15.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Český ekonomický zázrak?

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Česká republika má rekordně nízkou nezaměstnanost, příjmy lidí rostou. Dalo by se tedy říci, že se my Češi máme. A věru se máme. Někteří se však mají… na dluh. Případně se mají… jenže pěkně mizerně.

[ad#textova1]

Jak zjistila Otevřená společnost, má v průměru každý desátý Čech starší patnácti let, což je celkem 863.000 lidí, na krku exekutory kvůli svým nesplaceným dluhům, skoro půl milionu z nich má tři a více a 151.000 z těchto lidí dokonce současně více než deset exekucí.

A počty takových lidí neustále rostou; ač se prý máme ekonomicky lépe a lépe, přibylo za loňský rok 31.000 lidí s exekucí, což je nárůst o 3,4 procenta.

Ač si u nás vyděláváme víc a víc, je tolik lidí, kteří se nedokážou vyhrabat z dluhové pasti a splácejí přinejlepším jen úroky a sankce, a devět z deseti exekucí je nevymahatelných, protože kde nic není, tam ani čert nebere.

Polovina z takových dluhů je prý ve výši do 10.000 korun a většinu vymáhané sumy činí náklady na vymáhání, jež dluhy navyšují často natolik, že je zcela nereálné, že by to mnozí dlužníci kdy zaplatili.

Domníváte se tedy, že někdo zadlužující se lidi chytí pod krkem, že je budou věřitelé stůj co stůj ždímat, aby dostali své peníze zpět? Domníváte se, že dlužníky postihnou nějaké paragrafy nebo že konečně někdo zakročí proti té všudypřítomné reklamě na „výhodné“ půjčky, které tu vnucuje kdekdo kdekomu, nejednou naprosto beze špetky soudnosti?

Domníváte-li se to, mýlíte se. Protože čeští politici a „odborníci“ na dluhovou problematiku smýšlejí jinak.

A tak chce třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán, aby připadal na každého dlužníka jen jeden exekutor a aby byly ze zákona odpouštěny dluhy všem bez ohledu na jejich výši a schopnost dlužníků splatit aspoň část ze své „sekery“.

A organizace, které se této problematice věnují, chtějí dokonce novelu insolvenčního zákona, jež by dlužníkům pomohla. To aby jeden exekutor řešil povinně všechny dlužníkovy dluhy, aby se marné exekuce zastavovaly a srážky z platu určené na splácení dluhů od práce a splácení neodrazovaly. Tedy nemělo by platit, že čím víc dlužník vydělá, tím víc mu ze mzdy strhnou. A dlužníkům by se prý mělo také více radit.

Kdo na to má doplatit? No kdo asi? Naplno to pochopitelně nikdo ze zmíněných neřekne, ale… Zaplatit by to měli logicky ti dospělí Češi, kteří si počínají rozumně, nedělají dluhy a naopak si něco našetřili. V průměru devíti rozumným Čechům se má vzít a jedné zadlužené pochybné existenci dát. Aby si takový zkrachovalec mohl oddechnout a dál si spokojeně žít, jako by se nechumelilo.

Jenže čemu se vlastně divím, že? Proč mě to vlastně rozčiluje? Vždyť už je to přece dávno tak „normální“! V České republice…

… kde nyní uvažuje i samo ministerstvo financí o tom, že by zase vydalo spořící státní dluhopisy, jež by rozprodalo svým občanům. Že by se ještě více zadlužilo, jak se to tu praktikovalo do roku 2014. Ač má stát i tak dluhy, jež si normální člověk nedokáže snad ani představit a svůj podíl na tomto mnozí lidé nikdy nebudou schopni dát dohromady a splatit, chtěli by nejvyšší státní finančníci dělat takové dluhy v průběhu celého příštího roku nanovo.

Má to prý totiž být výhodné pro stát i pro obyčejné lidi-věřitele. Pro lidi proto, že stát klidně akceptuje i vyšší úrok, než jaký nabízejí lidem komerční banky, a pro stát…

Pro stát proto, že od lidí dostane peníze levněji než od někoho jiného. A také proto, že se banky, které státu půjčují, víc starají o to, jak stát s jejich penězi hospodaří. Kdežto obyčejní lidé neohlídají, zda je hospodaření státu hospodárné a efektivní.

Takže si chce zadlužený stát znovu půjčovat; i od obyčejných lidí, kteří mu nemohou koukat pod prsty. Kteří státní ekonomický šlendrián zavčasu neodhalí a nic s ním nezmůžou.

A nakonec to zaplatí… no kdo asi? Stát, který dělá větší útratu, než na jakou má, to stejně jako u těch předlužených obyčejných lidí nebude.

Zase to odnesou ti, kdo si počínají rozumně.

Připadá vám to normální?

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...