7.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Příběh podnikání v Česku: Od druhotné platební neschopnosti na životní dno

Sdílejte článek:

JOSEF LEBDUŠKA

Zaměstnáváme člověka, který měl autodopravu a zkrachoval. Vlastnil dodávku a rozvážel balíky pro jednu velkou dopravní firmu, která na sebe vyhlásila konkurz a dluží mu přes 300 tisíc.

[ad#clanek-respo]

Z vystavených faktur byl nucen zaplatit DPH, musel zaplatit zálohy na silniční daň, zálohy na daň z příjmů. Protože díky tomu neměl peníze, byl nucen prodat auto, které měl na leasing, tedy v podstatě za cenu zbylých leasingových splátek.

Mezi tím, než vše vyřídil a ačkoliv již nepodnikal, mu naběhly dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, i s příslušenstvím 150 tisíc.

Našel si zaměstnání a pracuje. Jeho zaměstnavateli přišel exekuční výměr na oněch 150 tisíc + odměna exekutorovi. Tedy ten člověk bude nyní pracovat za životní minimum, přitom započtením pohledávky vůči státu, pohledávka je uznaná, by se zbavil dluhu a mohl normálně žít, časem možná zase podnikat.

Nemůže nic dělat, protože musí čekat na skončení konkurzního řízení a doufat, že z oněch 300 tisíc dostane alespoň pár tisícovek. Nemůže ani požádat o vrácení již zaplaceného DPH z faktur, za které nedostal zaplaceno a umáznout tím dluh vůči ZP a OSSZ, protože musí čekat na vyřízení konkurzu. To může trvat několik let a mezi tím mu bude nabíhat z dlužných peněz další penále.

Jsem zvědav, jak dlouho to vydrží a neřekne si, že vlastně pracuje zadarmo. I takhle se chová stát vůči podnikatelům, které pan ministr Mládek je v klidu označí za parazity. Babiš zase navrhne likvidační zákon o EET, dle kterého podnikatel má na zpracování připomínek pár dnů, jinak likvidační pokuta, proti které není dovolání.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Josef Lebduška

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...