2.1.2023
Kategorie: Politika

Pročpak se asi někdo rozhodne stát se prezidentem republiky?

Sdílejte článek:

ANTONÍN FISCHER

Pročpak se asi někdo rozhodne stát se prezidentem republiky? Přehlédněme šest outsiderů s takřka nulovou šancí k vyhrabání se na Hrad. Zbývají tři střídající se na špičkách průzkumů.

Pavel! Změnil si křestní jméno na “generál”. Generálů máme plné Dejvice, takže to zase žádná sláva není. Navíc je generál vysloužilý, něco jako veterán (J. Bek) z filmové pohádky Hrátky s čertem. Takže nic moc. Na plakátech slibuje, že vrátí Česku řád. Není jasné, jestli tím myslí možné vyznamenání za službu pod rudým praporem Varšavské smlouvy, nebo za službu pod praporem modrým, NATOvým. Ale asi myslí řád jako pořádek. Pořadovou přípravu, politické školení mužstva, k zemi, vztyk….vpravo hleď, vlevo hleď (podle politických větrů). Hrad a prezidentskou kancelář obsadí vojenská jujta (první j se čte jako ch) a odzbrojená česká armáda bude mít konečně vrchním velitelem vojenského prducha (čti pracujícího důchodce ). Zjevem se Pavel stylizuje do něčeho mezi tatíčkem Masarykem a císařem Františkem Josefem.

Nerudová! Nemá komunistickou minulost, protože malé děti do strany nebrali. Nemá vlastně žádnou minulost, která by jí dala základ pro prezidentování. Ale vidí příklad na Slovensku, kde ve volebním klání a taky o prsa zvítězila blondýnka. Na plakátech slibuje, že je změnou, která nastartuje Česko. Neříká, čím a jak může něco nastartovat. Její odpůrci tvrdí, že je tam překlep, že správně bude nasere Česko. V televizním hovoru se Nerudovka zasazovala o uznání třetího, čtvrtého…sedmého pohlaví. Neřekla, kolikáté má sama. Je to dost důležité, na Hradě a v Lánech zatím vládli muži. Je třeba včas vědět, jestli nebude nutné předělat prezidentskou toaletu, něco ubrat, něco přidat.

Babiš! Jako prezident si zdaleka nevydělá tolik, jako podnikatel. Jeho firmy ve svěřeneckých fondech zaměstnávají 40 tisíc lidí, nepotřebuje proto velet partě poskoků v prezidentské kanceláři. Nejde mu o hrady a zámky, obojí si může koupit. Má dražší auto než prezident, ženu, která je dámou, aniž by byla dámou první…. . Jako prezident by Babiš nic nezískal, finančně by spíš prodělával. Ti, kteří tvrdí, že mu jde o moc, kecají. O moc mu moc nejde, protože prezident skoro žádnou moc nemá. Ale mohl by si předvolávat Fialu a jeho pětisoukmenovce. A za to mu to, jedudědkovi, stojí.

Když to tak vezmu, vono je to skoro jedno. Kdyby nebyl žádný prezident, nic by se nestalo. Jen by se dost ušetřilo. Pravomoci prezidenta jsou více či méně symbolické. Odpovědnost prezidenta skoro žádná. Z hlediska trestního práva je prezident osobou za své konání neodpovědnou. Něco jako osoba zbavená svéprávnosti.

 

Antonín Fischer

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 3,64 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)