23.11.2022
Kategorie: Politika

Řehka: Čeká nás „velká válka“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Náčelník generálního štábu České armády vystoupil s projevem, který obsahoval mimo jiné i tvrzení o tom, že se musíme připravovat na velkou válku. Už jsem se na ní připravoval jako desetiletý kluk.

Válka na Ukrajině je velký budíček pro celou společnost. Eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Nelze vyloučit ani ty nejvážnější scénáře,“ prohlásil Řehka.Pokud by podle něj došlo ke konfliktu Ruska s Aliancí, česká armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. „Řada zbraňových systémů, které dnes ničí Ukrajinu, doletí i na české území, situace je vážná,“ řekl. Je to první velitelské shromáždění od únorové ruské invaze na Ukrajinu a pro Řehku také první ve funkci náčelníka generálního štábu. Armádě musí podle Řehky zůstat protiteroristické zkušenosti, primárně se ale musí chystat na válku velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi….

Konflikty a jiné strategické šoky se opakují se železnou pravidelností, věčný mír je utopií.

Jak se již stalo „dobrou tradicí“, náčelník generálního štábu Karel Řehka se vyhnul tomu nejdůležitějšímu. Za mír jsou za prvé především odpovědni politici světových mocností a stále ještě platí to, co v minulosti – existuje politika jaderného zastrašování, která by měla potenciálního útočníka odradit od útoku, pokud by hrozilo reálné použití jaderných zbraní.

Pokud by Rusko napadlo státy NATO, muselo by samozřejmě čelit nasazení jaderných zbraní ze strany NATO a samo by muselo počítat s tím, že se světová, nebo jak tvrdí Řehka „velká válka“, promění ve válku jadernou. V takovém případě by samozřejmě hrozila pohroma pro veškeré civilní obyvatelstvo na světě jednak přímým zasažením jadernými zbraněmi tak sekundárními účinky radiace a změny klimatu. V důsledku jaderného konfliktu s masivním použitím jaderných zbraní by totiž člověk, lidská civilizace, skutečně ovlivnila klima na Zemi (na rozdíl od propagandy změny klimatu vypouštěním kysličníku uhličitého).

O tom, že vypukne tak zvaná „velká válka“, jak tvrdí Řehka, respektive III. světová válka, byla naše generace masírována komunistickou propagandou padesátých let a jen díky dohodě mezi USA a SSSR o raketách na Kubě a Turecku, se svět tehdy válce na poslední chvíli vyhnul.

Pokud spolu nebudou jednat USA a Rusko v dnešní době, může skutečně válka na Ukrajině přerůst do konfliktu mezi Ruskem a NATO – velkou válku – která by dříve nebo později přerostla v konflikt jadernými zbraněmi.

Ještě na jednu věc je třeba upozornit. Řehka ve svém projevu označil ruskou armádu za „vyspělého protivníka“. Ruská armáda je ale dnes a denně v médiích líčena jako armáda s prachmizernou bojovou morálkou a Rusko jako stát, který se buď zítra nebo pozítří rozpadne. Jedno z těchto tvrzení tedy je lživé. A vsadil by se, že správné hodnocení tentokrát provedl právě Řehka.

Opět se tedy vracíme k počátku chybné politiky Západu na Ukrajině. Západ zcela ignoroval to, že je Rusko jadernou velmocí a jeho politika začlenění Ukrajiny do NATO ( i když možná míněna vážně tak napůl) se stala zástěrkou, kterou Rusko obhajuje svou agresi proti Ukrajině.

Na závěr pak jen konstatování faktu. Česká armáda má asi 30000 příslušníků a je stále více méně koncipována jako sbor, který pomáhá politice Západu v zahraničních misích. Plány na přezbrojení armády a změna jejího působení jako armády bojující v „klasické“ válce je nápadem, který opět ignoruje existenci jaderných zbraní. Na „velkou válku“ bychom potřebovali zřejmě armádu možná desetkrát či dvacetkrát větší a podobná situace je v řadě dalších států NATO v Evropě. Největší evropskou armádu NATO v Evropě má Turecko, které ale jako jediné udržuje nejvyšší kontakty s Ruskem.

Tak zvané „velké válce“ se lze vyhnout, pokud budou světové mocnosti připraveny k jednání. Nakonec jde i o to, zda Západ bude bojovat na dvou frontách, tj. s Ruskem a Čínou. Čína zatím nemá jaderný potenciál Ruska, má ale miliony vojáků a zbrojí o sto šest.

Věčný mír není utopií, ale musí se o něj usilovat a v současném světě není jiné cesty než cesty kompromisů. To platilo v době první studené války a platí to i dnes, kdy tu máme válku horkou na Ukrajině.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
163 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)