25.8.2023
Kategorie: Společnost

Případ napadených Ukrajinek v Plzni: Byl pachatelem Rom?

Sdílejte článek:

PZ

Neznámý pachatel v Plasích na Plzeňsku v neděli napadl dvě ženy z Ukrajiny, které se s dětmi účastnily místní poutě. Ve společnosti to začíná vřít, a politici se předhánějí ve svých hodnoceních. Kam až to necháme dojít? 

.
Ve výpovědi obě ženy uvedly, že s dětmi ve věku jedenáct let a dva roky navštívily kolotoče a poté si povídaly u silnice. Poté u nich měl zastavit řidič starší Škody Octavia s vozíkem a ptát se, zda jsou ženy z Ukrajiny. Poté muž prý poodjel, nechal nastartované auto a vrátil se k ženám, které začal vulgárně urážet a poté je fyzicky napadl.
.
Starší žena vyvázla s podlitinami, mladší z ukrajinských žen utrpěla vážná zranění v obličeji, jako otevřenou zlomeninu čelisti, zlomeninu lícní kosti a frakturu nosních kůstek. Zraněná žena byla s poruchami vědomí transportována na urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň.
.
Policisté podle serveru novinky.cz už znají totožnost muže, který měl obě ženy napadnout. „Probíhají úkony trestního řízení,“ uvedla ve středu odpoledne krajská policejní mluvčí Pavla Burešová s tím, že muže aktuálně vyslýchají.
.
Doplňující informace k osobě podezřelého policie zatím neposkytla. Podle facebookového profilu Romové-České republiky-volí by se ale mohlo jednat o Roma. 
.
„Tak mám nepotvrzenou informaci, že ty dvě zmlácené Ukrajinky měl napadnout Rom, jestli to tak bylo…. Poděkujte takovým jako je např. Pepik Čonka alias Edmont Dantes. Tohle přece nechceme nikdo! Aby se na ulicích mlátily ženy a děti jen pro svou národnost nebo etnicitu! Zodpovědnost za to mají tihle vyvolávači nenávisti! Která nepomůže nikomu!“ stojí v příspěvku s tím, že zmíněný Čonka měl například v live videu prohlásit, že pokud „nějaký Ukrajinec vystrčí v Krupce nos, bude bit.“
.
Mohlo by tak jít o pokračování násilných střetů mezi Romy a Ukrajinci, v jejichž znamení se nese české léto 2023. Vše začalo v červnu, když byl na akci u brněnské přehrady při konfliktu mezi Romy a Ukrajinci ubodán jeden Rom. Jeho pohřeb vyvolal emoce na všech stranách. Následoval střet v Pardubicích, při kterém měla trojice Ukrajinců čelit přesile Romů a několik menších konfliktů, třeba v Ústeckém kraji v Krupce nebo v Bílině.
.
Za vrchol těchto sporů byl mnohými považován incident ve vyloučené lokalitě v Brně, kde si skupina Romů “došla“ do ulice, kde žijí Ukrajinci a pod okny jim vyhrožovali mimo jiné použitím zápalných láhví. Další vlny nepokojů se dají očekávat po rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který rozhodl o propuštění podezřelého Ukrajince z vazby. 
.
K incidentům se vyjádřila řada politiků, kteří zejména vyzývají, aby lidé nešířili nenávist a xenofobii. Ale také zaznívají různé názory, kdo za vyvoláváním nenávisti může. 
.
„Kořeny toho všeho mohou být v nedostatečném boji proti dezinformacím a ruské propagandě na všech úrovních. Proruské vlivy u nás mají příliš prostoru. Neustále veřejně opakuji, že se tomu musíme věnovat, naučit se bránit, komunikovat to a brát tyto hrozby vážně,“ konstatoval např. lidovecký místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek na sociální síti X.
.
„Surově napadnout ženu je hnus. Napadnout ji jen kvůli její národnosti je absolutní hnus. Tyhle činy jsou výsledkem nenávistných výroků na adresu Ukrajinců, podobně jako šíření nenávisti vůči muslimům ,stvořilo’ teroristu Baldu. Politická odpovědnost padá na ty, kdo ty nenávistné výroky šíří. Policie nebude tolerovat ani ty výroky, ani ty činy,“ uvedl na sociální sítí X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 
.

Za eskalaci napětí nese vinu Rakušan a Fialova vláda

.
Zcela jiný pohled na věc má kupříkladu předseda strany PRO Jindřich Rajchl, který se vyjádřil v tom smyslu, že odpovědnost za eskalaci napětí v České republice nese Vít Rakušan a celá vláda Petra Fialy. Rajchl tak avizoval na svůj videostream, kde se k situaci vyjádřil podrobněji.
.
.
„Důvodem (speciálního videostreamu, pozn. redakce) je zcela nechutná kampaň, kterou rozjeli pětikoaliční politici a vlastizrádná média po fyzickém napadení 2 žen ukrajinského původu. Toto napadení samozřejmě odsuzuji – kdo mě sleduje, tak ví, že jsem proti jakékoliv formě násilí, nota bene na ženách. 
.
Nicméně ubohé zneužití této kauzy k politickým hrátkám a cílenému rozpoutání nenávisti, ze strany těchto morálních trosek je za hranou toho, co bych jen na vteřinu hodlal tolerovat. 
.
Najednou už to pro ně není trestný čin jednotlivce jako v případě znásilnění a pokusu o vraždu patnáctileté dívky z Plzeňska. Najednou už se jim kolektivní vina náramně hodí a ve své ubohosti se tento exces jednoho pomateného člověka snaží zneužit k tomu, aby nás, kteří skutečně stojíme za občany této země, naprosto bezostyšně naházeli do jednoho pytle. 
.
Tak takhle tedy ne!
.
Překročili jste všechny meze. Lidé už vaším lžím nevěří a jsou připraveni vám to dokázat. Čas skládání účtů se blíží každým dnem,” vzkázal Rajchl vládním představitelům. 
.
 prvnizpravy.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)