30.12.2018
Kategorie: Historie

Pronásledovaní křesťané v Palestině

Sdílejte článek:
HANA LUKEŠOVÁ

Ačkoliv se vedoucí palestinští představitelé rádi zaštiťují křesťanstvím, snaží se zneužít křesťanskou kauzu proti Izraeli, islamizují Vánoce, dokonce Pána Ježíše líčí jako „prvního Palestince“, či „palestinského proroka islámu“, pravidelně pravdu převracejí v lež, fakta jsou úplně jiná a považuji za velmi ostudné, když někteří „křesťané“ či respektive lidé, křesťanstvím se zaštiťujícím, staví za islám či za tzv. Palestince.

[ad#textova1]

V mnohých islámských zemí jsou křesťané tvrdě pronásledovaní, ale nejinak je tomu i u tzv. Palestinců. V Gaze Hamasáci zakázali křesťanům slavit Vánoce a ani pod Abbásovou Palestinskou autonomií křesťanství zrovna, mírnými slovy, „nekvete“.

Odstrašujícím příkladem budiž nám Betlém, město kde se Pán Ježíš narodil.

V období, kdy Betlém spravovali Izraelci (1967-1995), před podpisem Oselských mírových dohod, které skončily pro Stát Izrael nakonec debaklem, čehož jsou si již mnozí Izraelci vědomi, kromě naivních snílků na levici, což dokládá nekonečný palestinský terorismus a narůstání obětí z řad Izraelců, se dá prakticky říci, že tzv. Palestinci utopili mír v krvi, počet křesťanů vzrůstal a dá se říci, že křesťanské obyvatelstvo prosperovalo.

V Betlémě kdysi pod izraelskou kontrolou žilo 80% křesťanského obyvatelstva, zatímco nyní, pod vládou Palestinské samosprávy, poklesl počet křesťanů na pouhých 20% z veškeré palestinské populace. Toto pronásledování křesťanů probíhá ve všech oblastech, které ovládá Palestinská samospráva pod Mahmůdem Abbásem. V nedávné době palestinští teroristé zabrali např. domy v Beit Jala, kde žili křesťané, ze kterých palestinští Arabové ostřelovali domy v židovské čtvrti jižního Jeruzaléma. Dalším exemplárním případem krutého muslimského zacházení bylo zabrání a částečné vyplenění Baziliky Narození Páně a některé její části používali palestinští teroristé jako latriny.

Nastávající tíživá situace vedla některé významné představitele křesťanského vyznání v Betlémě, aby požádali izraelskou vládu o připojení města k Izraeli. Roku 1995 křesťanský starosta Elias Frei požádal tehdejšího izraelského premiéra Jicchaka Rabina, aby se nestáhl z tohoto města z obavy o budoucnost křesťanské komunity ze strany muslimského obyvatelstva.

Roku 2003 během probíhající zuřivé palestinské intifády postavili Izraelci bezpečnostní plot mezi Jeruzalémem a Betlémem, vlastnictví jednoho kostela poblíž bariéry zůstalo však straně, kterou spravovala a spravuje Palestinská autonomie, a proto žádali místní křesťanští vůdci, aby mohli změnit přístupovou cestu a tím zůstat na izraelské straně.

Betlém není jediné město pod vládou Palestinské autonomie, kde probíhá pronásledování a útisk křesťanů, vzpomeňme si rok 2006, kdy byly vypáleny dva kostely v Nabulusu, po kázání bývalého papeže Benedikta XVI. v Řezně, během kterého si dovolil jisté kritické poznámky vůči muslimskému prorokovi Mohamedovi.

Palestinská samospráva je na 36. místě z 50 zemí, které nejvíce potlačují křesťany.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Hana Lukešová 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...