12.4.2024
Kategorie: Politika

Richterová, Lisková a svoboda slova

Sdílejte článek:

ADAM RŮŽIČKA

Pirátská poslankyně Olga Richterová natočila video, kde oceňuje rozhodnutí soudu, které nepravomocně odsoudilo Nelu Liskovou k osmi měsícům nepodmíněně a k smazání účtu na sociální síti X kvůli výzvám k denacifikaci ČR a lživým výrokům, které připisovala samotné Richterové. Lisková je dosti zvláštní osoba, který působila v tzv. Národní domobraně a před několika lety se označila za honorární konzulku samozvané Doněcké lidové republiky.

Richterová se ve svém videu ptá, co je je svoboda slova? A odpovídá: Rozhodně to není lež a šíření nenávisti. A dnes to opakovaně potvrdil i soud. Dokonce rozhodl o smazání účtu na sociální síti, odkud se dezinformace šířily. Důležité rozhodnutí v boji proti nenávistným útokům, protože i online prostor je součástí skutečného života.

Jenže co je svoboda projevu dle Ústavního soudu České republiky?

„Svoboda projevu představuje jeden z nejdůležitějších základů demokratické společnosti a jednu z hlavních podmínek jejího pokroku a rozvoje každého jednotlivce.“

Tato svoboda se vztahuje nejen na “informace” nebo “myšlenky” příznivě přijímané či považované za neškodné či bezvýznamné, ale i na ty, které „zraňují, šokují nebo znepokojují.“

Mnohé z toho, co spadá pod svobodu projevu, bude ostatními vnímáno jako nenávistné či jako manipulativní a lživé, a neplatí tudíž, co říká paní poslankyně, že svoboda slova „rozhodně není lež a šíření nenávisti“. Naopak pokud by se svoboda slova měla vztahovat pouze na to, co nikomu nevadí, nestála by za nic.

Existují případy, kdy lze projev legitimně omezit, ale to není otázka „lži“ a „nenávisti“ (tady se vtírá otázka, kdo to posoudí, že…), ale otázka újmy, kterou již posoudit lze. Pomluvu, vyhrožování, vydírání, poplašné zprávy atd. trestáme kvůli přímé újmě.

Projev omezujeme i nad rámec přímé újmy, ale je otázka, zda bychom měli. Pokud to dobře chápu, tak zmiňovaná Nela Lisková byla odsouzena za podněcování k nenávisti, což je věc měkká a nese s sebou problémy ohledně spravedlivého posuzování.

Kupříkladu Lisková se hájí tím, že její projev není nic mimořádného v porovnání s tím, co se říká vůči Rusům, s Rakušanovým Putinem v pytli na mrtvoly, či s tím, co dennodenně píše jistý starosta Řeporyjí.

(Po víkendu člověka napadnou i výroky na blokádě proti „klerofašistům“, jehož se účastnila mj. Markéta Gregorová z Pirátské strany. Předpokládám ale, že tohle se jako nenávist nepočítá.)

Řečeno technicky, není zde splněn princip názorové neutrality, na základě něhož by se měřilo všem stejným metrem podle závažnosti skutku, a nikoliv podle „chybného“ náhledu na život a na svět.

To je naprosto legitimní námitka bez ohledu na to, že paní Lisková jinak působí dosti mašíblovsky – za to by se, dámy a pánové, základní svobody odebírat neměly, alespoň podle mého.. Nicméně k případu si počkám na detaily, které teď nemám, a je možné, že tam šlo o vážnější věci.

Na závěr mi to nedá, abych si nepovzdechl.. Chybí mi ti staří libertariánští dobromyslně pankáčští Piráti, co byli spíše obezřetní ohledně represivního aparátu státu, než aby mu takhle tleskali…

Institut H21

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)