20.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Proč nebudeme pracovat pro stát?

Sdílejte článek:

OD: PAVOL LUPTÁK 20|05|2014

 

Slovenská IT společnost Nethemba sepsala a publikovala na svých webových stránkách 9 důvodů proč nechtějí pracovat pro stát. Proč, když jim tak unikají kontrakty a finance? Nahlédněte s námi do zákulisí byrokracie státních zakázek …

 

[ad#hornisiroka]

 

Nepracujeme ( a nechceme pracovat ) pro stát a státní instituce. Důvody jsou jak ekonomické, tak etické a speciálně kvůli těm druhým nás velmi mrzí, že jsme toto oficiální rozhodnutí neudělali už dříve:

 

1. Stát nepokládáme za seriózního a rovnocenného partnera

Stát vynucuje své smlouvy z pozice síly a nejsme schopni se s ním dohodnout na oboustranně výhodném kompromisu. Stát sice argumentuje, že má oporu v zákonech, je ale zjevné, že uvedené zákony týkající se veřejných zakázek jsou napsané v jeho prospěch.

 

2. Veřejné zakázky ve státní sféře speciálně v oblasti IT jsou velmi zkorumpované

Naše nabídky byly v minulosti opakovaně zneužity jako ‘ krycí ‘ , aby bylo dosaženo minimální množství dodavatelů v souladu se zákonem . Většina státních tendrů končí v rukou pár politicky spřízněných firem, které si za nemalou provizi kontrahují další firmy, které to reálné udělají.

Toto chování pokládáme za vysoce demotivující a velmi neférové​​.

 

3. Veřejné zakázky jsou extrémně byrokratické

Je běžné, že státní instituce vyžaduje předložit řadu dokumentů od dalších státních institucí, které si nedokáže opatřit sama napřímo . Doba na dodání těchto dokumentů je mnohdy 30 dnů, přičemž doba na podání všech materiálů do veřejných zakázek je podstatně kratší , takže se to bez speciálního urgování a doprošování nedá stihnout ( a vzniká prostor pro úplatky / korupci ).

Byrokracie ve státní sféře je někdy tak dramatická , že ji dokáží ve veřejných zakázkách překonat jen největší a nejdražší firmy, takže se stát zcela připraví o cenově nejzajímavější nabídku menší firmy a vybere nakonec úplně nejdražší řešení . Stalo se nám, že naše náklady na vytvoření nabídky dosáhly objemu samotného státního projektu, který byl předmětem souteže .

Z tohoto důvodu vstupovat do veřejných zakázek je pro nás velmi neekonomické.

 

4. Stát se nechová ekonomicky

Souvisí to s tím, že státní úředníci na rozdíl od soukromých firem nerozhodují o svých vlastních penězích – jejich rozhodování je proto často velmi neekonomické, připouštějící neúměrný stupeň byrokracie.

Stát má ” neomezené zdroje ” na právníky , či připomínkování smluv. Soukromé firmy jsou ekonomicky motivovány dohodnout se rychle a pružně na oboustranně výhodné smlouvě, v opačném případě se to totiž na obou stranách může neúměrně prodražit. Stát musí následovat ” literu zákona ” a toto chování častokrát s ekonomickým rozhodnutím nemá nic společného.

Pro nás jako firmu je obtížné spolupracovat s byznys partnerem, který nemá ekonomickou motivaci se co nejrychleji a nejdříve dohodnout, protože má prakticky neomezené zdroje.

 

5. Veřejné zakázky nezohledňují reputaci dodavatelů

Často je kritériem hodnocení nabídek výhradně jen cena , a i ​​když ne , tak zadavatel prakticky nemá možnost hodnocení nabídek na základě reputace dodavatele ( což je mnohdy jediný důvod na základě kterého si soukromá firma vybírá jinou soukromou firmu ). Soutěže následně vyhrávají neznámé schránkové firmy bez reputace ( co se běžně děje i při projektech za miliony eur ! ). Zadavatel má sice možnost vyžádat si vysvětlení nízké ceny, jde ovšem pouze o formalitu, která těžko zabrání uzavření smlouvy.

Protože zohledňovat reputaci ve výběrovém řízení je velmi obtížné a státní instituce chce přesto konkrétního dodavatele, mnohdy veřejné zakázky skončí s velkými množstvím nesmyslných podmínek – například na vytvoření webové stránky státní instituce vyžaduje, aby to řídil člověk s Prince2 , analyzoval člověk s OMG UML, na bezpečnost dohlížel člověk s CISSP a grafiku navrhoval člověk s doktorským vzděláním. Všechna tato kritéria drasticky navyšují celkovou cenu projektu a v konečném důsledku stát jednoduchý projekt několikanásobně přeplatí .

Naše společnost nechce nijak participovat v jakémkoliv článku tohoto byrokratického procesu, který okrádá poplatníky.

 

6. Stát permanentně a vytrvale zhoršuje podnikatelské prostředí

A hází podnikatelům ” klacky pod nohy ” ( nejen IT firmám ), zvyšuje nebo zavádí nové daně, vynucuje nejrůznější odvody a poplatky a zvyšuje neúměrně byrokracii .

Pokud by náš libovolný byznys partner měnil dohodnuté smluvní podmínky tak často a v takovém rozsahu jako stát, tak s ním jako firma už dávno rozvážeme smlouvu.

 

 

 

7. Komunikace se státem je velmi neflexibilní a pomalá, nefunguje podávání stížností

Jsme svědky toho jak státní instituce neplní lhůty dané zákonem ( například při poskytování různých výpisů), přičemž samozřejmě nemají problém uvalit pokuty na občany a firmy, které se jakkoli opozdí ( například v placení DPH ) a zveřejňovat je na černých listinách. Podávání stížnosti je stejně byrokratické a častokrát končí v černé díře.

Toto chování ze strany státu vnímáme jako značně schizofrenní, znemožňující se účastnit veřejných zakázek.

 

8. Veřejně vystupujeme vůči neefektivnímu státnímu boji proti cyberzločinu a cyberterorizmu jakož i státním institucím dotovaných ze státního rozpočtu k tomu určených (více informací v našem blogu ” Pohled na IT bezpečnost a soukromí z pohledu ekonomického pragmatika nebo v anglické prezentaci ), které by se na volném trhu reálné neuživily a pokládáme je za zbytečné.

Pokládáme za eticky nekonzistentní kritizovat stát a současně pro něj pracovat.

 

9. Netolerujeme státem podporovanou digitální diktaturu

ESD uvedl kontroverzní “data retention ” zákon, který umožňuje celoplošné špehování všech občanů, za neslučitelný s Listinou základních práv EU. Na Slovensku tento zákon ale stále platí a byl schválen bez jakékoliv veřejné širší diskuse. Podobně před nedávnem státní instituce SIS podala zvrácený návrh k odposlechu jakékoliv šifrované komunikace.

 

Pokládáme za nemorální pracovat pro instituci , která stále toleruje , či dokonce z vlastních řad navrhuje zákonypodporující diktaturu.

 

Dokud sdílíte některé z našich hodnot a názorů, neváhejte se k nám přidat.

 

ZDROJ: nethemba.com

 

Nethemba je slovenská bezpečnostní IT společnost založená v roce 2007 specializující se primárně na bezpečnost webových aplikací a penetrační testy. Tvoří ji specialisté s dlouholetými zkušenostmi v oblasti bezpečnosti. Kromě širokého portfolia, které zahrnuje intranetové a lokální systémové audity, digitální forenzní analýzy, audity bezdrátových sítí a bezpečný návrh VoIP se Nethemba jako jediná na Slovensku a v Čechách věnuje bezpečnostním auditem RFID technologií a aktivnímu výzkumu v oblasti bezpečnosti, což demonstruje pravidelnými prezentacemi na konferencích po celém světě.

 

[ad#velkadolni]

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...