdněn. Nevyhodil jsem do povětří Nord Stream (pak se tomu oba smějí).

Vladimír Putin: Vy osobně můžete mít alibi, ale CIA žádné takové alibi nemá.

Tucker Carlson: Máte důkazy, že to udělalo NATO nebo CIA?

Vladimír Putin: Víte, nebudu zabíhat do podrobností, ale lidé vždy říkají, že v takových případech je třeba hledat někoho, kdo na tom má zájem. Ale v tomto případě bychom neměli hledat jen někoho, kdo má na tom zájem, ale také někoho, kdo má schopnosti. Protože zájemců může být mnoho, ale ne všichni jsou schopni se potopit na dno Baltského moře a provést tuto explozi. Tyto dvě součásti by měly být propojeny. Kdo má o to zájem a kdo je toho schopen.

Tucker Carlson: Ale jsem zmatený. Chci říct, že je to největší akt průmyslového terorismu všech dob a je to největší emise CO2 v historii. Dobře, takže pokud byste měli důkazy, a pravděpodobně byste vzhledem k vašim bezpečnostním službám, svým zpravodajským službám, věděli, že NATO, USA, CIA, Západ to udělaly, proč byste to nepředložili a nevyhráli propagandu?

Vladimír Putin: V propagandistické válce je velmi obtížné porazit Spojené státy, protože Spojené státy ovládají všechna světová média a mnoho evropských médií. Konečným příjemcem největších evropských médií jsou americké finanční instituce. Copak to nevíte? Je tedy možné se do této práce zapojit, ale je to takříkajíc finančně neúnosné. Můžeme si jednoduše posvítit na naše zdroje informací a výsledků nedosáhneme. Celému světu je jasné, co se stalo, a dokonce i američtí analytici o tom přímo mluví.

Aktualizace 9.2. 10:00

Pro ty, kteří neumí anglicky, přináším další části z rozhovoru Carlsona s Putinem. Opět – podobně jako v případě Nord Stremu – víceméně nepřináší nic nového.

Rozšíření NATO:

Když se Putin dostal k jádru války na Ukrajině, řekl Carlsonovi, že bývalé ruské vedení předpokládalo, že Sovětský svaz přestal existovat, a proto již neexistují žádné ideologické dělicí čáry.

Rusko dokonce dobrovolně a proaktivně souhlasilo s rozpadem Sovětského svazu a věřilo, že to takzvaný civilizovaný Západ pochopí jako výzvu ke spolupráci a přidružení.

„Bylo nám slíbeno, že žádné NATO nebude na východě, ani píď na východě, jak nám bylo řečeno. A co pak? Řekli si, že to není zakotveno na papíře, tak to rozšíříme.“

„To je to, co Rusko očekávalo, jak od Spojených států, tak od takzvaného kolektivního Západu jako celku. Existovali chytří lidé, včetně Egona Bahra, významného politika Sociálně demokratické strany, který v osobních rozhovorech se sovětským vedením na pokraji rozpadu Sovětského svazu trval na tom, že vědí, že v Evropě by měly být zřízeny bezpečnostní systémy.

Pomoc by měla být poskytnuta sjednocenému Německu, ale měl by být také zaveden nový systém, který by zahrnoval Spojené státy, Kanadu, Rusko a další středoevropské země. NATO se však nemusí rozšiřovat. To je to, co řekl. Pokud by se NATO rozšířilo, vše by bylo stejné jako za studené války, jen blíže k ruským hranicím.

To je vše. Byl to moudrý stařec, ale nikdo ho neposlouchal. Ve skutečnosti se jednou rozzlobil. Jestli mě nebudete poslouchat, už nikdy do Moskvy nevkročím. Všechno se stalo přesně tak, jak řekl.“

Stav vyjednávání:

Putin: Už jsem řekl, že jsme rozhovory neodmítli. Jsme ochotni vyjednávat. Je to západní strana a Ukrajina je očividně satelitním státem USA. Je to evidentní. Nechci, abyste to brali tak, že hledám silné slovo nebo urážku.

Ale oba chápeme, co se děje. Finanční podpora. Bylo poskytnuto 72 miliard amerických dolarů. Na druhém místě je Německo, následují další evropské země. Desítky miliard amerických dolarů jdou na Ukrajinu. Je tu obrovský příliv zbraní.

V takovém případě byste měli říct současnému ukrajinskému vedení, aby se zastavilo a zasedlo k jednacímu stolu, zrušilo tento absurdní dekret. Neodmítli jsme.

Tucker: Jistě, ale už jste to řekl. Nemyslel jsem si, že jste to myslel jako urážku, protože jste už správně řekl, že bylo oznámeno, že Ukrajině bylo zabráněno v jednání o mírovém urovnání bývalým britským premiérem jednajícím jménem Bidenovy administrativy.

Takže jsou samozřejmě satelitem. Velké země ovládají malé země. To není nic nového. A proto jsem se ptal na jednání přímo s Bidenovou administrativou, která tato rozhodnutí činí, nikoli s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Putin: No, pokud Zelenského administrativa na Ukrajině odmítla vyjednávat, předpokládám, že to udělali na pokyn z Washingtonu. Pokud se Washington domnívá, že to bylo špatné rozhodnutí, ať od něj upustí. Ať si najde delikátní výmluvu, aby se nikdo neurazil.

Ať si najde cestu ven. Nebyli jsme to my, kdo o tom rozhodl. Byli to oni. Tak ať se k tomu vrátí. A je to. Rozhodli se však špatně. A nyní musíme hledat cestu ven z této situace, abychom napravili jejich chyby. Oni to udělali, tak ať si to napraví sami. To podporujeme.

Tucker: Chci se jen ujistit, že nerozumím špatně tomu, co říkáte. Myslím, že říkáte, že chcete vyjednané urovnání toho, co se děje na Ukrajině.

Putin: Přesně tak. A to se nám podařilo. Obrovský dokument jsme připravili v Istanbulu, který parafoval vedoucí ukrajinské delegace. Připojil svůj podpis k některým ustanovením, ne ke všem. On tam dal svůj podpis a pak sám řekl, my jsme připraveni to podepsat a válka by už dávno skončila před 18 měsíci.

Premiér Johnson však přišel, promluvil si s námi o tom a my jsme tuto šanci propásli. No, prošvihli jste to. Udělali jste chybu. Ať se k tomu vrátí. To je vše.

Proč se musíme trápit a napravovat chyby někoho jiného? Vím, že se dá říct, že je to naše chyba. Byli jsme to my, kdo vyostřil situaci a rozhodl se ukončit válku, která začala v roce 2014 na Donbasu. Jak jsem již řekl, pomocí zbraní.

Vraťme se k dalšímu bádání v historii. Už jsem vám to říkal. Zrovna jsme o tom diskutovali. Vraťme se do roku 1991, kdy nám bylo slíbeno, že se NATO nebude rozšiřovat, do roku 2008, kdy se dveře NATO otevřely Deklaraci státní suverenity Ukrajiny, která prohlásila Ukrajinu za neutrální stát.

Vraťme se k tomu, že se na tomto území začaly objevovat vojenské základny NATO a USA, Ukrajina pro nás vytvářela hrozby. Vraťme se ke státnímu převratu na Ukrajině v roce 2014. Je to však zbytečné, že? Můžeme se donekonečna vracet sem a tam, ale oni zastavili jednání. Je to chyba? Ano. Opravte to. Jsme připraveni. Co je ještě potřeba?

Zde Putin vysvětluje, že měl již podepsanou mírovou dohodu:

Celý rozhovor (anglicky) je zde:

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)