18.5.2025
Kategorie: Společnost

Proč jsou ti antitrumpovci takové hysterky?

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Benjamin KurasV Americe se tomu říká „Trump derangement syndrome“, čili syndrom nepříčetnosti z Trumpa. Hysterické běsnění je jeho projevem. Lidem psychicky nevyšinutým z toho zbývá děs.

 

Schválně si vyzkoušejte na sobě (drhnutí proti srsti, mráz po zádech, vstávání vlasů na hlavě a podobné symptomy) takovéto mediální výroky: Začátek politiky státního teroru. Výkon moci na základě Führer principu. Poslání nevinného člověka do gulagu v jiné zemi. Test, jak unášet Američany a lifrovat je do zahraničních koncentráků. Útěk od práva k donucování. Podkopání právního a ústavního řádu. Protiústavní eskapismus. Zhoubný růst státních represivních orgánů, mimo jiné maskovaných mužů v černých dodávkách. Ústup státu od principu zákonnosti.

Takovéto výkřiky jste se tuhle mohli dočíst v tradičně hysterickém českém médiu zvaném Deník N o činech současného prezidenta USA. Byly převzaty z Ameriky od tamního historika Timothyho Snydera, zde populárního studiemi střední a východní Evropy, jako byl bestseller Krvavé země. Jejich brutálním dějinám, hitlerovským i stalinským, se profesoru Snyderovi Trumpova Amerika začíná podobat.

Snyder

Nám by se to zase mohlo podobat v rámci urážky památky všech těch zdejších obětí. Snyder tentokrát lamentuje nad jedním člověkem deportovaným do rodného El Salvadoru po dvanácti letech pobytu v USA, a hájí ho jako bezúhonného a legálního rezidenta USA. Americkými úřady byl „omylem unesen a poslán do koncentračního tábora v Salvadoru”.

S trochou pátrání v amerických médiích bychom se o Salvadořanovi jménem Abrego Garcia dověděli taky třeba toto: Do USA přišel v roce 2012 ilegálně (už to samo o sobě je trestný čin zasluhující deportaci). Je členem gangu zvaného MS-13, který je v Salvadoru stíhán jako zločinný, v USA klasifikován jako teroristický. O jeho deportaci rozhodl americký soud už v roce 2019. Zdržela se odvoláváním k vyšším soudům, kde se hájil tím, že ho v Salvadoru chce zabít konkurenční gang. Soud tedy schválil deportaci do třetí země. Omyl spočíval jen v tom, že byl i přesto poslán do El Salvadoru. Tam však není vězněn v koncentračním táboře, nýbrž ve věznici se zpřísněnou ostrahou. I kdyby Americký soud rozhodl o chybné deportaci a pro návrat, Salvador už ho odmítá vydat zpět. A i kdyby jej vrátil, americký soud by ho mohl rovnou dát deportovat do třetí země.

Co Capitol?

Nebudeme se přít, která z obou verzí je pravdivější. Raději bychom se zeptali profesora Snydera, kde s tím svým „zhoubným růstem státních represivních orgánů“ a „začátkem politiky státního teroru“ byl, když pět tisíc agentů FBI po celé USA zatýkalo a věznilo 1 570 občanů za účast na demonstraci 6. ledna 2021, která z veřejného prostranství vtekla do kongresového sídla Capitol – podle video záznamů aktivně vítaná vstřícnými strážci. A vešla do dějin jako největší trestní vyšetřování celých amerických dějin.

Pravda, necelá stovka z nich se s některými ze strážců fyzicky střetla, čímž se dopustila trestného činu násilí na veřejném činiteli. Někteří tu a tam něco rozbili, čímž spáchali poškození státního majetku. Z jejich řad padl jeden jediný výstřel, a to prokazatelně do vzduchu, ještě venku. To stačilo, aby celá demonstrace mohla být označována za „ozbrojené povstání“.

Co že tedy spáchalo těch ostatních cirka 1 400? Inu „protistátní spiknutí“, „tuzemský terorismus“ a „pokus o zvrácení výsledku voleb“. Slízli za ně rozsudky od několika týdnů do 22 let vězení. Mnozí seděli dlouhé měsíce ve vazbě bez rozsudku. Někteří až do amnestie, kterou jim Trump udělil v první den svého druhého prezidentství.

Věznění

Od vězněných i od jejich právníků se veřejnost (v omezeném cenzurovaném rozsahu mimo hlavní média) postupně mohla dozvídat takovéto příhody:
Odepření zákonného práva propuštění na kauci do přelíčení. Věznění na samotce, v nejznámějším případě až 4 měsíce. Vnucované nošení roušek na tváři. Zabavování právních dokumentů a narušování styku obviněných s právníky, s výslednou nedostatečnou obhajobou u soudu. Zanedbávaná zdravotní péče – v jednom případě zlomená ruka a akutní rakovina. Znemožňovaná hygiena, špinavá voda, přetékající odpad. Zákazy návštěv, včetně příbuzných, reportérů a právníků. Znemožnění bohoslužeb a vzdělávacích příležitostí. Fyzické tresty a mučení ze strany dozorců (většinou imigrantů z Afriky), s projevy antibělošského rasismu. V jednom případě zbití vězně do slepoty a otřesu mozku, s odepřením lékařského ošetření a následnou smrtí.

A onen slavný „princip zákonnosti“? Ten si Bidenova vláda ještě posílila tím, že obhájcům odmítla vydat prý až tisíce hodin video-záznamů celé události snímané desítkami kamer. Proč asi že jako? No, co kdyby v nich obhájci našli něco, co by mohlo ohrozit tu „naši demokracii“ – jak té své vládě Biden a Demokraté říkali a s takovou láskou si piplali a chránili. Že jich nám až musí být líto.

 

DENÍK.TO

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)