14.3.2020
Kategorie: Společnost

Proti koroňáčku po vidlácku

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Můj bratr Master mě včera upozornil na zajímavou věc. Že Koroňáček je jaksi odolný proti švejkování. Fungovalo nám to na Císaře Pána, fungovalo to na Hitlera, Stalina, funguje to na současnou vládu i na všechny minulé. Ale breberce je to tak nějak jedno. Koroňák netrápí že rozdělíte akci nad třicet lidí na dvě akce po dvaceti. On potřebuje jen toho jednoho nakaženého na místě. Nic víc. Pokud tam nepřijde, můžete mít klidně vyprodaný koncert Rolling Stones a nestane se nic. Pokud nakažený dorazí, postačí mu deset, dvacet i méně lidí pohromadě. Roznašeč to stejně jen rozdá okolo sebe a pak už pracují ti další. 

 

Koroňáček nebere ohled na to, jestli jste stihli dojet domů z Itálie před hodinou vyhlášení karantény nebo až po ní. Koroňáčku záleží jen na tom, aby bylo koho nakazit. Koroňáček potřebuje roznašeče a je mu zcela buřt, jestli to bude jeden na jednoho v taxíku nebo sto na jednoho v metru.

Moje první dnešní doporučení zní – myslete na to a jednejte podle toho. Omezte své kontakty na nezbytné minimum, alespoň prozatím. Ochutnávka vín kam přijde čtyřicet lidí je totéž jako plný stadión Sparty. Nejde o to, kolik je kde lidí, ale zda tam bude někdo infikovaný. Čím méně lidí potkáte, tím menší je šance potkat nakaženého a to je to jediné, co hraje roli. 

A teď k zemědělství, které začíná dostávat úplně nový rozměr. Jako Vidlák vám samozřejmě budu doporučovat, abyste se do nějakého pěstování každopádně pustili.  Možná ten koroňáček na vládě zvládnou. Ale zvládnou i tu krizi, která si na nás brousí zuby? Chudáci herci už nejsou schopní platit hypotéky. Číšníci a taxikáři přijdou brzy na řadu.  A když se nebude splácet, ani bankéři nebudou schopní splácet své jachty. Bude se znárodňovat a nebo bude jen bordel? 

Když už tedy teď budete doma v karanténě, udělejte něco pro svoji soběstačnost. Nikdy úplně soběstační nebudete, ale tu a tam vám to může pomoci. O většině věcí jsem tu už psal, ale pojďme si to znovu shrnout pro nové podmínky.  

První věc, co byste měli mít v květináči, je hulení. Vypěstujte si nějakou tu rostlinku konopí. Není to těžké, na jedné rostlině je v jointech pět až deset tisíc korun, huliči budou furt, mohlo by to být solidní platidlo. Nezabere vám to moc místa a internet je plný návodů na pěstování. Tuším že “pro svou spotřebu” můžete mít tři rostlinky. (A samozřejmě platí zlaté pravidlo, že kdo kupuje semínko přes internet, ten nepěstuje) 

Dalším univerzálním platidlem je vajíčko. Pokud máte kde, postavte si malý kurník pro pět až deset slepiček. Slepice sežere jakékoliv zbytky, prakticky není možné ji otrávit,  pokud se může pást na trávě, nepotřebuje moc krmiva a pokud už ji budete dokrmovat, není problém u kteréhokoliv soukromého zemědělce koupit trochu obilí. Kromě toho v každé prodejně krmiv pro psy seženete i něco pro slepice. Pokud by s tím někdo doopravdy chtěl začít, kupte si Plastin. Jedna lžička do krmení denně a slepice má vše potřebné pro tvorbu skořápek. Navíc v jednom vajíčku je denní dávka úplně všeho potřebného pro dospělého člověka. Deset slepic = pět vajíček denně. Drze řeknu: zbavte se psa peníze takto ušetřené použijte na slepičky. 

Pokud vás dlouhá karanténní nečinnost vyžene na zahrádku – pomalu je čas na rostliny krátkých dní – hrášek, ředkvičky, špenát. Po nich zasejte červenou řepu. Hodně červené řepy. Naučte se jí jíst. Je to nejuniverzálnější zelenina. Sotva vyleze ze země, je zapotřebí ji jednotit – tedy protrhávat, aby rostlinky měly místo. Vytrhané bulky jsou hned k jídlu. Uvařená červená řepa s trochou mozzarelly nebo jakéhokoliv balkánského sýra… nebo kozího sýra, nebo taveného sýra… Velké bulky pak snadno zavaříte a máte vitamíny na zimu posichrované. Řepa se dá dlouhodobě ukládat. Je sice dřevnatá, ale když bude hlad, pojede vám víc než kaviár. 

Pokud to neděláte běžně, vykašlete se na cibuli, mrkev a petržel. To nevyroste všude, potřebuje správný typ půdy a musí se o tom něco vědět. Naopak zasaďte brambory. To zvládne i blbec. Vyrostou vždycky a mají vždycky solidní výnos. I ty velmi ranné vydrží relativně dlouho. Brambory se dají pěstovat i v posekané trávě, shrabaném listí, dají se pěstovat na stojáka ve starých pneumatikách. 

Pokud jste ve městě, dejte si alespoň na balkón rajčata.

Pokud máte málo obdělávatelné plochy, dělejte koření a bylinky. Majoránku, bazalku, chilli papričky, libeček a podobně. Nezabere to skoro žádné místo a výpěstky vyměníte za ledacos. 

V dnešní době už neseženete pořádné nářadí. Tož udělejte investici do své budoucnosti, kupte si od Fiskarsu rýč, rycí vidle, lopatu, obyčejné hrábě a motyku. Nic víc v podstatě nepotřebujete a vidlemi se i solidně ubráníte. Ostré vidle a hned vás lidi berou vážně. 

Kupte si jakékoliv tekuté sirnaté hnojivo. Ttřeba Sulku.  Síra je nejen hnojivo, ale i základní prostředek proti plísním a hnilobám. Kupte si modrou skalici, to je druhý prostředek proti všemu. A pokud nechcete ručně sbírat mandelinky jak otroci, kupte si na ně hodně silný insekticid. Na malou zahrádku postačí i ruční rozprašovač na Okenu. 

Domluvte se se sousedy, každý dělejte něco jiného a navzájem vyměňujte. 

Naučte se zavařovat. Málokdo máte doma pořádný sklep, tak dělejte to, co nepotřebuje chlad. Sklenice s jídlem naskládáte v nouzi i do peřiňáku.  Kolem silnic všude rostou ovocné stromy Ve šťastnějších krajích je na nich tolik ovoce, že jako nezaměstnaní můžete celou ovocnou sezónu česat a zavařovat. Můžete se také nechat najmout na česání a horší matroš si odnést domů v podstatě zdarma jako prémii. Ještě vás budou nosit na rukou, že je toho zbavíte. Když to zavařujete, je to jedno. Slušný kompot z hrušek, jablek či třeší se dá dobře prodat či vyměnit. Meruňková marmeláda je ovocné zlato. 

Pokud si troufáte, dejte se na výrobu kořalky. Nouzový aparát si zbastlíte z papiňáku a pár měděných trubek. Nemusíte ani pálit z ovoce. Můžete dělat obdobu vězeňské kvasky, ale z žita. Dvacet kilo žita (100 kč) , osmdesát kilo cukru (1000 Kč) a správný postup vám dá minimálně 50 litrů velmi dobré kořalky (5000 Kč) prodatelné se slušným ziskem ve všech časech a v každém režimu. Dejte práci Kovodělu Janča a kupte si skutečnou měděnou pálenici. (A samozřejmě všechno domlouvejte s celníky, udělejte si řádnou provozovnu, plaťte spotřební daň a všechny ostatní daně a přemýšlejte, proč si lidi v Rakousku či Maďarsku mohou pro svojí potřebu něco vypálit a u nás ne.)

Chovejte nutrie – to je totéž jako králík, ale vydrží to všechno a sežere to všechno. Když to neděláte na srst, můžete je chovat v králíkárně bez vody. Ale železné – dřevo prohryžou. Maso je lepší než králičí, ale blbě se to zabíjí – brání se. 

Včelaři – přes všechny obtíže, vy jste vysmátí. Med, propolis, vosk. kdo to má, ten je v podstatě bohatý. 

Kolegové zemědělci mě v diskusi jistě doplní. A samozřejmě budeme probírat aktuální situaci. Ve chvíli, kdy toto píšu (čtvrtek 18,00) je 109 nakažených, ale jsem si jistý, že virus si dá záležet a do rána to bude oněch 120 lidí, aby se splnily grafy. V sobotu bude nakažených 250. V pondělí 500. Opatření se začnou projevovat až později. A pokud se mýlím, jednak budu rád a jednak to bude unikátní a ve světě ojedinělý výkon státní správy. 

Jo a jinak si všimněte – něco plácnete na internetu a že jste blbec je jasné do dvou dní… Takhle to funguje ve válečných časech… když je mír, můžete jako herec či sociolog plácat kraviny celá léta a nikdo si nevšimne, že jste vůl. Pak stačí jedna krizička a ukáže se to prakticky okamžitě. To je také ten důvod, proč válku vždycky ukončují jiní maršálové, než co ji zahajují. 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...