28.6.2019
Kategorie: Společnost

Putin hlásá svobodu internetu, aneb vrah o morálce káže

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieJe mimořádně hloupé dávat Rusko za vzor svobody a normálnosti, když skutečnost je tristní. Úroveň svobody na ruských sociálních sítích je taková, že diskutéři jsou za „nesprávné“ příspěvky trestáni soudy a zavíráni do vězení.

Tak z ruského prezidenta Vladimíra Putina se stal bojovník za svobodu internetu, kdežto Západ činí pravý opak, alespoň to nedávno napsaly proruské „Svobodné noviny“. Je to jedna z nejhorších lží poslední doby. A na tvrzení současného kremelského vládce pasuje citát jedné z písní Karla Kryla, vrah o morálce káže.

Ano, Západ také není dokonalý a některé jeho praktiky v rámci politické korektnosti jsou hrozné. Ovšem z hlediska svobody projevu je proti Rusku rájem na zemi. V Rusku ve skutečnosti funguje velmi přísná cenzura webových stránek, kterou řídí agentura Roskomnadzor.

Jedním z důkazů je příběh Vladimíra Luzgina, který pracoval jako autolakýrník v Permu. Ten na ruské sociální síti Vkontakte sdílel příspěvek, podle kterého byl Sovětský svaz spolu s nacistickým Německem spoluzodpovědný za rozpoutání II. světové války v roce 1939, protože spolu tyto dva státy přepadly Polsko. Normální názor na historii, řekli bychom, s nímž můžeme souhlasit nebo nesouhlasit. Ovšem v Rusku je to jiné. Pan Luzgin byl za něj tamními soudy odsouzen kvůli šíření extrémismu k pokutě v přepočtu 88 tisíc korun.

Rus Ildar Dadin byl uvězněn na 2,5 roku za to, že se nebál veřejně velmi tvrdě kritizovat ruské poměry. „Odměnou“ mu je pobyt v trestanecké kolonii v Karélii, kde ho věznitelé bili a mučili. V Rusku ovšem není sám. Tamní platnýzákon obecně kriminalizuje veřejné projevy svobodného názoru.

Problémy mají i Rusové, kteří svobodně vystupují na Vkontakte, jež je obdobou našeho Facebooku. Tak třeba jedna právnička dostala dva roky vězení za to, že na něm kritizovala útisk Ukrajinců v ruské Kubáni.

Ale potíže mívají kromě jednotlivců i samotná média, která si dovolují tu drzost být nezávislá na vládnoucí moci. Např. televize Dožď byla v podstatě státem zlikvidovaná jenom proto, že si před časem dovolila položit lidem anketní otázku, zda se Leningrad (Sankt Petěrburg) neměl za obležení v II. světové válce raději vzdát. Výsledkem bylo odebrání vysílací licence, takže tato stanice už vysílá jen na internetu.

V Rusku spočívá velké nebezpečí právě v paragrafu o extrémismu, který se často zneužívá proti nositelům nepohodlných názorů. Kdyby naše úřady měly postupovat jako ty ruské, tak dobrá polovina diskutujících na sociálních sítích je za mřížemi a to samé by se týkalo i jistých zdejších blogerů a diskutérů, kteří se tak „odvážně a hrdinsky“ trefují do Západu, když se to smí.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 2,51 out of 5)
Loading...