11.5.2018
Kategorie: Politika

Prezident Trump brání Izrael proti iránské a syrské hrozbě

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přesvědčivě dokázal, že Irán nedodržuje dohodu o jaderném odzbrojení. Mossad odvedl skvělou práci, když se zmocnil důležitých dokumentů, které to potvrzují.

[ad#textova1]

Židovský stát nemá zájem na konfrontaci a ve své minulosti opakovaně nabízel svým arabským sousedům mír s jedinou podmínkou, že uznají jeho právo na existenci. Jordánsko a Egypt tak učinily a od té doby žijí s Izraelem v míru. Bohužel tohoto řešení nebyla schopna Sýrie, která i v historii nejvíce nenáviděla Židy a na svém území za ještě prezidentování otce současného hlavy státu Bašára Asáda Háfize poskytla útočiště nacistickým válečným zločincům. Z nich nejznámější byl asi Alois Brunner, který má na svědomí životy minimálně 130 tisíc Židů. Syrští vojáci se opakovaně za válek s Izraelem dopouštěli hrubého porušení mezinárodního práva, když vraždili a často velmi brutálně izraelské válečné zajatce. Syřané však ve své zášti vůči sousední zemi však usmíření nebyli schopni.

Irán vyhrožuje Židům a Izraeli zničením, prokazatelně se zabývá vývojem jaderných zbraní a v syrské občanské válce bojuje po boku asadovské vlády. Jeho vojáci, zvláště členové tzv. revolučních gard operují velice nebezpečně v blízkosti izraelských hranic. Je podivné, že Iránci posilují svoji přítomnost v Sýrii, když radikální islamisté, proti kterým bojují, jsou podle slov dalšího Asadova spojence ruského prezidenta Putina téměř poraženi. Vysvětlení se nabízí jediné, Irán chystá útok na Izrael.

Je tedy dobře, že Donald Trump vypověděl smlouvou s Iránem o ukončení jeho jaderného programu, nepovedené to dílo jeho slabého předchůdce Baracka Obamy. Donald Trump tak dal rozhodně najevo, že bude Izrael bránit proti jakékoliv agresi ze strany muslimských fanatiků. A tito radikálové drží Irán ve své moci. Tato země je větším nebezpečím pro mír v oblasti než Saudská Arábie, která se v poslední době chová relativně umírněna a dokonce dala najevo, že Izrael má právo na existenci.

Je příznačné, že jadernou dohodu s Iránem hájí evropská ministryně zahraničních věcí Federica Mogherini, která se netají sympatiemi k radikálnímu palestinskému islamistickému hnutí Hamás, který je rovněž iránským spojencem. A už vůbec podpora Iránu nepřekvapuje od ruského prezidenta Vladimíra Putina, protože Rusko není žádným přítelem Izraele, jestliže vyzbrojuje jeho nepřátele.

Izrael právem Iránu nedůvěřuje a je dobře, že současné americké vedení stojí pevně na jeho straně. Násilníky může odradit pouze hrozba razantní obrany, která by jim mohla ublížit a které se oni bojí. Zbabělost se nevyplácí, o čemž se svět přesvědčil již na podzim roku 1938.

 

[ad#pp-clanek-ctverec]

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 3,35 out of 5)
Loading...