
Přikloní se ústavní soud spíše k rozumnému výkladu práva a smete prezidentovu žalobu ze stolu, nebo nám ústavní soudci posunou ústavní právo někam do úplné absurdity?
MAREK STERZIK
Tak nám prezident podal ústavní žalobu na vládu. Asi proto, že si chce mermomocí podat ruku s „odpudivou lidskou bytostí, se kterou by si ani ruku nepodal.“
Je ale dobré připomenout, že článek 63 ústavy, kterým se Petr Pavel ohání, a který mu skutečně v odstavci (1) připisuje pravomoc zastupovat stát navenek, obsahuje také odstavce (3) a (4). Odstavec (3) vyžaduje pro pravomoce z odstavce (1) zcela explicitně kontrasignaci premiéra a odstavec (4) jde ještě dále – připisuje za kontrasignovaná rozhodnutí prezidenta odpovědnost vládě!
Pan prezident tak možná spoléhá na to, že jím dosazení ústavní soudci (kterých je naprostá většina) mu budou loajální a rozhodnou spor v jeho prospěch. Ti ale, i kdyby opravdu panu prezidentovi chtěli být loajální, mají jenom dvě možnosti. Buď smetou prezidentovu žalobu ze stolu, nebo nám vzhledem k odstavci (4) článku 63 ústavy zavedou do práva právní konstrukt, ze kterého vyplývá odpovědnost vlády za něco, co vůbec není v její pravomoci rozhodovat. Bylo by to asi tak na stejné úrovni, jako vás zavřít do vězení za to, že váš kolega v práci zpronevěřil vaší firmě velké peníze. Prostě z titulu toho, že je to váš kolega.
Přikloní se ústavní soud spíše k rozumnému výkladu práva a smete prezidentovu žalobu ze stolu, nebo nám ústavní soudci posunou ústavní právo někam do úplné absurdity a stanoví odpovědnost za něco, co jeden nemůže rozhodnout? A budou potom také ústavní soudci brečet, že nám tu klesá důvěra v ústavní instituce a že za to může Putin skrze své ošklivé a zlé dezinformace? Nebo se to pokusí Ústavní soud nějak „ošvejkovat,“ aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá?
No, doneste mi popcorn, protože tohle bude velmi šťavnaté.
FB
- Josef Mašín: Trump měl a mohl skončit válku na Ukrajině krátce po svém zvolení - 24.6.2026
- Přikloní se ústavní soud spíše k rozumnému výkladu práva a smete prezidentovu žalobu ze stolu, nebo nám ústavní soudci posunou ústavní právo někam do úplné absurdity? - 24.6.2026
- Prezident definitivně promeškal šanci neudělat ze sebe hňupa - 24.6.2026


„zavedou do práva právní konstrukt, ze kterého vyplývá odpovědnost vlády za něco, co vůbec není v její pravomoci rozhodovat“
Už tam zavedli právní konstrukt, že provozovatel vozidla (majitel) zodpovídá za přestupky spáchané s jeho vozidlem, i když jej řídil někdo jiný. Ústavní soud může fšecko!
Vzhledem k nové skutečnosti žádosti převlékací gumy z hradu o předběžné opatření,
si dovolím tipovat jak to dopadne.
US asi chápe, že vydat rozsudek že PePa má rozšířená práva jde proti zdravému rozumu i ústavě země s parlamentním systémem.
Takže PePovu žalobu zamítne jako neopodstatněnou, ale …..
…… ale US nyní vydá předběžné opatření, že než US vynese rozsudek, tak vláda musí převlékací gumu z hradu poslouchat, a musí ho vzít na potlach do Ankary jako oficiálního zástupce státu.
No vláda může PePu nominovat jako vládního fotografa, šaška kterým vlastně už je!
baxa je stejná bezpáteřní krysa jako pavel.
Zajímavé. Pořád dokola a dokola se tu propírá nezávislost ČT, ale o nezávislosti Ústavního soudu se nemluví vůbec.
Teď se ukáže jak právním státem je ČR. Z dosavadního jednání Pepana si žádnou naději nedělám. A poděkovat členstvu ÚS že je PePa jmenoval do funkce, je jako když budeme děkovat samovaru že nám dovolil uvařit si kafé.
Ten zmetek 107 tam má nepochybně nějaký špinavý úkol od chazarů, jinak by ti kolem něho tak nevyváděli!